Jako architekt doskonale rozumiesz, jak ważna jest struktura, zatem nie potrzebujesz niczyich objaśnień w tej kwestii. Możesz jednak nie znać podstawowych części składowych dobrego listu motywacyjnego. Oto one:
Obszerny poradnik pisania listów motywacyjnych zawiera więcej ogólnych wskazówek dotyczących tworzenia listów motywacyjnych, z kolei poniżej znajdziesz konkretne rady dotyczące tego, jak maksymalnie zwiększyć skuteczność poszczególnych akapitów i części listu.
Celem nagłówka umieszczonego na górze strony jest szybkie i atrakcyjne przedstawienie Twojego imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu i adresu e-mail. Imię i nazwisko powinny co do zasady być największym elementem na stronie. To będzie świadczyło o Twojej pewności siebie i zwiększy szansę, że adresat Cię zapamięta.
Choć dawniej adres pocztowy uważano za konieczność, w dzisiejszej epoce cyfrowej często się go pomija. Generalnie należy go jednak umieścić – chyba że masz jakiś powód, by tego nie robić – a przynajmniej wskazać miasto, a być może także kraj, w którym mieszkasz. Nagłówek daje Ci także niepowtarzalną okazję do wykazania się dizajnerską kreatywnością, ponieważ reszta strony będzie składać się z akapitów napisanego na czarno tekstu. Możesz rozważyć dołączenie zdjęcia i dodanie koloru, pamiętając, że nagłówek nigdy nie powinien być krzykliwy ani przeładowany.
Celem nagłówka listu motywacyjnego jest po prostu przedstawienie najważniejszych danych kontaktowych. Zachowaj fantazyjne dodatki na właściwą treść listu.
Uświęcona tradycją forma zwrotu grzecznościowego w liście motywacyjnym to zwykłe „Szanowny Panie (albo Szanowna Pani)”. Nie zastanawiaj się nad tym za wiele, bo to podejście sprawdzi się zawsze. Prawdą jest, że w erze e-maili niektóre zasady dotyczące zwrotów grzecznościowych w korespondencji uległy poluzowaniu, a na popularności zyskały bardziej nieformalne opcje takie jak „Witam” czy „Dzień dobry”. Przeanalizuj bez pośpiechu ton i styl swojego potencjalnego pracodawcy i postaraj się pisać w równie oficjalny albo nieformalny sposób. W razie wątpliwości wybierz jednak ostrożniejsze podejście.
Szanowny Panie,
Cel zwrotu grzecznościowego: formuła powitalna nadaje ton reszcie listu, zatem dobrym pomysłem będzie trzymanie się oficjalnego stylu.
Nadszedł czas, by wziąć się do pisania. Na wstęp powinien składać się pojedynczy akapit zawierający jedno lub dwa odważne, zwracające uwagę zdania, które ukazują Twój cel zawodowy, a zarazem prezentują Twoje doświadczenie oraz kwalifikacje na stanowisko. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni ton – śmiały i pewny, a jednocześnie profesjonalny i odpowiedni w danej sytuacji.
Celem wstępu do listu motywacyjnego jest szybkie rozbudzenie ciekawości rekruterów poprzez zaprezentowanie najważniejszego komunikatu, który zachęci do dalszej lektury.
Po czterech latach współpracy z jednym z liderów rynku w zakresie ekologicznego budownictwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pragnę kontynuować pracę w czołowej firmie, jednak już w Polsce. Eco-structure może się pochwalić fantastycznymi projektami. Chciałbym zatem wykorzystać swoje nagradzane umiejętności w zakresie ekologii do wsparcia Państwa zespołów ds. obiektów komercyjnych i mieszkalnych.
Centralne dwa lub trzy akapity listu motywacyjnego to miejsce na główną prezentację swojej osoby. W tym miejscu możesz omówić posiadane wykształcenie i certyfikaty, a do tego bez wątpienia musisz podkreślić swoje doświadczenie zawodowe istotne do celów rekrutacji. Należy pisać jak najkonkretniej. Używaj faktów i danych liczbowych, np. podając liczbę zaprojektowanych przez Ciebie budynków i ich wartość finansową dla firmy. Przywołuj także anegdoty o swoich osiągnięciach, na przykład o niezwykłych wyzwaniach, jakie przed Tobą stanęły, sposobie ich rozwiązania i uzyskanych pozytywnych rezultatach.
Pod koniec zasadniczej treści listu możesz przejść do szerszego omówienia swoich umiejętności i pasji, być może opisując nowe wyzwania, jakie chcesz podjąć w przyszłości, i swoje kwalifikacje.
Oto cel treści listu motywacyjnego: opisanie procesu projektowania i metody współpracy z klientami, których efektem jest sukces projektu pod względem estetycznym, funkcjonalnym i finansowym.
Zdobyłem akredytację LEED, posiadam również uprawnienia architektoniczne bez ograniczeń, wydawane przez Izbę Architektów IARP. W Dubaju odbyłem pierwszorzędne przeszkolenie, dzięki czemu biegle obsługuję oprogramowanie takie jak Rhino 3D, Autodesk Revit, ArchiCAD i SketchUp.
Mogę poszczycić się odegraniem kluczowej roli w zdobyciu przez Multiplex Constructions nagrody MENA Green Building Award. Ponadto jestem autorem branżowych opracowań dotyczących ocen cyklu życia, modelowania energetycznego i rozliczania emisji dwutlenku węgla. Autorytet w kwestii idei nigdy nie był równie ważny, co w dzisiejszych czasach, a ja mam na swoim koncie regularne wystąpienia na konferencjach MENA poświęconych budownictwu ekologicznemu. Wspierając projektowanie ponad 35 realizacji komercyjnych i mieszkalnych, zyskałem doskonałe zrozumienie tego, co jest możliwe.
Z perspektywy Państwa portfolio projektowego ciekawe mogą być także poniższe osiągnięcia:
Rysunki 6 i 12 z mojego portfolio są szczególnie istotne ze względu na wagę, jaką firma Eco-structure przykłada do budowania w sposób ekologiczny. Moje umiejętności w zakresie zarządzania międzynarodowymi projektami również mogłyby stanowić atut dla Państwa firmy zatrudniającej zróżnicowany personel na całym świecie.
Ostatni akapit powinien stanowić podsumowanie przekazanych wcześniej informacji i pełną entuzjazmu zachętę do działania.
Oto cel tej części listu: powiedzenie przyszłemu pracodawcy, dlaczego jesteś właściwym kandydatem na dane stanowisko, i uzasadnienie prośby o rozmowę kwalifikacyjną.
Ogromnie cieszyłbym się z możliwości omówienia realizowanych przeze mnie projektów i poznania Państwa planów na przyszłość podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rozszerzanie dorobku w zakresie ekologicznego budownictwa w Eco-structure jest dla mnie idealną kontynuacją kariery.
Z poważaniem,
Adam Zwierzyński
Tego typu wezwanie do dalszego działania pokazuje, że poważnie podchodzisz do oferowanego stanowiska i chętnie podejmiesz dalsze kroki. Zachęta powinna być pewna siebie, ale nie nachalna. Idealnie będzie, jeśli zachęci rekrutera do wysłania odpowiedzi.