1. Blog
  2. Kariera
  3. Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach
Napisany przez Rolf BaxRolf Bax

Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach

23 czas czytania
Poziom wykształcenia najbogatszej osoby we wszystkich krajach
Jeśli chcesz, aby Twoje kwalifikacje służyły za trampolinę, gdy szykujesz się do skoku po pierwszy miliard dolarów, zapoznaj się z naszymi najnowszymi badaniami!

Bogactwo niekoniecznie musi zależeć od poziomu wykształcenia, ale warto zasłużyć na przychylność losu ciężką pracą na studiach. Czasem jednak najtrudniej jest właśnie wybrać najbardziej odpowiedni poziom wykształcenia. Pomocna w tym może być inspiracja znaleziona u osób, którym udało się odnieść sukces w wybranej branży.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy na temat poziomu wykształcenia najlepiej zarabiającego CEO w każdym amerykańskim stanie. Tym razem zebraliśmy informacje i opracowaliśmy listę dyplomów ukończenia szkoły przez najbogatszą osobę w krajach na całym świecie.

Stworzona przez nas mapa skupia się na stopniach licencjackich, które zdobyli najbogatsi ludzie na świecie. Są przypadki, w których niektórzy z nich uzyskali kwalifikacje bez stopnia licencjata (np. Graeme Hart z Nowej Zelandii ukończył MBA, ale nie otrzymał dyplomu, więc należy do kategorii „brak stopnia licencjata”). Wszystkie jednak osoby z kategorii „brak dyplomu” nie mają żadnego wyższego wykształcenia. Niektóre z nich w ogóle nie posiadają kwalifikacji związanych z wyższym wykształceniem – tę kategorię nazwaliśmy „brak ukończonego wyższego wykształcenia”. Są też przypadki, w których cała rodzina jest klasyfikowana jako „najbogatsza osoba” w kraju, dlatego oznaczyliśmy ją zgodnie z łącznymi kwalifikacjami wszystkich członków rodziny (np. przypadek Chorwacji, w którym kategoria ta została nazwana „różne poziomy wykształcenia”). We wszystkich przypadkach staraliśmy się, aby nazwy przyznane kategoriom były jak najbardziej jasne. Gdybyś jednak chciał uzyskać więcej informacji na ten temat, zapoznaj się tutaj z naszą analizą.

Jeśli masz nadzieję, że Twoje wykształcenie będzie krokiem milowym na drodze do zdobycia pierwszego miliarda dolarów, przyjrzyj się poniższej mapie i sprawdź, jaki dyplom jest niezbędny, aby stać się jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

dyplom najbogatszej osoby w prawie każdym kraju
dyplom najbogatszej osoby w prawie każdym kraju

1.Ameryka Północna

Najbogatszy człowiek w Stanach Zjednoczonych jest równocześnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Mimo to 2019 był niezbyt dobrym rokiem dla Jeffa Bezosa. W rezultacie podziału majątku po rozwodzie jego była żona MacKenzie stała się jedną z pięciu najbogatszych kobiet w Ameryce i na świecie. Dzięki temu Billowi Gatesowi udało się na krótko strącić Jeffa z pierwszego miejsca w rankingu. Bezos studiował elektrotechnikę i informatykę na uniwersytecie w Princeton, gdzie MacKenzie kilka lat później studiowała filologię angielską.

Najbogatszą osobą na niewielkich wyspach Saint Kitts i Nevis jest założyciel firmy USANA Myron Wentz. Wentz urodził się w Stanach Zjednoczonych, jednak w latach 90. przeniósł swoją siedzibę do raju podatkowego St. Kitts. Tym właśnie różni się od Billa Gatesa, który kiedyś powiedział: „Zapłaciłem więcej podatków – ponad 10 miliardów dolarów – niż ktokolwiek inny. Mimo to rząd powinien wymagać, aby ludzie w mojej sytuacji płacili znacznie wyższe podatki”.

stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Ameryka Północna
stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Ameryka Północna

2. Europa

Najbogatszy mieszkaniec Albanii Samir Mane do budowania swojej fortuny nie wykorzystał raczej swojego wykształcenia. W 1991 roku rozpoczął naukę na kierunku geologii w Wiedniu, ale studia rzucił już na pierwszym roku. Później stwierdził: „w zasadzie nauczyłem się tam niemieckiego”. Jednak nabyte przez niego umiejętności językowe i kompetencje kulturowe okazały się przydatne w prowadzeniu biznesu opartego na eksporcie tanich telewizorów i magnetowidów z Austrii do swojego kraju.

Najbogatszy Bułgar Vasil Bojkov ma ciekawe wykształcenie. Uczęszczał do bułgarskiej Państwowej Wyższej Szkoły Matematyki i wykorzystywał swoje dyplomy w dziedzinie matematyki stosowanej i ekonomii pracy w działalności handlowej, ubezpieczeniowej i hazardowej. Bojkov posiada też dyplom historyka sztuki z Universidad de Buenos Aires. Słynie z patronatu artystycznego, a jego zamiłowanie do piękna i kreatywności ilustruje jego słynna kolekcja antyków. Pamiętaj, że wzbogacenie się nie jest jedynym celem edukacji!

stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Europa
stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Europa

3. Afryka

Afryka to kontynent olbrzymich kontrastów. Z ekonomicznego punktu widzenia Republika Południowej Afryki jest krajem o największych nierównościach na świecie. W Nigerii pięciu najbogatszych ludzi dysponuje łączną fortuną przewyższającą krajowy budżet, podczas gdy sześć osób na dziesięć żyje tam za mniej niż 1,25 USD dziennie. Różnica w stanie posiadania jest również widoczna pomiędzy różnymi krajami. Na przykład najbogatszy człowiek w Nigerii – Aliko Dangote – ma majątek wysokości 8,8 miliarda dolarów. W porównaniu z nim Benoni Urey z Liberii dysponuje „zaledwie” 32 milionami dolarów.

Obaj zarobili dużo pieniędzy, sprzedając rzeczy, których wszyscy potrzebują. Dangote studiował biznes i administrację, ale swoje pierwsze lekcje biznesu zdobył już jako dziecko. Wspominał: „Pamiętam, że w szkole podstawowej kupowałem kartony słodyczy [cukierków] i sprzedawałem je po to, żeby zarobić”. Jego firma dostarcza teraz 70% nigeryjskiego cukru. Urey studiował nauki ogólne, a jego biznes obejmuje nieruchomości i największą sieć telefonii komórkowej w Liberii.

stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Afryka
stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Afryka

4. Azja

Najbogatsza osoba w prawie każdym kraju azjatyckim należy do kategorii miliarderów. Azjatyckim numerem jeden jest Mukesh Ambani z Indii, szef spółki gazowej i naftowej odziedziczonej po ojcu. Wykształcenie Ambaniego opiera się raczej na naukach ścisłych niż na biznesie. Ambani studiował inżynierię chemiczną. Nie znaczy to jednak, że boi się rozszerzania działalności. Jego firma uruchomiła niedawno usługę 4G. „Wszystko, co może stać się cyfrowe, staje się cyfrowe”, uważa Ambani. „Indie nie mogą sobie pozwolić na pozostanie w tyle.”

Tajwan, Tajlandia, Chiny i Brunei należą do krajów, w których miliarderzy nie zdobyli żadnego dyplomu. W niektórych przypadkach bogactwo jest dziedziczone przez członków rodziny królewskiej, ale Li Ka-shing, najbogatszy człowiek w Chinach i trzydziesta najbogatsza osoba na świecie, jest samozwańczym magnatem w branży tworzyw sztucznych. W wieku 21 lat rozpoczął swoją działalność dzięki pożyczce w wysokości zaledwie 6500 dolarów. Jest znany z działalności filantropijnej i niedawno obiecał 1 HK $ miliard (127 milionów USD) na wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych protestami w Hongkongu. 

stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Azya
stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Azya

5. Ameryka Południowa

Iris Fontbona odziedziczyła w 2005 roku po mężu Andrónico Luksicu jego imperium biznesowe w przemyśle górniczym oraz w branży opakowań i przekąsek. Ale najbogatsza na świecie kobieta z Ameryki Południowej wykorzystała też szansę, żeby zapewnić rodzinnemu biznesowi jeszcze większy sukces. Choć nie posiada dyplomu, to znacznie rozszerzyła działalność kopalni i browaru, a także kupiła większość udziałów w stacji telewizyjnej Canal 13.

Najbogatszym człowiekiem w Ameryce Południowej (z majątkiem w wysokości 24,6 miliarda dolarów) jest inny właściciel firmy browarniczej. Brazylijczyk Jorge Paulo Lemann kontroluje akcje Anheuser-Busch InBev, największego na świecie producenta piwa, który z kolei jest właścicielem marek Pilsner Urquell i Foster’s Lager. Swoją karierę rozpoczął jednak jako założyciel firmy inwestycyjnej 3G Capital. Ukończył ekonomię na Harvardzie, co z pewności ułatwia mu liczenie pieniędzy.

stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Ameryka Południowa
stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Ameryka Południowa

6. Oceania

Najbogatsza osoba Oceanii, Australijka Gina Rinehart, zaczęła studiować ekonomię na Uniwersytecie w Sydney, ale porzuciła naukę, by nabyć konkretne doświadczenie w pracy w zakładach wydobywczych rudy żelaza należących do jej ojca. Praktyczna nauka nie poszła w las. Po śmierci ojca, który pozostawił po sobie firmę na skraju bankructwa, Rinehart odwróciła losy rodzinnego biznesu, przekształcając go w jeden z wiodących australijskich koncernów wydobywczych.

Graeme Hart z Nowej Zelandii uzyskał tytuł MBA w Szkole Biznesu na University of Otago. Hart został przyjęty do szkoły bez uzyskania stopnia licencjata, dlatego na naszej mapie otrzymał etykietkę „brak stopnia licencjata”.

Na naszej liście najbogatszych osób nie ma wielu nauczycieli. Ale najbogatszy człowiek z Papui Nowej Gwinei, czyli były premier Michael Somare, zanim jeszcze zaczął swoją przygodę z polityką, wykorzystał swoje kwalifikacje belfra, by uczyć młode umysły w szkołach podstawowych i średnich.

stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Oceania
stopień naukowy najbogatszej osoby w kraju Oceania

Jeśli chodzi o rozwój kariery, kwalifikacje to nie tylko zgromadzona konkretna wiedza, ale również sposób myślenia nabyty w procesie kształcenia. Czasami warto wybrać zagadnienie lub kierunek studiów, który poszerzy nasze horyzonty, a odpowiednią wiedzę branżową zdobyć poprzez doświadczenie zawodowe. W jaki sposób Twój wybór poziomu wykształcenia ma się do wymarzonej ścieżki kariery?

Źródła

W celu uzyskania dalszych informacji o tym projekcie, wejdź na bit.ly/RichestPeoplesDegrees

Metodologia

Naszą kwerendę rozpoczęliśmy od sprawdzenia informacji w internecie przez wpisanie do wyszukiwarki hasła „najbogatsza osoba w kraju X” po angielsku, francusku i hiszpańsku. Przeanalizowaliśmy trzy strony rezultatów Google’a. Informacje we wszystkich znalezionych źródłach były zgodne. Jedyna rozbieżność dotyczyła zmian na liście zachodzących wraz z upływem czasu (np. lista najbogatszych osób z 2017 roku różniła się od listy z 2019 roku). By znaleźć dodatkowe źródła potwierdzające uzyskane informacje, wpisywaliśmy do wyszukiwarki hasło „najbogatsza osoba w X”, a po niej nazwisko, które znaleźliśmy w początkowej fazie poszukiwań.

Nie rozróżnialiśmy pomiędzy osobami pochodzącymi z danego kraju, ale mieszkającymi gdzie indziej, a osobami pochodzącymi i mieszkającymi w badanym kraju. Obie kwalifikowały się do tej samej kategorii. Upieranie się przy ustaleniu obywatelstwa lub miejsca zamieszkania bez wątpienia zwiększyłoby liczbę wpisów do kategorii „brak danych”, zwłaszcza że bardzo bogate osoby rzadko są związane z jednym krajem.

Należy zauważyć, że kwestia posiadania to sprawa osobista i bywa zachowywana w tajemnicy. Czasami udało nam się znaleźć tylko niewielką liczbę źródeł, a nieraz przypisy do tych źródeł były niepełne. W niektórych innych przypadkach źródła twierdziły, że dana osoba jest najbogatsza (lub że uzyskała pewien poziom wykształcenia), ale nie zawsze było to poparte odnośnikiem.

Jeśli chodzi o kwalifikacje, nasza analiza koncentrowała się na stopniach licencjackich. Nie zamieściliśmy informacji o tytułach magisterskich, doktoranckich ani na stopniach zdobytych na studiach podyplomowych. W kilku przypadkach udało nam się znaleźć dowody na to, że dana osoba zdobyła stopień naukowy, ale nie mogliśmy znaleźć informacji, o jaki tytuł chodzi. W tych przypadkach poziom wykształcenia oznaczony został jako „nieznany”. W niektórych przypadkach osoby osiągnęły kwalifikacje bez stopnia licencjata. Na przykład Graeme Hart z Nowej Zelandii ukończył studia MBA nie uzyskując stopnia licencjata. W tym przypadku oznaczyliśmy go jako osobę „bez stopnia licencjata”.

Zdarzały się również przypadki, gdy całe rodziny uznawane były za „najbogatsze osoby” w kraju. Dla uproszczenia traktowaliśmy całą rodzinę tak jak indywidualne najbogatsze osoby.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV
Udostępnij ten artykuł
Czytaj dalej
CV10 czas czytania
Umiejętności koncepcyjne definicja i przykłady
Umiejętności koncepcyjne definicja i przykłady
Kariera14 czas czytania
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej
Dlaczego chcesz tu pracować? Złe i dobre odpowiedzi na to trudne pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej
CV9 czas czytania
W jaki sposób zapisać w CV umiejętności dodatkowe
W jaki sposób zapisać w CV umiejętności dodatkowe.
Kariera13 czas czytania
Wypowiedzenie umowy-zlecenia
Wypowiedzenie umowy-zlecenia i jak to zrobić
Przeglądaj wszystkie
Ta strona korzysta z plików cookie, by poprawić komfort użytkowania, do przeprowadzania analiz i w celach marketingowych. Korzystając z naszej witryny, wyrażasz zgodę na wszystkie pliki cookie zgodnie z naszą Polityka plików cookie iPolityka prywatności.
Zaakceptuj ciasteczka