Pracownik restauracji Przykłady listów motywacyjnych

W restauracji często panuje nieformalna atmosfera, a aplikacja o pracę powinna być do tego dostosowana. Stwórz idealny list motywacyjny dzięki naszym poradom i przykładom i wyróżnij się spośród innych kandydatów.
Edytuj to CV

Niezależnie od tego, czy masz już doświadczenie jako kierownik restauracji, kucharz, kelner albo pomocnik, czy też dopiero chcesz wejść do branży, przyda ci się wiedza, czego szukają restauracje. A żeby stworzyć idealny list motywacyjny, warto zacząć od solidnego dopracowania CV. Zajrzyj do bogatej kolekcji przykładowych CV z branży gastronomicznej na CVeasy.pl. Gdy będziesz to mieć za sobą, możesz zacząć pracę nad listem motywacyjnym, który wyróżni twoją aplikację.

Przykładowy list motywacyjny pracownika restauracji (sam tekst)

Edytowalny przykładowy list motywacyjny (pełen tekst)

Szanowna Pani,

Jako lokal otoczony ze wszystkich stron konkurencją, zapewne potrzebują Państwo kierownika restauracji, który sprawnie zorganizuje przyjemne doświadczenia dla klientów, a jednocześnie przypilnuje najwyższych standardów w kuchni.

Moja rodzina od kilku pokoleń prowadziła rodzinne bistro. Zdobyłam w nim doświadczenie kierownika restauracji. Mój kuzyn postanowił jednak sprzedać bistro – dlatego chcę zatrudnić się w lokalu o stabilnej pozycji na rynku. Jestem otwarta na możliwość późniejszego rozwoju jako kierownik regionalny. Wierzę, że mam wiele do zaoferowania Państwa klientom. Skończyłam licencjat na kierunku turystyka i hotelarstwo na AWF w Gdańsku. W trakcie edukacji poznawałam branżę też od strony praktycznej: w wakacje pracowałam jako kelnerka w rzymskiej pizzerii. Mam zatem osiem lat doświadczenia zawodowego w dwóch rodzinnych restauracjach, regularnie wyróżnianych nagrodami branżowymi.

Poświęcam uwagę wszystkiemu, co wpływa na doznania klientów: pielęgnuję relacje ze stałymi bywalcami, nadzoruję szkolenie kelnerów, rozpatruję ewentualne skargi. Z powodu braku personelu w wakacje zdarzało mi się także osobiście obsługiwać stoliki. Uważam, że kierownik włoskiej restauracji powinien być widoczny i zaangażowany. Po moim przyjściu poziom zadowolenia klientów w naszym rodzinnym bistro wzrósł z 85% do 98%. Klienci zaczęli średnio wydawać o 28% więcej, ponieważ zmieniliśmy menu. Udało nam się zwiększyć osiągane zyski dzięki selektywnej współpracy z dostawcami i redukcji produkowanych odpadów. Jednocześnie wynagradzaliśmy naszych pracowników powyżej średniej w branży gastronomicznej.

Jestem z natury proaktywna, co w połączeniu ze świetną znajomością kuchni włoskiej pozwala mi blisko współpracować z kucharzami. Wspieram ich w pozyskiwaniu najwyższej jakości składników i ustalaniu apetycznego menu. Gdy odchodziłam z rodzinnego bistro, biznes był w doskonałym stanie: 36% gości stanowili stali klienci, a lokal był aktywny w mediach społecznościościowych.

Marzę, by omówić na osobistej rozmowie, jak mogłabym przysłużyć się restauracji Via Verona – jako kierownik, a w przyszłości być może na szczeblu regionalnym.

Z poważaniem

Grażyna Sędzińska

Poszczególne części listu motywacyjnego pracownika restauracji

Branża gastro obejmuje bardzo wiele stanowisk i miejsc pracy, które mają zaledwie kilka wspólnych cech. Na szczęście struktura listu motywacyjnego w dużej mierze jest niezmienna i nie zależy od tego, czy pracujesz jako kelner, kucharz, barman, osoba zmywająca czy jeszcze ktoś inny. Opiszemy tu poszczególne części listu motywacyjnego, który zrobi świetne wrażenie.

Oto jego kluczowe elementy:

  • Nagłówek listu motywacyjnego – doskonałe miejsce na kolorowy akcent oraz dane kontaktowe.
  • Zwrot grzecznościowy – zależny od twoich relacji z kierownikiem restauracji. W razie wątpliwości sprawdzi się „Szanowny Panie”/„Szanowna Pani”.
  • Wstęp – dynamiczny, ciekawy, zachęcający do dalszej lektury.
  • Właściwa treść listu – zaprezentuj się tu jako wymarzony kandydat, którego doświadczenia i cechy charakteru świetnie odpowiadają na potrzeby restauracji.
  • Podsumowanie i podpis – wyraź chęć osobistego spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej i zakończ odpowiednią formułą grzecznościową.
Rada eksperta

Jeśli szukasz dodatkowej inspiracji przy pisaniu listu motywacyjnego, możesz zerknąć na pozostałe przykładowe listy motywacyjne z pokrewnych branż:

A jeszcze więcej przydatnych wskazówek co do poszczególnych części listu znajdziesz w naszym ogólnym przewodniku dotyczącym listów motywacyjnych – a do tego także pomocne przykłady gotowych zdań.

Wstęp do listu motywacyjnego pracownika restauracji

Kierownicy restauracji rzadko kiedy mają czas, by dokładnie czytać listy motywacyjne i w ten sposób odsiewać kandydatów. Często wyrabiają sobie zdanie o nich już na podstawie wstępu. Dlatego bardzo ważne jest, by bez pośpiechu zastanowić się nad pierwszymi zdaniami, które pobudzą ciekawość i profesjonalnie odniosą się do potrzeb restauracji. Ciekawy wstęp może zawierać anegdotę o twoich wyjątkowych umiejętnościach obsługi klienta, istotne dane statystyczne albo osobiste wyznanie.

Tak

Ubiegłego lata z uśmiechem na twarzy obsłużyłem około 2000 klientów spragnionych kawy mrożonej i deserów lodowych z nadmorskiej restauracji Fala. Teraz chętnie wykorzystam swoje umiejętności do przygotowywania słodkości dla osób odwiedzających Państwa restaurację.

Nie

Piszę do Państwa w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone na portalu pracuj.pl o poszukiwaniu kelnera.

Zwróć uwagę, że drugi przykład nic nie mówi o kandydacie i nie zachęca do tego, by dowiedzieć się więcej.

Główna treść listu motywacyjnego pracownika restauracji

List motywacyjny to jednostronicowy dokument (liczący 200–400 słów), który dołączasz do CV. To w nim możesz dokładniej opisać swoje najważniejsze doświadczenia zawodowe, umiejętności i osiągnięcia. Zyskujesz zatem okazję, by przemówić bezpośrednio do kierownika restauracji i zwrócić jego uwagę na wszystkie powody, dla których świetnie wpasujesz się w zespół.

Pierwszy akapit listu motywacyjnego – pokaż, że świetnie się sprawdzisz

A więc twój wstęp zaciekawił kierownika restauracji. Może już wyobraża sobie, jak dobrze będzie z tobą współpracować. Podbuduj to pozytywne wrażenie i opowiedz w pierwszym akapicie listu motywacyjnego o swoich umiejętnościach, doświadczeniach i osiągnięciach. Zastanów się, co będzie najważniejsze: oczekiwania wobec przyszłego głównego szefa kuchni będą zupełnie inne niż wobec studenta, który chce sobie dorobić, zmywając weekendami naczynia w popularnej knajpce.

Tak czy inaczej, zadbaj o to, by twój list motywacyjny stanowił wciągającą opowieść. Możesz w niej uwzględnić takie tematy:

1. Pozytywne nastawienie, profesjonalizm, cierpliwość... i wszystkie inne cechy charakteru, które pomagają ci w codziennej pracy z ludźmi. Opowiedz, jak się przejawiały w przeszłości. Może twoja empatia pomogła rozwiązać konflikt?

2. Edukacja: praca w restauracji jest w dużym stopniu praktyczna i wiele możesz nauczyć się na miejscu, ale jeśli masz dodatkowo wykształcenie, pracodawca z pewnością spojrzy na nie przychylnie.

3. Znajomość najnowszych trendów technologicznych i obsługa urządzeń: świat rozwija się w bardzo szybkim tempie, a restauracje podążają za nim. Pokaż, że nie boisz się nowych rozwiązań, a obsługa systemu POS nie sprawi ci żadnych problemów.

4. Pasje i zainteresowania: jeśli interesuje cię dietetyka, dobór kaw specialty czy smakowanie win, opowiedz o tym potencjalnemu pracodawcy! Dodatkowa wiedza wzmocni twoją kandydaturę i wrażenie, że nie aplikujesz do restauracji z przypadku.

Rada eksperta

A co, jeśli ogłoszenie o pracę nie wymaga listu motywacyjnego?

Restauracje często prowadzą rekrutację dość nieformalnie. Może nawet znasz kierownika, który będzie czytał twój list motywacyjny, albo pracowałeś dla niego w przeszłości. Czasami trudno określić, czy osoba prowadząca rekrutację chce otrzymać list motywacyjny.

Jeśli jednak w ogłoszeniu o pracę nie ma wyraźnej prośby, żeby go NIE wysyłać, przemyślany list motywacyjny może jedynie zwiększyć twoje szanse na sukces w rekrutacji. Pamiętaj, by dostosować styl pisania do swojej relacji z pracodawcą. Jeżeli na przykład dobrze znasz właściciela restauracji, możesz zwrócić się do niego bezpośrednio zamiast używać formy grzecznościowej.

Drugi akapit listu motywacyjnego – dlaczego pasujesz do nowego pracodawcy?

Teraz, gdy kierownik restauracji już wie, że świetnie poradzisz sobie z obsługą kilkunastoosobowych grup w tłoczne piątkowe wieczory czy z przygotowaniem złożonego bezglutenowego menu, skup się na kolejnym ważnym aspekcie aplikacji: tym, dlaczego prawdopodobnie świetnie odnajdziesz się w nowym miejscu pracy. Niemal żadnej pracy nie wykonuje się w całkowitej samotności, a w restauracji zgranie zespołu jest szczególnie ważne.

I tak na przykład katowicka restauracja Placek w ogłoszeniu o pracę dla kucharza lub pomocy kuchennej zawarła takie zwroty:

  • restauracja promująca zdrowy styl życia
  • poszukujemy pasjonatów kulinariów
  • zdrowe i smaczne potrawy, które nie zawierają pszenicy i cukru

Możesz zatem podkreślić, że tabele wartości odżywczych nie mają dla ciebie żadnych tajemnic i opowiedzieć o swoim eksperymencie z unikaniem glutenu. Jeśli odniesiesz się do specyfiki pracy, kierownik restauracji łatwiej zrozumie, dlaczego powinien dać szansę akurat tobie.

Edytowalny przykład treści listu motywacyjnego

Moja rodzina od kilku pokoleń prowadziła rodzinne bistro. Zdobyłam w nim doświadczenie kierownika restauracji. Mój kuzyn postanowił jednak sprzedać bistro – dlatego chcę zatrudnić się w lokalu o stabilnej pozycji na rynku. Jestem otwarta na możliwość późniejszego rozwoju jako kierownik regionalny. Wierzę, że mam wiele do zaoferowania Państwa klientom. Skończyłam licencjat na kierunku turystyka i hotelarstwo na AWF w Gdańsku. W trakcie edukacji poznawałam branżę też od strony praktycznej: w wakacje pracowałam jako kelnerka w rzymskiej pizzerii. Mam zatem osiem lat doświadczenia zawodowego w dwóch rodzinnych restauracjach, regularnie wyróżnianych nagrodami branżowymi.

Poświęcam uwagę wszystkiemu, co wpływa na doznania klientów: pielęgnuję relacje ze stałymi bywalcami, nadzoruję szkolenie kelnerów, rozpatruję ewentualne skargi. Z powodu braku personelu w wakacje zdarzało mi się także osobiście obsługiwać stoliki. Uważam, że kierownik włoskiej restauracji powinien być widoczny i zaangażowany. Po moim przyjściu poziom zadowolenia klientów w naszym rodzinnym bistro wzrósł z 85% do 98%. Klienci zaczęli średnio wydawać o 28% więcej, ponieważ zmieniliśmy menu. Udało nam się zwiększyć osiągane zyski dzięki selektywnej współpracy z dostawcami i redukcji produkowanych odpadów. Jednocześnie wynagradzaliśmy naszych pracowników powyżej średniej w branży gastronomicznej.

Jestem z natury proaktywna, co w połączeniu ze świetną znajomością kuchni włoskiej pozwala mi blisko współpracować z kucharzami. Wspieram ich w pozyskiwaniu najwyższej jakości składników i ustalaniu apetycznego menu. Gdy odchodziłam z rodzinnego bistro, biznes był w doskonałym stanie: 36% gości stanowili stali klienci, a lokal był aktywny w mediach społecznościościowych.

Wezwanie do działania i podsumowanie

A więc wreszcie nadszedł czas napisać akapit zamykający list motywacyjny. Zadanie, jakie przed nim stoi, jest proste: zostawić rekruterowi pozytywne wrażenia i zasiać w nim ciekawość. Najłatwiej to zrobić za pomocą wezwania do działania. To zdanie, w którym wyrażasz entuzjazm dla oferty pracy i zachęcasz kierownika ds. rekrutacji do kontaktu. Jeśli zostanie ci wystarczająco dużo miejsca, możesz również ponownie podać w tym miejscu swoje dane kontaktowe.

Potem podpisz list – profesjonalnie i stosownie do sytuacji. Możesz użyć na przykład formuły „Z poważaniem”, „Z pozdrowieniami” czy „Z wyrazami szacunku”.

Edytowalny przykład zakończenia listu motywacyjnego

Marzę, by omówić na osobistej rozmowie, jak mogłabym przysłużyć się restauracji Via Verona – jako kierownik, a w przyszłości być może na szczeblu regionalnym.

Z poważaniem

Grażyna Sędzińska

Najważniejsze wnioski

Udany list motywacyjny może szybko wyróżnić twoją aplikację spośród innych. Dołączenie go do składanych dokumentów zmaksymalizuje twoją szansę na pracę w restauracji. Pokaż kierownictwu restauracji, dlaczego chcesz pracować właśnie u nich i jakie umiejętności już posiadasz.

Możesz stworzyć wspaniały list motywacyjny w kilka minut za pomocą bezpłatnych narzędzi CVeasy.pl: zapomnij o blokadzie pisarskiej, korzystaj z zatwierdzonych przez rekruterów szablonów i przykładów.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV