Jak wpisać umiejętności twarde do CV

Nie ma czegoś takiego jak pracownik bez żadnych kwalifikacji. Każdy ma jakieś umiejętności. Ale jeśli chcesz zdobyć pracę, musisz wiedzieć, jak je pokazać pracodawcy.
Karl Kahler
Content Writer & Editor
Zaktualizowane 12 lutego 2025

Czym są umiejętności twarde do CV?

Umiejętności twarde to kompetencje techniczne, które wymagają posiadania pewnej wiedzy zdobywanej w trakcie nauki, szkolenia lub w pracy. Stosuje się je w praktyce, i będą różne dla różnych zawodów.

Często umiejętności twarde są niezbędne przy wykonywaniu konkretnych zadań takich jak na przykład naprawa gaźnika, montaż kuchni, retusz zdjęcia, ostrzyżenie psa czy analiza rentowności spółki. Umiejętności twarde często, choć nie zawsze, dotyczą zadań wykonywanych w pojedynkę. Do tego zwykle wymagają skorzystania z konkretnej wiedzy lub narzędzi (cyfrowych bądź fizycznych).

Różnią się one od umiejętności miękkich, które opisują raczej kompetencje potrzebne w kontaktach międzyludzkich, np. komunikację, empatię czy umiejętności przywódcze. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, takie jak na przykład zarządzanie sobą w czasie (także zaliczane do umiejętności miękkich). Jeśli chcesz dokładniej poznać różnicę między umiejętnościami twardymi i miękkimi, zapoznaj się z naszym wpisem „ W jaki sposób zapisać w CV umiejętności dodatkowe”.

Kilka przykładów umiejętności twardych

Umiejętności twarde są bardzo różne, podobne jak istniejące zawody. Można za ich pomocą opisać wszystko, co ludzie robią w pracy. Oto kilka przykładów umiejętności twardych, które często można znaleźć w CV:

Obsługa komputera: Znajomość specjalistycznego oprogramowania (np. Symfonia), języków programowania (w 2025 roku ogromną popularnością wciąż cieszy się Python!), zarządzanie bazami danych, przetwarzanie w chmurze, tworzenie promptów do AI.

Sztuka: Projektowanie graficzne, tworzenie ilustracji, fotografia i obróbka zdjęć, projektowanie stron internetowych, znajomość programu Photoshop.

Finanse: Prowadzenie KPiR, znajomość przepisów z zakresu rachunkowości finansowej, przygotowywanie raportów i rozliczeń. 

Marketing: Tworzenie materiałów reklamowych, PR, prowadzenie profili w mediach społecznościowych, SEO, reklamy na Facebooku, zarządzanie treściami.

Pisanie: Tworzenie dokumentacji technicznej, tworzenie treści, redakcja, pisanie pod SEO.

Inżynieria: Badanie materiałów w procesie produkcji, znajomość przepisów dotyczących inżynierii lądowej, znajomość programu AutoCAD, obsługa elektronarzędzi.

Budownictwo: Murowanie, praktyczna znajomość przepisów prawa budowlanego, układanie dachówki, kładzenie gładzi.

Serwis: Serwisowanie samochodów, serwisowanie urządzeń AGD, naprawy komercyjne.

Handel: Wykładanie towaru, ekspozycja (merchandising) towaru, obsługa kasy fiskalnej, obsługa klienta.

Oczywiście powyższe przykłady umiejętności twardych nie stanowią zamkniętej listy. W większości przypadków będziesz musiał opisać je konkretnie i dobrać do oferty. Podaliśmy je, by dać ci punkt startowy i inspirację do wypisania swoich własnych umiejętności twardych w CV.

Jak opisać umiejętności twarde w CV

Każde CV powinno zawierać listę umiejętności twardych. To one pokazują, że kandydat sprawdzi się na nowym stanowisku. 

Niektóre szablony zawierają osobno umiejętności twarde, a osobno miękkie, ale nie jest to koniecznie. Znajomość języków obcych to umiejętność, którą często zapisuje się w innym miejscu, zwykle w rubryce „Umiejętności”, ale pod osobnym nagłówkiem „Języki”.

Poszczególne umiejętności twarde można często opisać w paru słowach. Dlatego świetnie nadają się do wypisania w liście z podpunktami. Wiele szablonów CV ma miejsce na umiejętności w „studni”, czyli wąskim pionowym pasku na prawo lub na lewo od głównej treści CV. Często znajdują się one pod danymi kontaktowymi kandydata. Wygląda to tak:

 

Inne szablony ukazują umiejętności w poziomie. Często tekst jest podzielony na kolumny, żeby nie zostawiać dużo pustego miejsca po prawej, np. tak:

Osoby piszące CV czasem obok umiejętności podają słownie stopień zaawansowania („Ekspert”, „Zaawansowany”, „Średnio zaawansowany”) albo używają odpowiedniej grafiki. Nie jest to konieczne, ale jeśli chcesz, możesz umieścić taką informację.

Optymalizacja umiejętności twardych w CV pod system ATS

Bardzo ważnym aspektem przygotowywania aplikacji o pracę jest dostosowanie CV do systemu ATS (Applicant Tracking System). Takie systemy służą pracodawcom do filtrowania CV i sprawdzania, czy zawierają najważniejsze kwalifikacje do pracy. 

Jeżeli na przykład oferowane stanowisko wymaga znajomości systemu operacyjnego Unix, pracodawca wpisze w ATS słowo kluczowe „Unix”. System będzie skanował przychodzące CV pod kątem właśnie takiej umiejętności twardej. Jeśli twoje CV nie będzie zawierać słowa „Unix”, może zostać automatycznie odrzucone. Dlatego tak niesamowicie ważne jest, by zoptymalizować CV pod system ATS.

Jak najlepiej to zrobić? Po prostu wpisz w CV słowa kluczowe, które są ważne dla pracodawcy. Wiele z nich będzie opisywało umiejętności twarde. Aby określić, których słów nie może zabraknąć w twoim CV, uważnie przeczytaj ogłoszenie o pracę. Wracając do naszego przykładu: jeśli nie wiesz nic o Uniksie, oczywiście nie możesz kłamać i udawać eksperta. Jednak jeśli choć trochę znasz się na tym systemie, bardzo rozsądnie będzie wspomnieć o tym w CV – świetnym miejscem będzie właśnie rubryka „Umiejętności”.

To także jeden z powodów, dla których należy dopasowywać CV do każdej oferty pracy. Lista twoich umiejętności nie może być niezmienna. Przygotuj się, że będziesz ją zmieniać, by pokazać dokładnie te kompetencje, których szuka dany pracodawca. 

Jak przygotować listę umiejętności twardych do wpisania w CV

Jak zatem przygotować listę umiejętności twardych, które można wpisać do CV?  

Zacznij od urządzenia sobie jednoosobowej burzy mózgów. Pomyśl o wszystkich swoich umiejętnościach związanych z twoim zawodem i je zapisz. Być może niektóre stały się już twoją drugą naturą albo wydają ci się niewarte wzmianki. A jednak mogą okazać się bardzo ważne dla potencjalnego pracodawcy. 

Niech twoja lista będzie zdecydowanie za długa. Skrócisz ją potem. Podczas burzy mózgów obowiązuje zasada, że wszystkie pomysły są w porządku. Dlatego zapisz wszystko, co ci przyjdzie na myśl. Zachowaj tę listę główną i ściągaj z niej, gdy będziesz dopasowywać CV do oferty pracy. 

Umiejętności twarde: najczęściej zadawane pytania

Oto parę najczęściej zadawanych pytań o wpisywanie umiejętności twardych do CV:

Czy powinno się wpisywać do CV osobno umiejętności twarde i miękkie?

Najlepiej byłoby uniknąć tworzenia osobnych rubryk na umiejętności twarde i miękkie. Niektóre z nich można zaliczyć do dwóch kategorii, a podział na rubryki nie jest szczególnie pomocny dla pracodawców i może stworzyć wizualny chaos w CV.

Czy znajomość języków obcych to umiejętność twarda?

Znajomość języków obcych jest najczęściej uważana za umiejętność twardą, choć zdania są podzielone. Jeśli tworzysz osobną rubrykę na umiejętności twarde i na umiejętności miękkie, rozważ dodanie trzeciej: „Języki”. 

Czy obsługa klienta to umiejętność twarda, czy miękka?

Jest to umiejętność twarda, którą zdobywa się w trakcie szkolenia i praktyki. Opiera się jednak mocno na umiejętnościach miękkich, np. komunikacji, uważnym słuchaniu i empatycznej postawie. 

Czy powinienem wpisywać w CV, że nie boję się ciężkiej pracy?

Nie. Unikaj mętnych, niejasnych banałów takich jak „gracz zespołowy”, „nie boję się ciężkiej pracy” czy „zmotywowany pracownik z inicjatywą”. Co do zasady staraj się wymieniać konkretne umiejętności, które da się zmierzyć.

Czy w CV umiejętności powinny być wypisane od podpunktów?

Większość szablonów CV stosuje po prostu osobne podpunkty ( • ) dla każdej umiejętności. Postaw na coś prostego, np. czarną kropkę, zamiast używać rzadziej spotykanych znaków takich jak „ptaszki” czy krzyżyki.

CVeasy.pl jest czołowym globalnym portalem z szablonami CV, przykładowymi CV dla konkretnych zawodów i przewodnikami pisania CV. Podczas przygotowywania CV będziesz do przodu, jeśli skorzystasz z przetestowanego szablonu. Nie będziesz musiał projektować samodzielnie jego układu. Wiesz, co potrafisz – a my damy Ci szablon do wpisania swoich umiejętności.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV