Możliwość efektywnego wykonywania pracy na większości stanowisk jest coraz bardziej powiązana z umiejętnością opanowania wymaganej technologii lub, w idealnym przypadku, wykorzystania technologii do dalszego ulepszania wyników pracy. Zademonstrowanie w CV, że posiada się umiejętności związane z obsługą komputera jest zatem zasadniczym elementem procesu poszukiwania pracy.
Nie jest to prosta sprawa. Miejsce na CV jest cenne, musisz zatem zdecydować, które umiejętności dotyczące obsługi komputera naprawdę się liczą i robią wrażenie. Następnie pojawia się pytanie, jak je wpleść w historię kariery i świadomie wykorzystać w rozmowie. W tym blogu:
Dzięki ponad 100 umiejętnościom związanym z obsługą komputera w tym poradniku praca przy pomocy komputera nabiera zupełnie nowego wymiaru. Które umiejętności są kluczem do zawodowego sukcesu?
Umiejętność obsługi komputera to określenie obejmujące szerokie spektrum wiedzy technologicznej – od umiejętności związanych z programowaniem, takich jak kodowanie i analiza danych, po umiejętności związane ze znajomością sprzętu, takie jak administrowanie systemami i bezpieczeństwo sieci.
Jeśli kandydat pracował wcześniej w tej samej branży, wiele wymaganych umiejętności może być uznanych przez pracodawców za pewnik, jednak w przypadku osób o szczególnych umiejętnościach lub o nietypowym ich zestawie znajomość oprogramowania i sprzętu komputerowego powinna ich wyróżnić spośród innych kandydatów.
Czy w Twoim CV brakuje informacji dotyczących obsługi komputera? Czy masz pewność, że Twoja wiedza z tej dziedziny jest wciąż aktualna, tak jak wtedy, kiedy aktywnie z niej korzystałeś? Mamy nadzieję, że poniższa lista będzie okazją do zrewidowania wiedzy na ten temat i wyzwoli więcej wspomnień związanych z karierą.
Nie ulega wątpliwości, że w CV należy wymienić umiejętności związane z obsługą komputera, ale nawet w przypadku, kiedy uda Ci się przy tym uwzględnić korzyści biznesowe wynikające z tych umiejętności, zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że pracodawca będzie chciał dokładniej zapoznać się z Twoimi kompetencjami.
Jeśli wykorzystywałeś te umiejętności już jakiś czas temu, może się okazać, że nie masz ich już na świeżo w pamięci.
Aby pomóc Ci w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, opracowaliśmy listę ponad 100 najczęstszych umiejętności związanych z obsługą komputera i dołączyliśmy linki, pod którymi możesz odświeżyć swoją wiedzę. Jeśli uważasz, że jakaś umiejętność może być kluczowa w procesie ubiegania się o konkretne stanowisko, warto zrobić szersze rozeznanie – na podanych przez nas oraz innych stronach.
Gdzie w CV zaprezentować umiejętności obsługi komputera
Choć może wydać się kuszące, aby po prostu podzielić się długą listą umiejętności związanych z obsługą komputera, Twój przyszły pracodawca będzie znacznie bardziej zainteresowany tym, co dzięki tym umiejętnościom osiągnąłeś. W CV jest wiele miejsc, w których możesz podzielić się informacjami o swojej ekspertyzie dotyczącej komputerów.
W idealnym przypadku Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności powinno zawierać kilka Twoich największych osiągnięć. Nie jest przy tym trudno wskazać umiejętności, które pomogły Ci je zrealizować. Jeśli pełnisz funkcję ściśle związaną z technologią, mogą to być umiejętności związane z obsługą komputera, dlatego warto je tu uwzględnić.
Niektóre stanowiska nie wymagają głębokiej znajomości obsługi komputera lub umiejętności technicznych. W takich przypadkach pozostaw w sekcji Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych miejsce na bardziej istotne informacje, przykładowo pielęgniarka nie powinna raczej wykorzystywać sekcji Podsumowanie celów zawodowych i umiejętności do szczegółowego przedstawienia swoich umiejętności w zakresie obsługi EKG.
W zależności od wybranego formatu, na bocznym pasku w CV powinno być miejsce na listę umiejętności – zwłaszcza jeśli Twoje CV zajmuje więcej niż jedną stronę. Powinieneś wymieniać w nim tylko umiejętności, które opanowałeś na najwyższym poziomie i które odróżniają Cię od innych kandydatów (nie przejmuj się zatem drobiazgami). Na pierwszej stronie CV zaprezentuj te, które są najbardziej użyteczne na stanowisku, o które się ubiegasz.
Można też łączyć umiejętności związane z obsługą komputera z innymi rodzajami umiejętności, których wymaga Twoja praca, takimi jak umiejętności miękkie, choć umiejętności związane z obsługą komputera (na przykład znajomość konkretnych języków programowania) lepiej pogrupować i zapisać razem. Jeśli na CV uczenie maszynowe zamieścisz obok umiejętności sprawnego zarządzania, pokażesz, że jesteś wszechstronnym pracownikiem.
Sekcja dotycząca doświadczenia zawodowego to miejsce, w którym zaprezentujesz większość swoich umiejętności. Kiedy wspominasz o jakimś osiągnięciu, nie musisz za każdym razem wymieniać umiejętności związanej z obsługą komputera, której użyłeś, ponieważ każdy doświadczony członek branży orientuje się, jaka wiedza czy umiejętności były Ci niezbędne. W przypadku jednak, gdy jakaś szczególna umiejętność albo znajomość oprogramowania wpłynęła na Twój zawodowy sukces, Doświadczenie zawodowe to sekcja, w której należy o tym napisać.
Powtarzanie w różnych sekcjach CV informacji o umiejętnościach podkreśla ich znaczenie, więc nie bój się wykorzystać z tego zabiegu, jeśli dysponujesz umiejętnościami związanymi z obsługą komputera, które Cię pasjonują i które mają duży wpływ na Twoje osiągnięcia w pracy.
Poszukujesz nowej pracy? Obejrzyj nasze Wzory CV.