Analityk biznesowy to ktoś, kto świetnie rozumie potrzeby klienta i dostarcza mu informacji niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji, m.in. dotyczących optymalizacji kosztów. Zaprezentuj się w swoim CV jako właśnie ta osoba, której szuka potencjalny pracodawca, by już na starcie wykazać się zrozumieniem jego potrzeb i oczekiwań.
Pierwszym krokiem napisania CV analityka biznesowego jest wybór odpowiednich rubryk. Co do zasady CV powinno zawierać następujące elementy:
Żyjemy w epoce, w której zewsząd zalewają nas dane, a osoby, które potrafią z nich wyłuskać konkretne informacje, stają się bezcenne. Pokaż w swoim CV, że to właśnie ty, dbając przy tym o przejrzysty układ informacji. Oto, jak:
Systemy ATS skanują CV w poszukiwaniu słów kluczowych i odsiewają te, które najmniej pasują do danego ogłoszenia. Tylko najlepsze CV trafią do osób zajmujących się rekrutacją.
Słowa kluczowe w ogłoszeniu o pracę dla analityka biznesowego to na przykład:
Najpopularniejszy format chronologiczny ułatwia kandydatom do pracy w większości zawodów łatwe zaprezentowanie swoich kwalifikacji i doświadczenia. Warto jednak rozważyć inny format CV, jeśli twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności wymykają się poza schemat – zwłaszcza jeśli nie pracowałeś stale na etacie. Na przykład działalność w roli analityka biznesowego jako niezależnego konsultanta jest dobrym powodem, by skorzystać z CV funkcjonalnego.
Kierownik ds. rekrutacji w dużej korporacji może spodziewać się nawet kilkudziesięciu aplikacji w odpowiedzi na jedno ogłoszenie. A to oznacza, że nawet najmniejsze szczegóły mogą przeważyć szalę na twoją korzyść... lub niekorzyść. Ułatw pracę rekruterowi i podaj w nagłówku swoje dane kontaktowe:
W CV analityka biznesowego sekcja ta jest Twoją pierwszą szansą, aby zrobić odpowiednie wrażenie za pomocą podsumowania zawodowego, które zajmuje cenne miejsce u góry CV – dobrze ją zatem wykorzystaj. Masz do dyspozycji zaledwie kilka zdań, aby zaprezentować swoją osobowość, osiągnięcia, sukcesy i profesjonalny wizerunek. W przykładowym CV podano już kilka trafnych słów kluczowych, jednak część z nich będzie zależała od konkretnej branży.
Zainspiruj się pokrewnymi CV, np. CV menadżera projektu, albo przykładami z naszego CV analityka biznesowego – także dla osób bez doświadczenia.
Poniżej znajdziesz przykłady, które możesz dopasować do swoich potrzeb:
Jestem sumienny, zaangażowany i odpowiedzialny za powierzone mi zadania. W pracy analityka biznesowego wykorzystuję umiejętność logicznego myślenia pozyskaną na studiach magisterskich z zakresu zarządzania. Odbyłem staż, na którym opisywałem procesy biznesowe duże firmy (ponad 500 pracowników).
Entuzjastyczna absolwentka statystyki z dwuletnim doświadczeniem w analizie danych (kontroling sprzedaży) i doskonałą znajomością narzędzi BI. Wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Szukam kolejnych wyzwań zawodowych związanych z optymalizacją biznesu.
Zaangażowany i pełen pasji analityk biznesowy. Ponad 8 lat doświadczenia w optymalizacji korporacyjnych systemów biznesowych, skutecznej analizie procesów oraz projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań biznesowych. Efektywny lider zespołu.
Doświadczony i pełen pasji analityk biznesowy z ponad ośmioletnim doświadczeniem w ocenie i ulepszaniu systemów biznesowych znanych organizacji. Oddany lider zespołu ze zdolnością do efektywnego zarządzania. Osiągający cele przy wykorzystaniu kompleksowego zrozumienia koncepcji inżynierii systemów. Z udokumentowanym doświadczeniem w skutecznej analizie procesów i procedur biznesowych oraz w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań biznesowych.
Oto miejsce na szczere pochwalenie się osiągnięciami. Przedstaw przykłady z wcześniejszej pracy jako serię osiągnięć, sukcesów i kamieni milowych rozwoju zawodowego. Jakie kluczowe osiągnięcia powinien podkreślić analityk biznesowy, aby być konkurencyjny na rynku pracy? Analitycy biznesowi są odpowiedzialni za ocenę przeszłych i aktualnych danych w celu znalezienia wzorców, które usprawnią proces podejmowania decyzji oraz operacje biznesowe organizacji. Osoby na stanowiskach seniorskich miewają także kontakt z klientami. Oto, jak możesz podejść do tworzenia tej części CV:
Starszy analityk biznesowy, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław
Październik 2015 - Sierpień 2019
Analityk biznesowy, Citigroup, Wrocław
Wrzesień 2012 - Wrzesień 2015
Czy da się dostać pracę analityka biznesowego bez doświadczenia? Oczywiście! Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które mogą pochwalić się odpowiednim wykształceniem i umiejętnościami – wdrożysz się już po podpisaniu umowy. Udokumentuj więc swoje kompetencje: często wymogiem będzie ukończenie studiów z zakresu zarządzania, statystyki czy IT. Pamiętaj także o umiejętnościach takich jak logiczne myślenie czy korzystanie z dokumentacji technicznej.
Każda praca jest inna, więc podczas aplikowania musisz starannie przemyśleć listę swoich umiejętności wpisywanych do CV analityka biznesowego. Ułóż je w logiczny sposób i postaraj się wymieniać je od najważniejszych dla potencjalnego pracodawcy.
Unikaj ogólników, gdy będziesz wymieniać umiejętności miękkie i nie wahaj się o nich mówić. Na przykład: nie pisz „komunikacja”, lecz „efektywna komunikacja z kierownictwem i współpracownikami”. Twoja organizacja oczekuje od ciebie nie tylko przetwarzania danych, lecz także zrozumienia ich znaczenia oraz rozwiązywania problemów i wprowadzania usprawnień dzięki uzyskanym wynikom. Oto kilka przykładów często oczekiwanych umiejętności miękkich:
Nawet jeśli jesteś na rynku pracy od kilku lat, możesz posiadać aktualne kursy, które zwrócą uwagę działu HR. Wraz z upływem czasu od ukończenia studiów wykształcenie staje się coraz mniej istotne w CV analityka biznesowego. Na przykład Twoja średnia ocen sprzed 5 lat liczy się obecnie mniej niż wówczas, gdy szukałeś swojej pierwszej pracy.
Wpisz jednak do CV tytuł licencjata (i stopień magistra, jeśli go posiadasz). Minimalne wymagania w tej branży to tytuł licencjata, więc nie trzeba wspominać o szkole średniej. Jeśli jednak ukończyłeś szkołę z wyróżnieniem, możesz to ewentualnie zrobić. Czy ukończyłeś jakieś zawodowe kursy albo warsztaty, zdobyłeś odpowiednie certyfikaty? Podaj przykład tego, czego nauczyły Cię te doświadczenia.
Poniżej znajdziesz przykładowe informacje o wykształceniu z CV analityka biznesowego.
Studia II stopnia na kierunku Biznes i administracja, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław
Październik 2011 - Czerwiec 2013
Studia I stopnia na kierunku Zarządzanie i finanse, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości, Wałbrzych
Październik 2008 - Czerwiec 2011
Jako analityk biznesowy będziesz zapewne tworzyć modele wizualne. Dlatego układ i formatowanie CV powinny odzwierciedlać twoją wrażliwość estetyczną. Możesz na przykład zastanowić się, w jaki sposób przekazujesz informacje za pomocą elementów graficznych. Im bardziej efektywny i zbalansowany format CV, tym lepiej. Jeśli stworzysz chaotyczne, poplątane CV, wzrok rekrutera szybko powędruje gdzie indziej!
Oczywiście, możesz zmierzyć się z tym samodzielnie. Najłatwiej będzie jednak skorzystać ze sprawdzonych, zaprojektowanych przez ekspertów szablonów CV, dostępnych w kreatorze. Najlepiej sprawdzi się szablon z kategorii profesjonalnych, ale możesz też zdecydować się na CV proste, kreatywne lub nowoczesne i dostosować je do swoich potrzeb.
Profil
Zaangażowany i pełen pasji analityk biznesowy. Ponad 8 lat doświadczenia w optymalizacji korporacyjnych systemów biznesowych, skutecznej analizie procesów oraz projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań biznesowych. Efektywny lider zespołu.
Historia zatrudnienia
Starszy analityk biznesowy, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław
Październik 2015 - Sierpień 2019
Analityk biznesowy, Citigroup, Wrocław
Wrzesień 2012 - Wrzesień 2015
Umiejętności
Wykształcenie
Studia II stopnia na kierunku Biznes i administracja, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław
Październik 2011 - Czerwiec 2013
Studia I stopnia na kierunku Zarządzanie i finanse, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości, Wałbrzych
Październik 2008 - Czerwiec 2011
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pisania CV dla analityka biznesowego zapewnił ci przydatne wskazówki, przykładowe zdania i narzędzia, dzięki którym zdobędziesz wymarzoną pracę. Skorzystaj z naszego bezpłatnego kreatora CV, by przełożyć teorię na praktykę!