Czas więc zająć się tym, co jest być może Twoim pierwszym listem motywacyjnym, prawda? Mogłeś odnieść wrażenie, że życiorysy i listy motywacyjne służą do zdobycia pracy w świecie dorosłych. Jak się okazuje, uczniom i studentom też często z różnych powodów potrzebne są listy motywacyjne. Niezależnie od tego, czy chodzi o program edukacyjny, stanowisko kierownicze, staż, stypendium czy pierwszą pracę, świetny list motywacyjny może pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji i opowiedzieć Twoją historię w pasjonujący i przekonujący sposób. Zarówno w szkole średniej, jak i na studiach konkurencja wśród utalentowanych uczniów i studentów może być duża, a wyniki testów i świadectwa nie mówią wszystkiego. Świetny list motywacyjny może być Twoją tajną bronią: dzięki niemu wyróżnisz się spośród innych uczniów czy studentów, którzy być może mają doskonałe oceny, ale którym brakuje odpowiedniej charyzmy i charakteru.
Jako student prawdopodobnie będziesz używać listu motywacyjnego do różnych celów – oczywiście po odpowiednim dostosowaniu go do każdego z nich! Na szczęście struktura profesjonalnego listu motywacyjnego jest zawsze bardzo podobna, niezależnie od branży czy stanowiska. Można się nią posłużyć także w przypadku ubiegania się o stypendia, udział w programach edukacyjnych i wszelkich innych rodzajów wniosków czy podań, które będziesz musiał wypełnić. Oto jego podstawowe elementy:
Dawno, dawno temu ludzie wysyłali aplikacje (włącznie z listami motywacyjnymi) pocztą. Na szczęście Ty większość aplikacji będziesz składał online. Nagłówek listu motywacyjnego był kiedyś formalnym nagłówkiem listu, z którego powinieneś skorzystać wówczas, gdy będziesz musiał wysłać coś w staroświecki sposób. W innych przypadkach nagłówek listu motywacyjnego posłuży jednemu z głównych celów: przypisaniu dokumentu Twojemu nazwisku. Powinien zawierać Twój numer telefonu, adres e-mail, odnośnik do LinkedIn i inne informacje umożliwiające kontakt z Tobą – umieszcza się je tam dla rekrutera, na wypadek, gdyby list był przesyłany wielu osobom w dużym biurze. Nagłówek powinien być zwięzły, aby w liście pozostało wystarczająco dużo miejsca na przekonanie pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem. Cel tej sekcji listu: zapewnienie, że każdy, kto czyta Twój list, wie, od kogo go dostał, i dysponuje danymi pozwalającymi na skontaktowanie się z Tobą.
Nagłówek listu motywacyjnego również odgrywa rolę w wyglądzie listu. To miejsce, w którym możesz dodać odrobinę koloru lub mocniejszy element graficzny, w zależności od branży i organizacji, do której aplikujesz .Jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby list sprawiał wrażenie idealnie dopracowanego – ujednolicić stylu wszystkich dokumentów. Oznacza to użycie tego samego nagłówka w CV, liście motywacyjnym i innych materiałach aplikacyjnych. Szablon może znacznie ułatwić sprawę i pomóc w znalezieniu równowagi między profesjonalizmem a kreatywnością.
Zwrot grzecznościowy jest jedną z najkrótszych części Twojego listu motywacyjnego, ale niezwykle pomaga w wywarciu dobrego pierwszego wrażenia. Nadaje on ton całemu listowi, powinien zatem wyrażać szacunek i świadczyć o profesjonalizmie. Jednak w większości przypadków nie trzeba przesadzać z formalnościami. Zwrot „Szanowny Panie” lub „Szanowna Pani” jest z reguły najbardziej odpowiedni. Cel tej sekcji: uprzejme i profesjonalne nawiązanie kontaktu z odbiorcą.
Udowodniono naukowo, że ludzie lubią słyszeć swoje imiona i nazwiska. Możesz wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść, kierując list motywacyjny bezpośrednio do osoby, która będzie go czytać. W wielu przypadkach pracodawcy i organizacje pracujące ze studentami zamieszczają nazwisko osoby, z którą należy się skontaktować w zaproszeniu do składania aplikacji. Czasami sprawdzają w ten sposób, którzy uczniowie czy studenci poświęcają wystarczająco dużo uwagi, aby zamieścić je w swoim liście.
W przypadku, gdy Twój list będzie czytany przez nieznaną liczbę pracowników dużej organizacji, nie ma potrzeby szukania konkretnego nazwiska. W takim przypadku najlepiej rozpocząć list od zwrotu „Szanowni Państwo”.
Wprowadzenie do listu służy jako przynęta na czytelnika. Daje Ci szansę na przyciągnięcie jego uwagi ciekawą anegdotą, odważnym stwierdzeniem lub energicznym pierwszym zdaniem. Firmy i organizacje często lubią pracować ze studentami właśnie ze względu na ich kreatywne podejście i świeże pomysły. Nie nudź więc odbiorcy banalnym początkiem, takim jak: „Piszę do Państwa, aby odpowiedzieć na ogłoszenie o pracę…” Zamiast tego zachęć go do przeczytania Twojego listu, oferując przedsmak Twoich najlepszych cech już na wstępie.
Rozwinięcie stanowi główną część listu. To w niej zamieszczasz swoje dokonania, najważniejsze etapy w karierze i perspektywy zawodowe. Jeśli uważasz, że taka struktura listu jest zbyt swobodna, podziel tę sekcję na dwa akapity. W pierwszym z nich za pomocą metody STAR opiszesz konkretną Sytuację (Situation), Zadanie (Task), jakiego się podjąłeś, przeprowadzoną przez Ciebie Akcję (Action) i jej pozytywny Rezultat (Result). Pamiętaj, aby ograniczyć każdą anegdotę do kilku linijek i utrzymać uwagę czytelnika w całym dokumencie. W drugiej sekcji możesz opisać bardziej szczegółowo swoje umiejętności, zajęcia pozalekcyjne oraz doświadczenie zawodowe. Pamiętaj, aby każdą z informacji odnieść do aktualnego stanowiska i pokazać, dlaczego sprawdzisz się doskonale w organizacji, w której ubiegasz się o pracę.
Gratulujemy dotarcia do końca listu motywacyjnego! Teraz należy jeszcze napisać kilka uprzejmych słów, które zachęcą odbiorcę do skontaktowania się z Tobą w celu upewnienia się, że jesteś doskonałym kandydatem. Najlepszym sposobem na to jest Call to Action, czyli wezwanie do działania. Ten akapit ma pokazać, że chcesz kontynuować rozmowę, i zaprasza odbiorcę do skontaktowania się z Tobą. Końcówka listu powinna brzmieć pewnie i zdecydowanie, ale nie arogancko. Na końcu umieszczamy zwrot „Z poważaniem”, “Z wyrazami szacunku” lub „Pozdrawiam”. Cel tej sekcji: Zakończenie listu pozytywną nutą, wezwanie do działania, które w sposób grzeczny i profesjonalny zachęci odbiorcę do kontaktu.
Poniżej znajdziesz rady, jak uniknąć często popełnianych błędów:
List motywacyjny ma ostatecznie przekonać osobę podejmującą decyzje o zatrudnieniu. Jest niezwykle ważny i przydatny NAWET wówczas, gdy w przypadku stażu się go nie wymaga.
Dzięki CVeasy.pl możesz stworzyć idealny list motywacyjny zaledwie w kilka minut. Bez niepewności, bez kłopotów. Skorzystaj z tego i odnieś sukces!