Wszyscy mechanicy rozumieją, jak ważne jest złożenie jakiegoś urządzenia w odpowiedniej kolejności. Jeśli się jej nie dotrzyma w jednym miejscu, wszystko się rozpadnie. Nie inaczej jest z pisaniem listu motywacyjnego mechanika. Powinien on zawierać:
Przykład listu motywacyjnego mechanika może Ci posłużyć za wzór do napisania własnego.
Nagłówek listu motywacyjnego jest jak detale karoserii samochodu i jakość lakieru. To właśnie na nie zwraca się uwagę w pierwszej kolejności i choć nie są one skomplikowanym mechanizmem, jeśli mają jakieś wady, odpryski czy wgniecenia, to te na długo zapadną w pamięć. Projekt nagłówka listu motywacyjnego mechanika powinien być prosty i przejrzysty. Należy w nim umieścić imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Brak któregokolwiek z tych elementów przypomina oglądanie samochodu, o który nikt nie dbał. Zadbaj o te drobne, ale ważne szczegóły. Zapoznaj się z naszym przykładem listu motywacyjnego mechanika, aby dowiedzieć się, jak wygląda odpowiedni nagłówek.
Cel nagłówka listu motywacyjnego: W nagłówku listu motywacyjnego mechanika należy zamieścić wszystkie najważniejsze dane kontaktowe. Powinny one znajdować się u góry dokumentu, podobnie jak w Twoim CV.
Mimo że większość mechaników odnosi się do kolegów w sposób nieformalny, zwrot grzecznościowy w liście motywacyjnym powinno wyrażać taki sam szacunek, jaki okazalibyśmy klientowi. Każde podanie o pracę jest pismem oficjalnym, więc pisanie „Szanowny Panie" lub „Szanowna Pani” jest najbezpieczniejszym sposobem zwracania się do przyszłego szefa, którego się jeszcze nie zna. Nawet jeśli poznałeś osobiście właściciela firmy, bądź ostrożny i lepiej nie używaj jego imienia w liście motywacyjnym.
Jeśli nie wiesz, do kogo ma być skierowany list motywacyjny, „Szanowni Państwo” będzie odpowiednim zwrotem rozpoczynającym list motywacyjny mechanika. Mechanik powinien być osobą towarzyską i zdolną do współpracy. Nie należy zaczynać listu motywacyjnego w zimnym tonie. Zwrot grzecznościowy w przykładzie listu motywacyjnego mechanika znajduje się poniżej.
Cel zwrotu grzecznościowego: Nadanie odpowiedniego tonu. Zwracaj się do przyszłego pracodawcy z szacunkiem.
Szanowny Panie,
We wstępie należy zademonstrować swoją wartość jako pracownika. Najlepiej podać przykład najbardziej skomplikowanych zadań lub określić ilość pracy, jaką jesteś w stanie wykonać w ciągu dnia. Ważne jest, aby zademonstrować swoją wiedzę i pokazać, że klienci lubią Twoją pracę i będą do Ciebie wracać. Ludzie są uzależnieni od swoich samochodów, więc posiadanie listy referencji od lojalnych klientów jest kluczowym czynnikiem w poszukiwaniu pracy w zawodzie mechanika. Ważnym aspektem może być też podzielenie się powodem zmiany pracy – przyszły pracodawca chce wiedzieć, że odchodzisz z właściwych powodów (a nie dlatego, że źle wykonywałeś swoją pracę). Poniżej znajduje się wstęp do naszego przykładu listu motywacyjnego.
Cel wprowadzenia do listu motywacyjnego: Przedstawienie najważniejszych aspektów ubiegania się o pracę, ale szczegóły lepiej pozostawić na później i opisać je w dalszej części listu motywacyjnego mechanika.
w związku z tym, że mój obecny pracodawca kończy wkrótce działalność, pytam o możliwość podjęcia pracy w warsztacie Auto Centrum Serwisowe. Przez pięć lat pracowałem jako mechanik w Warsztacie Napraw Top i w tym czasie zgromadziłem wielu lojalnych klientów, których mogę ze sobą zabrać.
Praca w zawodzie mechanika jest skomplikowana, dlatego w środkowej części listu motywacyjnego należy opisać tylko te doświadczenia, które są szczególnie istotne dla przyszłego stanowiska. Opowiedz o rodzajach pojazdów, z jakimi masz doświadczenie, o swojej ewentualnej specjalizacji. W miarę możliwości podaj wymierne wyniki swojej dotychczasowej pracy. Używaj w swoim liście słów kluczowych z opisu stanowiska, aby przejść przez system śledzenia aplikacji (ATS).
Mam doświadczenie we wszystkich aspektach konserwacji i naprawy samochodów – zarówno spalinowych, jak i elektrycznych. Jestem ekspertem w dziedzinie diagnostyki i kontroli pojazdów i rozbudowuję swoją wiedzę na temat rynku aut elektrycznych. Wiem, że w Państwa warsztacie szybko przybywa takich pojazdów, które w dodatku nie są objęte gwarancją, co powoduje, że wzrasta również zapotrzebowanie na mechaników, którzy dysponują odpowiednimi kwalifikacjami. Rozwiązywanie problemów i przebudowa złożonych układów to wyzwanie, które nie przestanie mnie fascynować – w zeszłym roku 65% moich klientów to klienci powracający.
W ciągu pięciu lat pracy w Warsztacie Napraw Top byłem odpowiedzialny za przeszkolenie ponad 20 praktykantów i chciałbym pełnić podobną rolę w Pana firmie. Szczególnie interesuję się i specjalizuję w przebudowie skrzyń biegów i prowadziłem szkolenia w tym zakresie w sieci kilkunastu warsztatów.
Zakończenie listu motywacyjnego mechanika jest jak przykręcenie ostatniej śrubki, zanim zasiądziesz w fotelu kierowcy i przekręcisz kluczyk, aby przetestować silnik. Już prawie skończyłeś pisać podanie o pracę, ale musisz postawić kropkę nad „i”.
Chętnie skorzystam z okazji do bezpośredniej rozmowy i podzielę się długą listą rekomendacji od moich klientów. Jestem przekonany, że wielu z nich już wkrótce przeniesie się do Państwa serwisu.
Z poważaniem
Dariusz Marczyński