Certyfikaty w CV (najlepsze wskazówki + przykłady)

W niektórych branżach bez odpowiednich uprawnień nie masz szans na pracę (np. SEP czy certyfikat na wózek widłowych). W innych tych kilka magicznych literek pozwoli ci zostawić w tyle innych kandydatów (np. PMP czy CFA).
Anna Muckerman
Content Writer
Zaktualizowane 23 grudnia 2024

Zaświadczenia kwalifikacyjne, certyfikacje, uprawnienia... Nazwy są różne, ale pozostaje jedno bardzo ważne pytanie: gdzie i jak wpisać certyfikaty w CV? Warto się postarać. Jeśli zrobisz to dobrze, rekruter zrozumie, jakim jesteś cennym kandydatem, gdy tylko zerknie na twoje dokumenty. 

W tym wpisie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o opisywaniu swoich kwalifikacji w CV. Wyjaśniamy:

  • Gdzie najlepiej wpisać certyfikaty w CV
  • Jak prawidłowo wpisać certyfikaty w CV
  • Jak wykorzystać certyfikacje na swoją korzyść
  • Czy warto wpisywać nieaktualne certyfikaty do CV?

Gdzie wpisać certyfikaty w CV

Oto kilka najważniejszych miejsc w CV, w których możesz wpisać swoje certyfikaty:

  • Nagłówek CV
  • Podsumowanie zawodowe albo podsumowanie celów („O mnie”)
  • Rubryka „wykształcenie”
  • Osobna rubryka „certyfikaty”
  • Jako podpunkt w rubryce „doświadczenie zawodowe”

Możesz wpisać certyfikaty w CV w każdym z tych miejsc, ale raczej nie we wszystkich naraz. To, które wybierzesz, zależy od stanowiska i tego, jak ważny jest dany certyfikat.

Edytowalny przykład do skopiowania: Certyfikat w CV w podsumowaniu zawodowym:

Jestem specjalistką z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy o wykształceniu kierunkowym. Mam dwuletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w Państwowej Inspekcji Pracy i zdobyłam certyfikat kompetencji specjalistów problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy (ważny do 2028 r.) CIOP-BIP.

Oto kilka pytań, które pomogą ci wybrać, gdzie wpisać certyfikaty w CV:

Czy twój certyfikat jest w zasadzie wymagany na tym stanowisku i ma powszechnie rozpoznawalny skrót?

Przykłady: uprawnienia SEP G1, G2, G3 dla elektryków, ciepłowników, gazowników

Jeśli tak, to doskonale będzie umieścić informację o nim w nagłówku zaraz obok imienia i nazwiska. Zapewne warto będzie wspomnieć o certyfikacie także w podsumowaniu zawodowym.

Co, jeśli twój certyfikat jest bardzo pomocny w danej branży, ale nie chcesz umieszczać go zaraz obok stanowiska?

Przykłady: certyfikat PMP dla kierowników projektu czy DPB (Dyplomowany Pracownik Bankowy). 

W takim przypadku napisz o certyfikacji w podsumowaniu zawodowym. Dodaj informację także w rubryce „wykształcenie”.

Masz sporo certyfikatów i dyplomów, które ukazują twoją specjalizację i pasję do branży?

Pochwal się najważniejszym certyfikatem w podsumowaniu zawodowym, a do tego wymień wszystkie w osobnej rubryce „certyfikacje”. Taka sytuacja będzie częsta w branży beauty czy fryzjerskiej, gdzie konieczne jest pozostawanie na bieżąco z najnowszymi trendami i technikami.

Czy pracodawca sfinansował twoje szkolenie? A może zdobyłeś certyfikację w pracy?

To świetny powód, żeby wpisać certyfikat w rubryce „doświadczenie zawodowe” pod odpowiednim stanowiskiem.

Rada eksperta

W naszym zbudowanym przez ekspertów kreatorze CV łatwo stworzysz osobną rubrykę „certyfikacje”. Wystarczy kliknąć na wybrany szablon. Następnie zjedź na dół strony i wybierz opcję „Dopasuj sekcję w zależności od potrzeb”. Nazwij nową sekcję i zacznij tworzyć podpunkty z certyfikatami.

Jak opisać certyfikaty w CV

Opisz jasno certyfikaty w CV. Od tego zależy, czy rekruter znajdzie najważniejsze informacje, gdy tylko spojrzy na twoje CV.

Opis każdego certyfikatu powinien zawierać:

  • Nazwę certyfikatu i najpopularniejszy skrót
  • Nazwę instytucji, która go wydała, albo miejsce ukończenia szkolenia
  • Datę wydania
  • Datę ważności/odnowienia

Wszystkie te informacje pomagają rekruterowi dowiedzieć się więcej o twojej karierze i zainteresowaniu daną branżą. A patrząc praktycznie: pokazują też, kiedy zdobyłeś ważne umiejętności. Gdy dodasz datę ukończenia kursu, rekruter będzie mógł sprawdzić w danej instytucji, że naprawdę masz dany certyfikat. 

Rada eksperta

Czy jeśli jestem w trakcie kursu, mogę umieścić w CV certyfikację, którą dopiero dostanę?

Nie tylko możesz, ale prawdopodobnie powinieneś! Trwający kurs na certyfikację pokazuje pracodawcom, że inwestujesz swój czas w branżę i pasjonują cię możliwości. Jeśli certyfikacja stanowi część szerszego programu edukacyjnego, rozważ opisanie jej pod np. studiami, które odbywasz. W przeciwnym razie umieść ją w osobnej rubryce „certyfikacje”. Dodaj cały standardowy opis certyfikacji oraz przewidywaną datę ukończenia.

Przykład
  • Certyfikat: Cisco Certified Network Professional Enterprise (CCNP ENCOR 350 401)
  • Organizacja szkoląca: Cisco Networking Academy
  • Data rozpoczęcia szkolenia: 1.10.2024
  • Przewidywana data ukończenia szkolenia: 10.1.2025
Artykuł o pokrewnym temacie
Analiza umiejętności: oto, co ludzie umieszczają w CV
Chcesz zawęzić listę swoich umiejętności i zastanawiasz się, które umiejętności wyróżnią Cię spośród innych kandydatów, a które możesz pominąć, nie zmniejszając przez to swoich szans w systemie ATS? Dzięki naszej superanalizie milionów podań o pracę dowiesz się, jakie umiejętności i kursy inne osoby umieszczają w swoim CV.

Jak wykorzystać certyfikacje na swoją korzyść

Jeśli nie masz dużo doświadczenia w branży albo próbujesz zmienić ścieżkę kariery, odpowiednia certyfikacja może zadziałać na twoją korzyść i przekonać rekrutera, że warto zaprosić cię na rozmowę. 

Możesz zdecydować się na samodzielne odbycie kursów, żeby pokazać pracodawcom, jak ci zależy na pracy w branży. Taka inwestycja czasu i pieniędzy – połączona ze świetnym CV i odpowiednimi umiejętnościami transferowalnymi – czasem wystarczy, by zdobyć pracę nawet bez doświadczenia.

Certyfikaty w CV zadziałają na twoją korzyść, gdy umieścisz je na początku podsumowania zawodowego. To miejsce u góry strony zapewne zwróci uwagę hiring managera podczas przeglądania twojego CV. Możesz ponownie o nich wspomnieć w sekcjach opisujących doświadczenie zawodowe lub wykształcenie. 

Rada eksperta

Dobrze przygotuj się do rozmowy o tym, jak chcesz się rozwijać: przejrzyj program kursu, który daje uprawnienia, i odśwież najważniejsze zagadnienia. Zastanów się, jak wykorzystasz w nowej branży swoje umiejętności – może jako nauczycielka, która chce zostać pilotem wycieczek, doskonale poradzisz sobie z grupą turystów w obcym miejscu? 

Czy warto wpisywać nieaktualne certyfikaty do CV?

Decyzja, czy wpisać do CV nieaktualne certyfikaty, może być trudna. Co do zasady nie polecamy tego, ponieważ rekruterzy chcą poznać twoje obecne kompetencje i uprawnienia. Są jednak przypadki, kiedy wiedza z nieważnego certyfikatu nadal może się przydać, nawet jeśli sam papierek straci ważność. Przykład? Jeśli chcesz pracować w ochronie zdrowia i masz doświadczenie pielęgniarskie, odbyte szkolenia zademonstrują twoje umiejętności, których mogą nie mieć inni kandydaci.

Jak wpisać certyfikaty internetowe do CV?

Krótka odpowiedź brzmi: tak samo, jak wszystkie inne. Kiedy zastanawiasz się, czy ten certyfikat będzie dobrze wyglądał na CV, zastosuj te same kryteria. Wpisz certyfikat do CV, jeśli je spełnia. Podaj adres strony internetowej certyfikatu, a najlepiej stwórz CV w kreatorze, żeby wkleić bezpośredni link do certyfikatu.

Wszystko zależy też od tego, czy dany certyfikat jest wymagany prawnie na danym stanowisku. Np. test potwierdzający znajomość języka zwykle można wpisać, ale już uprawnienia fizjoterapeuty warto odnowić przed dodaniem ich do CV.

Ewentualnie, jeśli naprawdę tego potrzebujesz, możesz oznaczyć nieważny certyfikat w CV słowami „w trakcie odnawiania” (albo podobnymi). W takim przypadku zadbaj, by faktycznie odnowić uprawnienia.

Artykuł o pokrewnym temacie
Jak napisac CV
Porady, narzędzia, szablony i przykłady, dzięki którym nauczysz się pisać CV

Najważniejsze wnioski

  • Ciężko pracowałeś, żeby zdobyć swoje certyfikaty czy uprawnienia. Aby optymalnie je wykorzystać, wpisz je w odpowiednie miejsce w CV.
  • Nie krępuj się i podaj wszystkie przydatne na danym stanowisku certyfikaty, jakie masz. Upewnij się jednak, że są aktualne i potwierdzają umiejętności, których będziesz używać w nowej pracy.
Artykuł o pokrewnym temacie
Podsumowanie celów i umiejętności w CV: co należy, a czego nie należy robić
Dzięki dodaniu podsumowanie celów i umiejętności do CV Twoje CV nabierze bardziej osobistego wydźwięku. Jest to ważne, jeśli chcesz, żeby Twoje CV wyróżniło się spośród dziesiątek, a nawet setek innych życiorysów.
Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV