100+ umiejętność obsługi komputera i znajomość oprogramowania: Co wymienić na CV i co poprawić

Umiejętności związane z obsługą komputera powinny być zmieszczone na wielu CV, ale – jeśli ostatnio używałeś tych umiejętności dość dawno temu – czy powinieneś odświeżyć swoją wiedzę? Przyglądamy się najpopularniejszym umiejętnościom związanym z obsługą komputera i radzimy, w których przypadkach powinieneś się na nowo podszkolić.
Paul Drury
Content writer / HR Specialist
Zaktualizowane 30 maja 2024

Możliwość efektywnego wykonywania pracy na większości stanowisk jest coraz bardziej powiązana z umiejętnością opanowania wymaganej technologii lub, w idealnym przypadku, wykorzystania technologii do dalszego ulepszania wyników pracy. Zademonstrowanie w CV, że posiada się umiejętności związane z obsługą komputera jest zatem zasadniczym elementem procesu poszukiwania pracy.

Nie jest to prosta sprawa. Miejsce na CV jest cenne, musisz zatem zdecydować, które umiejętności dotyczące obsługi komputera naprawdę się liczą i robią wrażenie. Następnie pojawia się pytanie, jak je wpleść w historię kariery i świadomie wykorzystać w rozmowie. W tym blogu:

  • zastanawiamy się nad tym, co należy do umiejętności związanych z obsługą komputera i które z nich należy wymienić w CV;
  • podsuwamy liczne przykłady umiejętności związanych z obsługą komputera oraz sygnalizujemy, kiedy należy je odświeżyć.
  • omawiamy, gdzie w CV należy wpisać umiejętności związane z obsługą komputera.

Dzięki ponad 100 umiejętnościom związanym z obsługą komputera w tym poradniku praca przy pomocy komputera nabiera zupełnie nowego wymiaru. Które umiejętności są kluczem do zawodowego sukcesu?

Czym są umiejętności związane z obsługą komputera?

Umiejętność obsługi komputera to określenie obejmujące szerokie spektrum wiedzy technologicznej – od umiejętności związanych z programowaniem, takich jak kodowanie i analiza danych, po umiejętności związane ze znajomością sprzętu, takie jak administrowanie systemami i bezpieczeństwo sieci.

Jeśli kandydat pracował wcześniej w tej samej branży, wiele wymaganych umiejętności może być uznanych przez pracodawców za pewnik, jednak w przypadku osób o szczególnych umiejętnościach lub o nietypowym ich zestawie znajomość oprogramowania i sprzętu komputerowego powinna ich wyróżnić spośród innych kandydatów.

Czy w Twoim CV brakuje informacji dotyczących obsługi komputera? Czy masz pewność, że Twoja wiedza z tej dziedziny jest wciąż aktualna, tak jak wtedy, kiedy aktywnie z niej korzystałeś? Mamy nadzieję, że poniższa lista będzie okazją do zrewidowania wiedzy na ten temat i wyzwoli więcej wspomnień związanych z karierą.

Artykuł o pokrewnym temacie
Umiejętności miękkie na CV
Umiejętności miękkie należą do najważniejszych kompetencji, dzięki którym wyróżnisz się, gdy szukasz nowej pracy. Uwzględnienie ich w CV pokazuje, że rozumiesz kulturę firmy i szybko się do niej zaadaptujesz.
Rekrutacja oparta na umiejętnościach rozszerza możliwości

Lista umiejętności obsługi komputera i kiedy je poprawić

Nie ulega wątpliwości, że w CV należy wymienić umiejętności związane z obsługą komputera, ale nawet w przypadku, kiedy uda Ci się przy tym uwzględnić korzyści biznesowe wynikające z tych umiejętności, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że pracodawca będzie chciał dokładniej zapoznać się z Twoimi kompetencjami.

Jeśli wykorzystywałeś te umiejętności już jakiś czas temu, może się okazać, że nie masz ich już na świeżo w pamięci.

Aby pomóc Ci w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, opracowaliśmy listę ponad 100 najczęstszych umiejętności związanych z obsługą komputera i dołączyliśmy linki, pod którymi możesz odświeżyć swoją wiedzę. Jeśli uważasz, że jakaś umiejętność może być kluczowa w procesie ubiegania się o konkretne stanowisko, warto zrobić szersze rozeznanie – na podanych przez nas oraz innych stronach.

Podstawowe umiejętności związane z obsługą komputera

  • MS Office
    Word, Excel, Outlook, Powerpoint, Access
  • Google Drive
    Docs, Drive, Forms, Gmail, arkusze kalkulacyjne
  • Arkusze kalkulacyjne
    Excel, Google Drive, Open Office, tabele przestawne, odnośniki pionowe, makro(polecenia)
  • Email
    Outlook, Gmail, korespondencja seryjna, filtry, foldery
  • Presentations
    PowerPoint, Google slides, Tableau, Keynote
  • Operating systems
    MacOS, Microsoft Windows,

Internet Tools

  • Social media
    LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Hootsuite, Tiktok, Pinterest, tworzenie treści
  • Blogowanie
    CSS, Wordpress, SEO, zarządzanie treścią, MailChimp, Google Analytics, Moz
  • Współpraca zespołowa
    Dropbox, Slack, Zoom, Skype, Trello, Asana
  • Umiejętności w zakresie (o)programowania
  • Programming/coding
    Java, Javascript, Python, Ruby on Rails, Perl, PHP, XML, C#, C++, HTML
  • Data science and analysis
    Apache, MySQL, SAS, JSON, uczenie maszynowe, eksploracja danych, SQLite, RapidMiner, otwarty kod źródłowy
  • Database management
    MS Access, Oracle, Teradata, MySQL, SQL, IBM DB2, SAP BI
  • Enterprise systems
    BCP, CRM, E-commerce, HR management, ERP, Quikbooks, FreshBooks, Xero, Business intelligence
  • Graphics and design
    Dreamweaver, Illustrator, InDesign, Lightroom, Photoshop, Acrobat, Corel Draw, AutoCAD, Microsoft Publisher

Umiejętności związane z utrzymywaniem sprzętu i zarządzaniem sprzętem

  • Konserwacja
    Konfiguracja sprzętu, zarządzanie systemem, wsparcie techniczne, instalacja oprogramowania, Linux/Unix,
  • Networking
    Konfiguracja sieci, bezpieczeństwo, automatyzacja sieci, zarządzanie w chmurze, WAN/LAN, DNS, DHCP, debugowanie
Rada eksperta

Gdzie w CV zaprezentować umiejętności obsługi komputera
Choć może wydać się kuszące, aby po prostu podzielić się długą listą umiejętności związanych z obsługą komputera, Twój przyszły pracodawca będzie znacznie bardziej zainteresowany tym, co dzięki tym umiejętnościom osiągnąłeś. W CV jest wiele miejsc, w których możesz podzielić się informacjami o swojej ekspertyzie dotyczącej komputerów.

Artykuł o pokrewnym temacie
Mocne strone w CV
Najlepsze życiorysy zawierają całą listę Twoich mocnych stron – nie tylko posiadanych umiejętności, ale także wiedzy oraz cech, które Cię wyróżniają. Wpisanie mocnych stron do CV pozwala na podkreślenie Twojej ekspertyzy w konkretnej dziedzinie. Dzięki odpowiednim przykładom mocnych stron na CV menedżerowie ds. rekrutacji szybko dostrzegą, że jesteś doskonałym kandydatem na to idealne dla Ciebie stanowisko.

Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności

W idealnym przypadku Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności powinno zawierać kilka Twoich największych osiągnięć. Nie jest przy tym trudno wskazać umiejętności, które pomogły Ci je zrealizować. Jeśli pełnisz funkcję ściśle związaną z technologią, mogą to być umiejętności związane z obsługą komputera, dlatego warto je tu uwzględnić.

Niektóre stanowiska nie wymagają głębokiej znajomości obsługi komputera lub umiejętności technicznych. W takich przypadkach pozostaw w sekcji Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych miejsce na bardziej istotne informacje, przykładowo pielęgniarka nie powinna raczej wykorzystywać sekcji Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności do szczegółowego przedstawienia swoich umiejętności w zakresie obsługi EKG.

Sekcja umiejętności

W zależności od wybranego formatu, na bocznym pasku w CV powinno być miejsce na listę umiejętności – zwłaszcza jeśli Twoje CV zajmuje więcej niż jedną stronę. Powinieneś wymieniać w nim tylko umiejętności, które opanowałeś na najwyższym poziomie i które odróżniają Cię od innych kandydatów (nie przejmuj się zatem drobiazgami). Na pierwszej stronie CV zaprezentuj te, które są najbardziej użyteczne na stanowisku, o które się ubiegasz.

Można też łączyć umiejętności związane z obsługą komputera z innymi rodzajami umiejętności, których wymaga Twoja praca, takimi jak umiejętności miękkie, choć umiejętności związane z obsługą komputera (na przykład znajomość konkretnych języków programowania) lepiej pogrupować i zapisać razem. Jeśli na CV uczenie maszynowe zamieścisz obok umiejętności sprawnego zarządzania, pokażesz, że jesteś wszechstronnym pracownikiem.

Doświadczenie zawodowe

Sekcja dotycząca doświadczenia zawodowego to miejsce, w którym zaprezentujesz większość swoich umiejętności. Kiedy wspominasz o jakimś osiągnięciu, nie musisz za każdym razem wymieniać umiejętności związanej z obsługą komputera, której użyłeś, ponieważ każdy doświadczony członek branży orientuje się, jaka wiedza czy umiejętności były Ci niezbędne. W przypadku jednak, gdy jakaś szczególna umiejętność albo znajomość oprogramowania wpłynęła na Twój zawodowy sukces, Doświadczenie zawodowe to sekcja, w której należy o tym napisać.

Powtarzanie w różnych sekcjach CV informacji o umiejętnościach podkreśla ich znaczenie, więc nie bój się wykorzystać z tego zabiegu, jeśli dysponujesz umiejętnościami związanymi z obsługą komputera, które Cię pasjonują i które mają duży wpływ na Twoje osiągnięcia w pracy.

Kluczowe porady

  • W obecnych czasach wiele stanowisk wymaga przynajmniej podstawowej umiejętności obsługi komputera.
  • Podstawowe umiejętności zakładane są z góry, szkoda więc marnować cenne miejsce na CV na przykład na „znajomość Microsoft Word”.
  • Jeśli pracujesz na stanowisku w branży związanej z technologią, musisz wpisać na CV zaawansowane umiejętności związane z obsługą komputera. Zadbaj więc o to, by priorytetowo potraktować te, które są najważniejsze dla pracodawcy.
  • Na CV jest wiele miejsc, w których możesz się pochwalić umiejętnościami obsługi komputera. Z pewnością warto wpisać niezbędne umiejętności do sekcji Podsumowania celów i umiejętności zawodowych i/lub Historii zatrudnienia oraz do sekcji Umiejętności.

Poszukujesz nowej pracy? Obejrzyj nasze Wzory CV.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV