W epoce zakupów internetowych, dostaw w ciągu jednego dnia i dostaw do domu popyt na kierowców jest ogromny. Niezależnie od tego, czy prowadzisz ciężarówkę, autobus czy limuzynę, doskonałe CV kierowcy zawodowego pomoże Ci zdobyć kolejną pracę „w drodze”.
Stworzyliśmy poradnik pisania CV kierowcy oraz konkretny przykład życiorysu kierowcy z myślą, by pomóc Ci podkreślić swoje kluczowe umiejętności w branży transportowej. Jeśli szukasz więcej pomysłów i inspiracji, zajrzyj do naszej – CVeasy.pl – biblioteki zawierającej ponad 350 przykładów CV dla konkretnych zawodów, uzupełnionych poradnikami pisania CV takimi jak ten.
Najpierw jednak spójrzmy na podstawową strukturę CV oraz elementy wspólne dla większości CV. Są nimi:
Zanim przyjrzymy się bliżej każdej z tych sekcji CV, mamy kilka rad dotyczących dostosowania CV do konkretnej pracy i pracodawcy. Podejdź do tego strategicznie:
Przechytrzyć ATS
Zanim Twoje CV przeczyta człowiek, najprawdopodobniej przejdzie przez system ATS, który jest stosowany przez coraz więcej dużych i średnich przedsiębiorstw. ATS analizuje Twoje CV pod kątem słów kluczowych i ocenia je względem innych aplikacji. Istnieją proste, ale skuteczne sposoby, aby Twoje CV pomyślnie przeszło przez system ATS. Wystarczy, że:
W około 90% przypadków, niezależnie od zawodu, zaleca się użycia chronologicznego formatu CV. Menedżerowie ds. zatrudnienia preferują go, ponieważ na jego podstawie mogą najszybciej ocenić doświadczenia kandydata. Należy podkreślić w nim doświadczenie zawodowe: w punktach wymieniaj poprzednie miejsca zatrudnienia, w kolejności od najnowszych do najstarszych.
Istnieją jeszcze dwa inne formaty CV, które czasem dobrze sprawdzają się w przypadku nowicjuszy na rynku pracy lub osób, które zmieniają ścieżkę zawodową. Formaty funkcjonalny i hybrydowy (łączony) pozwalają na pewną elastyczność w układzie CV.
Nagłówek z danymi kontaktowymi w CV kierowcy jest jak GPS kierujący rekrutera prosto do celu – czyli do ciebie.
Oto informacje, które pomogą rekruterowi:
Pomiń dane takie jak:
Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych w CV to twoja tajna broń: kilka zdań, które pokażą twoje najmocniejsze strony i zaciekawią rekrutera twoją kandydaturą. Dobre podsumowanie nie powinno być nudne. Chociaż kierowcy spędzają wiele godzin sami w drodze, muszą dysponować umiejętnościami obsługi klienta i mieć ogólnie przyjemne usposobienie – nikt nie chce pracować z marudą! Dlatego w swoim Podsumowaniu umiejętności i celów zawodowych powinieneś zawrzeć informacje dotyczące Twojego charakteru i postawy.
Zobacz, jak robią to inni: oto zestaw przykładowych CV z innych branż: CV pracownika magazynu, montera czy marynarza.
Poniżej znajdziesz także przykładowe podsumowanie zawodowe z CV kierowcy na różnych etapach kariery:
Jestem fanem motoryzacji po technikum samochodowym, przed którym samochody ciężarowe nie mają żadnych tajemnic. Od niedawna posiadam prawo jazdy kategorii CE i szukam pracy jako kierowca na trasach międzynarodowych. Jeżdżę bezwypadkowo i terminowo, a do tego jestem pozytywnie nastawiony do wyzwań.
Mam 4 lata doświadczenia jako kierowca autobusu miejskiego, a w 2022 roku uzyskałem tytuł Najsympatyczniejszego Kierowcy Roku. Moim znakiem rozpoznawczym jest nie tylko szeroki uśmiech, lecz także punktualność i obowiązkowość oraz świetna znajomość miasta.
Sumienny i niezawodny kierowca samochodu ciężarowego z 13-letnim doświadczeniem w przewożeniu i dostarczaniu ładunków na terenie Europy i Azji. Biegle posługuję się nawigacją i mapą oraz aktywne dostosowuję się do warunków ruchu drogowego, by dostarczać zamówienia terminowo. Dzięki świadomości bezpiecznej jazdy i szacunkowi dla innych kierowców mogę poszczycić się nieskazitelną historią jazdy i przestrzegania przepisów drogowych. Utrzymuję pozytywne relacje z klientami, co zostało nagrodzone licznymi pochwałami.
Sekcja Historia zatrudnienia to miejsce w CV kierowcy, gdzie prezentujesz swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Na początek wymień nazwę pracodawcy i okres, w którym pracowałeś w danym miejscu. Poniżej możesz umieścić 3-5 punktów, w których opiszesz swoje najważniejsze umiejętności czy obowiązki. Pamiętaj o użyciu słów wskazujących na działanie i wspomnij o osiągnięciach typowych dla stanowiska, które potwierdzają, że jesteś doskonałym kandydatem do pracy, o którą się ubiegasz. Kiedy to tylko możliwe, zacytuj konkretne liczby, aby podkreślić swoje osiągnięcia i udowodnić swoją wartość.
Skup się przy tym na efektach pracy, które przemówią do wyobraźni rekrutera:
Oto sekcja Historia zatrudnienia z przykładowego CV kierowcy:
Kierowca ciężarówki w Transportex, Toruń
Styczeń 2013 — Sierpień 2019
Kierowca ciężarówki w Przewozy międzynarodowe, Toruń
Listopad 2010 — Grudzień 2012
Jeżeli dopiero wchodzisz do branży, nie jesteś wcale na straconej pozycji. Pracodawcy rozumieją, że niektórych rzeczy musisz się nauczyć. Najważniejsze jest, abyś miał cechy dobrego kierowcy – reszta przyjdzie z czasem. Wpisz zatem w CV swoje najważniejsze kwalifikacje takie jak prawo jazdy w odpowiedniej kategorii. Dodaj swoje cechy charakteru i umiejętności transferowalne, jak na przykład punktualność czy doskonała orientacja w terenie. Opisz swoją pasję do motoryzacji, a twoje CV (przyszłego) kierowcy będzie wyglądało bardzo obiecująco.
W sekcji „Umiejętności” podaj swoje najważniejsze kompetencje twarde i miękkie. Pracodawca oczekuje oczywiście posiadania odpowiedniego prawa jazdy, ale zależy mu przy tym na osobie komunikatywnej – nawet jeśli będziesz spędzać wiele czasu w trasie, jednocześnie będziesz musiał dogadać się ze spedytorami.
Oto nasza przykładowa lista przydatnych umiejętności:
Gdy wybierzesz najważniejsze umiejętności, umieść je w CV z konkretnymi przykładami:
Kierowca nie musi mieć ukończonych studiów wyższych, dlatego nie musisz się martwić o to, że być może sekcja Wykształcenie w Twoim CV nie jest zbyt imponująca. Chociaż kierowca nie musi mieć formalnego wykształcenia, to w zawodzie tym liczą się różnego rodzaju certyfikaty. Jeśli ukończyłeś jakiekolwiek szkolenie, takie jak prowadzenie pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, lub kursy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, powinieneś je uwzględnić w tej sekcji.
Wymień zatem:
Oto sekcja Wykształcenie z naszego przykładowego CV kierowcy:
Zespół Szkół Samochodowych im. gen. Józefa Bema, Toruń
Wrzesień 2006 — Czerwiec 2010
Układ CV kierowcy powinien umożliwiać szybkie znalezienie ważnych informacji. Użyj tradycyjnych nagłówków sekcji, takich jak „Wykształcenie” lub "Doświadczenie zawodowe"/ „Historia zatrudnienia”
Jeśli chodzi o elementy projektowania i formatowania CV kierowcy, zalecamy zachowanie prostoty, ograniczenie użycia kolorów i ozdobników. Zasadnicze znaczenie mają czytelność i przejrzystość. Oto kilka wskazówek:
Przykładowe CV kierowcy (sam tekst)
Profil
Sumienny i niezawodny kierowca samochodu ciężarowego z 13-letnim doświadczeniem w przewożeniu i dostarczaniu ładunków na terenie Europy i Azji. Biegle posługuję się nawigacją i mapą oraz aktywne dostosowuję się do warunków ruchu drogowego, by dostarczać zamówienia terminowo. Dzięki świadomości bezpiecznej jazdy i szacunkowi dla innych kierowców mogę poszczycić się nieskazitelną historią jazdy i przestrzegania przepisów drogowych. Utrzymuję pozytywne relacje z klientami, co zostało nagrodzone licznymi pochwałami.
Historia zatrudnienia
Kierowca ciężarówki w Transportex, Toruń
Styczeń 2013 — Sierpień 2019
Kierowca ciężarówki w Przewozy międzynarodowe, Toruń
Listopad 2010 — Grudzień 2012
Wykształcenie
Zespół Szkół Samochodowych im. gen. Józefa Bema, Toruń
Wrzesień 2006 — Czerwiec 2010
Umiejętności
Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się kwestiami wizualnymi, skorzystaj z przetestowanych przez nas bezpłatnych szablonów CV. Nasza kolekcja to doskonały punkt wyjścia, dzięki któremu będziesz mógł skupić się na treści. Łatwo dostosujesz każdy szablon do własnych potrzeb i stworzysz znakomite CV kierowcy.