Zrozumienie rynku pracy fotografa
Jakie są perspektywy pracy dla fotografów?
Perspektywy pracy dla fotografów coraz bardziej się kurczą, musisz się zatem zaprezentować w wyjątkowy sposób. Gdyby czterdzieści lat temu powiedziano nam, że telefony będą kiedyś aparatami fotograficznymi, zastanawialibyśmy się, jak zrobić zdjęcie słuchawką przyczepioną do aparatu za pomocą skręconego kabla. Dodatkowo zdziwilibyśmy się, gdyby nam powiedziano, że nasze zdjęcie możemy natychmiast udostępnić każdej osobie na całym świecie. Globalna eksplozja smartfonów robiących zarówno zdjęcia, jak i nagrywających filmy, uczyniła z każdego z nas fotografa, a może nawet filmowca. A rewolucja cyfrowa dała nam niezliczone platformy, na których możemy prezentować nasze osiągnięcia.
Przykład podsumowania umiejętności i celów zawodowych fotografa: Idealny obraz
Skomponuj pozytywny autoportret w kilku krótkich zdaniach. Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych to miejsce, w którym nakreślasz swoją charakterystykę na użytek potencjalnego pracodawcy. Sekcja ta znajduje się na samej górze Twojego CV, przyciąga jako pierwsza uwagę menedżera ds. rekrutacji, a wszyscy wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Podsumowanie daje Ci możliwość bezpośredniego zwrotu do odbiorcy i zaprezentowania mu swoich kwalifikacji, zainteresowań, pasji oraz swojej wizji, czyli przedstawienia po krótce siebie i swojego kreatywnego talentu. Idealne podsumowanie powinno odnosić się zarówno do Twoich predyspozycji zawodowych, jak i cech osobistych, które sprawiają, że jesteś właściwym kandydatem na wymarzone stanowisko.
Doświadczony i innowacyjny fotograf z prawdziwą pasją do uchwycenia ważnych chwil życia przez obiektyw. Dbający o zadowolenie klienta i biegły w obsłudze najnowocześniejszego sprzętu i oprogramowania. Dysponujący pięcioletnim doświadczeniem przekładającym się na ponad 200 projektów. Zajmujący się fotografią komercyjną i artystyczną. Oferujący obsługę klienta na światowym poziomie.
Jak napisać CV fotografa, aby sprostać próbie ATS?
Na początek uwaga: system śledzenia kandydatów (ATS) to zautomatyzowane programy, które analizują i filtrują CV na podstawie słów kluczowych dotyczących kwalifikacji zawodowych, których poszukują pracodawcy. Są one wykorzystywane przez zdecydowaną większość średnich i dużych przedsiębiorstw w krajach rozwiniętych w celu usprawnienia procesu rekrutacji. Jeśli nie składasz wniosku o pracę osobiście do małej firmy, powinieneś zapoznać się z działaniem ATS.
Przykład historii zawodowej: Podkreśl swoje osiągnięcia
Fotografowie często podążają niekonwencjonalną ścieżką. Ciekawi jesteśmy, dokąd zaprowadziła Cię Twoja. Większość fotografów pracuje na własny rachunek — jako freelancer (dorabiając czasem na czarno), zamieszcza zdjęcia w druku lub internecie, oferuje fotografię ślubną lub portretową. Czasem fotografowie współpracują z autorami w ilustrowaniu książki. Sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie, stała praca zdarza się coraz rzadziej, ponieważ pracodawcy coraz częściej wolą zatrudniać freelancerów, zamiast wypłacać stałą pensje i dodatki fotografom zatrudnionym na (pełny) etat.
Fotograf, Świat fotografii, Wrocław
czerwiec 2019 – październik 2019
- Konsultacje z klientami w zakresie potrzeb dot. fotografii;
- Przedstawianie opcji opartych na stylu, potrzebach, pragnieniach i budżetach klientów;
- Oferowanie świeżych pomysłów i koncepcji w uzupełnieniu do klasycznych stylów;
- Wywołanie zdjęć analogowych i wykonywanie odbitek;
- Wprowadzanie poprawek, retuszowanie i edytowanie zdjęć przy użyciu różnych programów;
- Pokazy slajdów i filmów z okazji spotkań tematycznych.
Asystent fotografa, Fotografia artystyczna i użytkowa, Wrocław
marzec 2011 – maj 2019
- Przygotowywanie oświetlenia przed sesją fotograficzną;
- Obsługa oświetlenia podczas sesji zdjęciowych;
- Komunikacja z klientami, odpowiadanie na ich pytania i rozwiewanie ewentualnych wątpliwości;
- Załatwianie formalności, rozliczeń oraz ustalanie harmonogramów;
- Pozytywne nastawienie i umiejętności rozwiązywania problemów.
Przykład sekcji Umiejętności na CV fotografa: Czym się wyróżniasz?
Aby odnieść sukces w dzisiejszym przemyśle fotograficznym, musisz opanować dwudziestopierwszowieczną technikę, dysponując jednocześnie klasycznym talentem artystycznym, który nigdy nie stracił na aktualności. Sekcja umiejętności w Twoim CV, podobnie jak Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych, to miejsca, w których możesz skromnie pochwalić się tym, w czym jesteś dobry. Twoja wiedza powinna łączyć umiejętności techniczne dotyczące obsługi aparatu fotograficznego, kamery i komputera z kompetencjami miękkimi, dzięki którym doskonale radzisz sobie z ludźmi.
- Umiejętności techniczne obejmujące fotografię cyfrową i analogową
- Znajomość strategii marketingowych
- Zarządzanie projektami
- Kreatywność
Przykład sekcji Wykształcenie: Edukacja po drugiej stronie obiektywu
Choć niektóre szkoły oferują licencjat z fotografii, większość uczelni oferują raczej zajęcia o fotografii lub nauczanie obsługi programów fotograficznych, po skończeniu których otrzymasz certyfikat albo dyplom. Szkoły takie jak Warszawska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, czy też Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, oferują jednak pełne studia na kierunku Fotografia. Program studiów obejmuje takie przedmioty jak fotografia współczesna, historia fotografii, teoria i praktyka obrazowania, technika zdjęcia, czy cyfrowa edycja fotografii, a ich ukończenie łączy się z uzyskaniem tytułu magistra.
Licencjat, Wydział Marketingu, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Wrocławski
sierpień 2017 – maj 2019
Liceum XIV Liceum im. Polonii Belgijskiej, Wrocław
wrzesień 2015 – czerwiec 2019
By Cię zainspirować, CVeasy.pl oferuje wiele przykładów CV dotyczących konkretnego zawodu, kreator CV, wzory CV, które można dostosować do własnych potrzeb, oraz i przydatne porady.