Wyrażanie uznania jest ważnym narzędziem zarządzania. Dlatego rekruter analizujący czyjeś osiągnięcia zawodowe z pewnością doceni obiektywne nagrody zewnętrzne. Być może twoje sukcesy mówią same za siebie – lecz zastanów się nad wpisaniem do CV nagród za przekroczenie oczekiwań w pracy.
Wiele odnoszących sukcesy osób będzie mogło się pochwalić nagrodami zdobytymi na różnych etapach kariery. Warto się zastanowić, które z nich wpisać w CV.
Przy podejmowaniu tej decyzji przyjrzymy się takim tematom:
Szukanie pracy jest chwilą, kiedy wyróżnienia za naukę i z miejsca pracy oraz nagrody branżowe naprawdę mogą się przydać. A wydawało się, że to zwykły drobiazg łapiący kurz...
Jedną z ważniejszych zalet wyróżnień jest to, że potwierdzają obiektywnie twoje ponadprzeciętne zdolności. Dlatego im bardziej rozpoznawalna w branży nagroda, tym lepiej. Dobrze się zastanów, jak uzasadnić wpisanie nagrody w CV – czy rekruter łatwo zrozumie, jaka jest ważna? Jeśli nie, być może trzeba będzie mu to uzmysłowić i szczegółowo ją opisać.
Przez większość poszukiwania pracy kandydaci sami mówią o sobie. Pokazanie w CV nagród potwierdzi, że inni dostrzegają ich wartość. A to postawi w korzystnym świetle ich inne zapewnienia.
Wyróżnienia pokazują, że starasz się wyróżnić i zależy ci na wyjątkowych osiągnięciach. Jeśli wymienisz w CV najważniejsze nagrody, nikt nie uzna cię za chwalipiętę – to w końcu oznaka twojego zaangażowania. Z kolei życiorys pozbawiony nagród i jakichkolwiek osiągnięć może wskazywać na karierę opartą na przeciętności i unikaniu wyzwań. Pokaż, że cenisz sukces.
Nie musisz tworzyć w CV osobnej rubryki na nagrody, ponieważ najczęściej są powiązane albo z twoim wykształceniem, albo z doświadczeniem zawodowym. Pokaż, że otrzymane wyróżnienia wpisują się w twoją karierę i są jej nieodłączną częścią.
CV powinno skupiać się na umiejętnościach i osiągnięciach, które pozwolą ci się wyróżnić w nowej pracy, ale możesz rozważyć wspomnienie o kilku nagrodach. Wybierz maksymalnie 3–4, biorąc pod uwagę to, czy są istotne, i kiedy je otrzymałeś.
Co się stanie, jeśli wypiszesz w CV wszystkie wyróżnienia i nagrody, jakie kiedykolwiek zdobyłeś? Cóż, skutki mogą być nieciekawe: kierownik ds. rekrutacji może zacząć je oceniać przez pryzmat tych najmniej istotnych. A to znaczy, że nawet „Oscar” twojej branży może stracić w jego oczach, bo zrówna go z wyróżnieniem z podstawówki za dobre oceny.
Ryzykujesz także, że pokażesz się jako osoba, która nie potrafi wybrać najważniejszych informacji i… chwalipięta. A tego lepiej uniknąć.
Całe twoje CV powinno być pełne rozmaitych osiągnięć. Dlatego możesz pisać o nagrodach w kilku miejscach:
Rubryka „wykształcenie” sprawdzi się tylko w przypadku nagród powiązanych z nauką. Obowiązuje zasada: pisz o nich pod warunkiem, że naprawdę robią wrażenie.
Nie ma obowiązku podawania średniej ocen czy szczegółów takich jak tytuł pracy magisterskiej. Zastanów się zatem, ile miejsca chcesz na nie przeznaczyć. Często wspomina się jednak o uzyskanych stypendiach i aktywności w kołach naukowych.
Gdy będziesz opisywać w CV swoją ostatnią pracę, zapewne wypiszesz swoje obowiązki i osiągnięcia w kilku podpunktach. Informacje o otrzymanej nagrodzie mogą być jednym z nich – podbudują historię twojej kariery.
Staraj się mówić wyłącznie o nagrodach związanych z niedawnymi posadami. Wyróżnienia otrzymane dawniej nie robią takiego wrażenia, a do tego może się wydawać, że w ostatnim czasie nie miałeś się czym pochwalić.
4–5 linijek podsumowania zawodowego w CV należy zarezerwować dla absolutnie najważniejszych faktów dotyczących kariery. Jeśli otrzymałeś nagrodę, która plasuje cię wśród najlepszych kandydatów, warto o niej napisać.
Prestiżowe wyróżnienie oznacza, że zostałeś doceniony przez osoby z zewnątrz, a taka informacja świetnie zadziała w każdym podsumowaniu.
Rzadko zdarza się CV z osobną rubryką na nagrody i wyróżnienia – jeśli wspomnisz o nich w opisie doświadczenia zawodowego albo wykształcenia, rekruterowi łatwiej będzie zrozumieć kontekst.
Istnieją jednak pewne zawody, w których nagrody są częstsze. I tak cytowania oraz wyróżnienia będą wyjątkowo ważne w CV naukowca. Tam warto poświęcić im odrębną rubrykę.
Istnieją takie nagrody, które mogą zrazić do ciebie rekrutera. Należą do nich wszelkie wyróżnienia powiązane z tematami światopoglądowymi jak religia czy polityka. Nawet jeśli dana nagroda ma dla ciebie ogromne znaczenie, czasem w pierwszym kontakcie lepiej zachować neutralność. W końcu w pracy nie będziesz raczej zajmować się politykowaniem, prawda?
Gdy wspominasz w CV o nagrodzie, zwykle będziesz ją opisywać i wykorzystasz przy tym sporo słów. Potraktuj nagrodę jak każde inne osiągnięcie – użyj silnego czasownika akcji, by ją podkreślić i przekonać rekrutera o jej znaczeniu.
Jeśli wspominasz w swoim CV o nagrodzie, idealnie byłoby podać takie informacje:
Może się wydawać, że to sporo informacji. Dlatego skróć tekst: używaj nawiasów i myślników. Wcale nie musisz pisać pełnymi, wielokrotnie złożonymi zdaniami, a zobaczysz, że na przestrzeni 2–3 linijek można przekazać bardzo wiele.
2022: Nagroda Rektora UWr za III miejsce na studenckiej olimpiadzie wiedzy i umiejętności z zakresu badań fizykalnych i chorób cywilizacyjnych (100 uczestników)
22 października 2022 roku udało mi się zdobyć puchar, który stanowił Nagrodę Rektora UWr przyznawaną za wybitne osiągnięcia. W moim wypadku było to zdobycie III miejsca w studenckiej olimpiadzie wiedzy i umiejętności z zakresu badań fizykalnych i chorób cywilizacyjnych, co oznaczało pokonanie 97 uczestników na 100 zaproszonych osób.
Jeśli o twoją nagrodę ubiegało się 500 osób, możesz rozważyć napisanie o tym w CV. Nie wstydź się, bo to naprawdę powód do dumy. Co trzeba było zrobić, by zdobyć nagrodę? Czy to nagroda krajowa, czy międzynarodowa? Jeśli to możliwe, dodaj odrobinę kontekstu.
Jak twoje wyróżnienie wpłynęło na osoby wokół ciebie i jak zmieniło przebieg twojej kariery? Opowiedz o tym, trzymając się faktów. Nie daj się pokusie podkoloryzowania rzeczywistości. Niech twój przyszły szef poczuje, że już nacieszyłeś się swoją nagrodą i ostrzysz zęby na przyszłe, jeszcze większe osiągnięcia. Nie będzie chciał zatrudnić kogoś, kto spoczywa na laurach.
Nagrody stanowią ukoronowanie wciągającej opowieści o karierze. Jeśli w twoim CV zabraknie szczegółowego opisu wyróżnień, ryzykujesz bycie uznanym za kogoś, kto trochę za bardzo się przechwala. A opinia innych na twój temat ma znaczenie. Krótko mówiąc:
Masz pełne prawo do dumy z nagród uzyskanych w toku kariery, ale nie zabieraj pucharów na rozmowę kwalifikacyjną – to byłoby trochę za dużo! Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji i praktycznych przykładów opisywania nagród w CV, zerknij na nasze przykładowe CV.