Gratulacje! Podjąłeś pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy. Prawdopodobnie to twoje pierwsze CV jako ucznia szkoły średniej. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale masz już pewne osiągnięcia, które sprawią, że twoje CV będzie wyróżniać się na tle innych. Ten przykładowy wzór CV ucznia szkoły średniej oraz poradnik pokażą ci, jak wykorzystać swoje doświadczenie, umiejętności i wiedzę – nawet jeśli nigdy nie pracowałeś na „prawdziwym” stanowisku!
Znalezienie pierwszej pracy może wydawać się przytłaczające, ale Resume.io jest tu po to, aby ci pomóc. Nawet jeśli dopiero zaczynasz, nasz zestaw ponad 300 przykładowych CV i poradników (takich jak ten, który czytasz), wraz z profesjonalnymi szablonami CV, kreatorem CV i poradami ekspertów, pomoże ci łatwo stworzyć perfekcyjne CV.
Ten poradnik, wraz z odpowiednimi przykładami CV ucznia szkoły średniej pokażą ci, jak wykorzystać swoje doświadczenie, umiejętności i wiedzę – nawet jeśli nigdy nie pracowałeś na „prawdziwym” stanowisku! Omówiły tu następujące tematy:
Zaczynajmy!
Wielu uczniów zadaje sobie pytanie: „Jak znajdę pracę bez doświadczenia?”. Odpowiedź brzmi: każdy, kto teraz pracuje, zaczynał bez żadnego doświadczenia zawodowego. Jakoś trzeba zacząć. Wystarczy trochę czasu i poszukiwań, a znajdziesz pracę, która pozwoli ci rozwinąć swoje umiejętności i zarobić.
Już podjąłeś decyzję o poszukiwaniu pracy.
Teraz mając narzędzia Resume.io na wyciągnięcie ręki, przeprowadzimy cię przez wszystko, co jest konieczne, aby zrobić pierwsze kroki do sukcesu. Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku.
Jeśli planujesz pracować latem, masz szczęście ze względu na stosunkowo niską konkurencję. Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy (U.S. Bureau of Labor Statistics, BLS) z czasem coraz mniej nastolatków decyduje się na sezonową pracę – w lecie 2018 roku pracowała tylko mniej więcej jedna trzecia młodych ludzi. Coraz mniej uczniów szkół średnich pracuje również na część etatu w czasie roku szkolnego, więc będziesz pracownikiem poszukiwanym bez względu na to, kiedy chcesz pracować.
Z raportu Brookings Institute opracowanego na podstawie danych BLS w 2000 roku tylko połowa uczniów w wieku 16-19 lat miała pracę w porównaniu do 58% w rekordowym roku 1979. Do 2018 roku odsetek ten spadł i ustabilizował się na najniższym w historii poziomie 35%.
Bycie poszukiwanym pracownikiem oznacza, że masz wybór. Twoja pierwsza praca prawdopodobnie nie będzie pracą marzeń, ale możesz wybrać taką, która poprowadzi cię we właściwym kierunku na przyszłość. Dotyczy to prawie każdego rodzaju pracy, w jakiej zazwyczaj zatrudnia się uczniów.
Według danych BLS około jedna czwarta pracujących nastolatków ma pracę związaną z przygotowywaniem żywności i obsługą w tym zakresie. W tej branży jest mnóstwo miejsca na wybranie czegoś odpowiedniego dla siebie i myślenie o przyszłości. Nawet jeśli wylądujesz w fast foodzie, możesz wybrać, w której firmie. Przy niewielkim rozeznaniu możesz wybrać pracodawcę, który oferuje szkolenia menedżerskie, elastyczny grafik lub inne korzyści. Ponad 10% pracujących uczniów ma pracę w następujących obszarach:
Nie oznacza to, że musisz ograniczać się do tych branż, ale to przykłady obszarów, w których prawdopodobnie spełniasz wymagania.
Brak doświadczenia zawodowego nie stanowi przeszkody do stworzenia imponującego CV! Powinno ono zawierać następujące kluczowe sekcje:
Po omówieniu kilku kwestii ogólnych przyjrzymy się bliżej każdemu z wymienionych wyżej elementów CV.
Pierwszym i być może najważniejszym faktem, który warto znać podczas poszukiwania pracy, jest to, że większość pracodawców używa systemów automatycznej selekcji kandydatów (ATS). Pracodawcy otrzymują setki CV uczniów szkół średnich na każde wolne stanowisko. Nie mają czasu na przeglądanie ich wszystkich, więc do wstępnej selekcji używają oprogramowania ATS.
Oznacza to, że musisz znać działanie tych opartych na algorytmach systemów, a także wiedzieć, jak sprawić, by twoje CV przeszło przez taki cyfrowy filtr. Pracodawcy programują swoje oprogramowanie pod kątem skanowania konkretnych umiejętności i cech odzwierciedlonych w kluczowych słowach i zwrotach. Na tej podstawie system ATS skanuje wszystkie CV, nadaje im oceny i je szereguje. Twoje CV przejdzie dalej tylko wówczas, gdy znajdzie się w górnym zakresie ocen.
Jeśli nie masz jeszcze jakiegoś doświadczenia zawodowego, najczęściej używany format chronologiczny nie będzie odpowiedni do zbudowania twojego CV jako ucznia szkoły średniej. Jest to najprostszy sposób na przedstawienie przez kandydata w zorganizowany sposób doświadczenia i kwalifikacji pod nagłówkami pracodawców i datami uporządkowanymi od najnowszych do najstarszych.
Ale dla uczniów lub świeżo upieczonych absolwentów niemających nic lub prawie nic, co można byłoby wymienić w tradycyjnej sekcji doświadczenia zawodowego, doskonałe okażą się inne formaty CV. Wybrany format powinien zależeć od rodzaju pracy i branży oraz od tego, jak najlepiej zaprezentować siebie jako idealnego kandydata.
W przypadkach gdy dla potencjalnych pracodawców istotne są umiejętności i specjalistyczna wiedza, a być może także dodatkowe zajęcia, najlepszym wyborem jest funkcjonalne CV. Pozwala ono na większą elastyczność, aby w sekcji zatytułowanej „Doświadczenie” wyeksponować na początku najbardziej odpowiednie mocne strony.
Format hybrydowy lub kombinowany daje jeszcze większą elastyczność. Możesz zintegrować elementy chronologiczne i funkcjonalne w najbardziej odpowiedni sposób, a być może nawet umieścić sekcję „Wykształcenie” wyżej, aby podkreślić swoje szkolne zainteresowania i osiągnięcia.
Charakterystyczny nagłówek wyróżni cię spośród innych kandydatów, zapewniając, że twoje CV zostanie zauważone z właściwych powodów. Atrakcyjny projekt sprawi, że CV będzie zachęcać do czytania, a jednocześnie pozwoli szybko zidentyfikować jego właściciela oraz sposoby kontaktu w celu umówienia rozmowy kwalifikacyjnej.
Dopilnuj, żeby mieć profesjonalnie brzmiący adres e-mail. Pracodawcy nie będą mieć dobrego zdania o adresie w stylu dowcipas@hotmail.com. Najlepszy będzie standardowy format, np. imię (lub inicjały) + nazwisko: m.kowalski@resume.io lub jan.nowak@resume.io. Można założyć, że niektórzy pracodawcy sprawdzą również twoje konta w mediach społecznościowych, więc dopilnuj, żeby zawarte tam treści były przyjazne, niepozbawione szacunku i nadające się dla oczu przyszłego szefa.
Opisywanie siebie może być trudne, ale nie zniechęcaj się. Masz wiele cech poszukiwanych przez pracodawców. To miejsce, w którym twoja osobowość może zabłysnąć. Podsumowanie CV, składające się z 2–3 zdań (zwane również profilem zawodowym lub oświadczeniem osobowym), to pierwsza sekcja tuż pod danymi do kontaktu. Umożliwia pokazanie odrobiny osobowości i wyjaśnienie cech, które czynią cię świetnym pracownikiem.
Oto przykładowe pytania, które warto sobie zadać podczas pisania podsumowania:
Poniżej znajduje się przykładowe podsumowanie w CV ucznia szkoły średniej, który możesz wykorzystać jako wskazówkę do stworzenia własnej wersji.
Pracowity i pełen zaangażowania uczeń szkoły średniej z doskonałymi zdolnościami analitycznymi oraz umiejętnościami obsługi klienta. Wykazujący rozwinięte zdolności organizacyjne poparte sukcesami w zarządzaniu wieloma projektami edukacyjnymi i wydarzeniami charytatywnymi. Wielostronny i profesjonalny członek zespołu, chętny do nauki i dalszego rozwoju.
Pracodawcy gotowi zatrudnić osoby bez doświadczenia szukają oznak odpowiedzialności, inicjatywy i chęci uczenia się. Potrzebujesz umiejętności miękkich, zwanych również interpersonalnymi, społecznymi lub umiejętnościami w pracy z ludźmi. Jest to na przykład komunikacja – w tym umiejętność słuchania i przyjmowanie wskazówek oraz uprzejmość – a także sumienność, punktualność i bycie zorganizowanym.
Oczywiście na twarde umiejętności też jest miejsce w CV. Są to umiejętności pragmatyczne, niezbędne lub cenne dla określonych stanowisk, obsługi narzędzi, programów lub nauk. Przykłady odpowiednie dla ucznia szkoły średniej to np. programowanie komputerowe lub wiedza z zakresu opieki nad dziećmi.
Mając na uwadze fakt, że system ATS prawdopodobnie przeskanuje twoje CV (chyba że starasz się o pracę u osoby prywatnej lub w bardzo małej firmie), musisz znać słowa kluczowe, które pomogą trafić z CV do rekruterów. Wyniki ankiety Stowarzyszenia na rzecz Zarządzania Zasobami Ludzkimi wskazały, że rekruterzy wymienili poniższe umiejętności jako najważniejsze dla pracowników na początku kariery:
Prawdopodobnie w pewnym stopniu masz te umiejętności. Pamiętaj, żeby wymienić je w swoim CV ucznia szkoły średniej.
Na podstawie ankiety Stowarzyszenia na rzecz Zarządzania Zasobami Ludzkimi stwierdzono, że 78% specjalistów HR wymieniło zorientowanie na klienta – określane również jako „nastawienie na klienta” – jako bardzo ważną lub niezwykle ważną cechę kandydata na stanowisko na początku kariery.
Poniżej znajdziesz przykładową sekcję „Umiejętności” w CV ucznia szkoły średniej.
Pomyśl o tym w ten sposób: twoja obecna kariera to zdobywanie doświadczenia jako uczeń szkoły średniej. Jest ono prawdopodobnie ważniejsze niż historia zatrudnienia, o ile w ogóle masz jakiekolwiek doświadczenie zawodowe. Potraktuj więc priorytetowo sekcję „Wykształcenie” w swoim CV ucznia szkoły średniej. Umieść ją wyżej na stronie i zamieść tam więcej informacji niż tylko daty i nazwę szkoły.
Rozbuduj osiągnięcia i punkty zainteresowań ze swojej „kariery” uczniowskiej, zaczynając od listy zajęć istotnych dla pracy, o którą się starasz. Chcesz pracować z dziećmi? Podkreśl swoje zajęcia z okresu edukacji wczesnoszkolnej.
Wymień także wszelkie wyróżnienia i nagrody, a nawet średnią ocen, jeśli jest wysoka. Możesz również wykorzystać sekcję „Wykształcenie” do opisania projektów, z których jesteś dumny, oraz tego, jak odzwierciedlają one twoje umiejętności.
Sekcje w twoim CV nie muszą być w tej samej kolejności, co w tym przykładowym CV ucznia szkoły średniej. Umieść najpierw tę, którą uważasz za najważniejszą i która robi najlepsze wrażenie. Tylko pamiętaj, że podsumowanie musi pozostać na górze.
I LO im. Mikołaja Kopernika, Łódź
Wrzesień 2019 - Obecnie
Zanim zrezygnujesz z sekcji doświadczenia zawodowego, pamiętaj, że twoje doświadczenie licealne obejmuje wiele możliwości. Pochwal się pracami wykonanymi w ramach zajęć szkolnych czy punktami za wolontariat. Liczą się wszelkie działania, za które byłeś odpowiedzialny! Być może miałeś już płatną pracę – to świetnie!
Wszelkie prace w ramach wolontariatu lub projekty dla organizacji społecznych i lokalnych stanowią świetne uzupełnienie CV ucznia szkoły średniej, niezależnie od tego, czy miały miejsce w przeszłości czy trwają obecnie. Wymień każdą pozycję w sekcji „Doświadczenia”, tak jak zrobiłby to każdy inny kandydat – w odwrotnym porządku chronologicznym. Oznacza to, że musisz zacząć od pozycji obecnej lub najnowszej, po czym cofać się do działań najwcześniejszych pod względem dat.
Poproś o rekomendację znajomych, którzy już pracują w miejscu, gdzie i ty chciałbyś pracować. Niektóre firmy mają programy rekomendacji, w ramach których nagradzają pracowników, gdy zarekomendowane przez nich osoby zostają zatrudnione. Pracodawcy lubią rekomendacje, ponieważ w ten sposób eliminują część niewiadomych przy zatrudnianiu. Niewiele osób poleci kogoś, kto ich zdaniem nie nadaje się do pracy.
Oto przykład pozycji z sekcji „Doświadczenia” odpowiedniej dla CV ucznia szkoły średniej:
Asystent sprzedawcy w Sklep zoologiczny Twój pupil
Wrzesień 2020 - Obecnie
Wolontariusz w Schronisko dla zwierząt, Łódź
Sierpień 2019 - Sierpień 2020
Ta sekcja CV nie jest obowiązkowa, ale potencjalnie niezwykle wartościowa. Jako uczeń szkoły średniej możesz poświęcać dużo czasu i wysiłku na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, demonstrując swój udział i zaangażowanie. Mogą okazać się szczególnie istotne, jeśli będą ilustrować twoje zainteresowania związane z pracą, o którą się starasz.
Stworzenie pełnej listy dodatkowych zajęć jest samo w sobie warte wysiłku. Może utwierdzić cię w wyborze umiejętności i cech osobowości, które należy wyróżnić w innych sekcjach CV. Może również doprecyzować rodzaj pracy, o jaką chcesz się ubiegać, i skłonić do skoncentrowania poszukiwań na branży pasującej do twoich zainteresowań pozalekcyjnych.
Każda taka lista zawierająca najważniejsze informacje – dotyczące umiejętności, zajęć czy potencjalnych miejsc pracy – może być dla ciebie pomocna. To narzędzie wizualne, które na pierwszy rzut oka pokazuje, czego szukasz, a następnie ułatwia wybór najbardziej odpowiednich przykładów CV do twojej aktualnej wersji.
Jeśli jesteś osobą energiczną i uczestniczysz w wielu zajęciach pozalekcyjnych, być może związanych z osiągnięciami, pomyśl o dodaniu osobnej sekcji w swoim CV, żeby je tam umieścić.
Pokazują one twoje talenty, determinację i umiejętności zarządzania czasem. To kolejny sposób na wprowadzenie odrobiny swojej osobowości do CV.
Przykładowe dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z możliwością edytowania
Dodaj tę sekcję, jeśli jesteś aktywnym członkiem lub pełnisz jakieś funkcje w klubie, drużynie sportowej itp. Jest to szczególnie ważna, jeśli możesz wykazać się przywództwem lub osiągnięciami na wysokim poziomie.
Nie dodawaj tej sekcji tylko po to, by wypełnić skromnie wyglądające CV. Zamiast tego spróbuj wzbogacić pozostałe sekcje.
Chcesz koniecznie pochwalić się zdolnościami artystycznymi? Może kusić cię, żeby wyróżnić się z tłumu poprzez dodanie jaskrawych kolorów do swojego projektu CV ucznia szkoły średniej. Ale jeśli nie ubiegasz się o stanowisko grafika czy inne miejsce pracy w branży kreatywnej, lepiej trzymaj się prostego, schludnego i eleganckiego wyglądu CV. Postaraj się zapewnić takie pierwsze wrażenie, które łączy w sobie czytelność i atrakcyjny wygląd.
Jeśli chodzi o układ, projekt i formatowanie CV ucznia szkoły średniej, prostota nie wyklucza kreatywnych wyborów.
Jeśli nie masz jeszcze rozwiniętego zmysłu projektowania graficznego i odpowiednich umiejętności komputerowych, skorzystanie z szablonu CV będzie najlepszym rozwiązaniem.
Resume.io oferuje cztery kategorie szablonów CV, z których każdy może posłużyć uczniowi szkoły średniej do stworzenia profesjonalnego i atrakcyjnego efektu. Na początku wybierz jedną z przedstawionych kategorii stylu, a następnie konkretny układ: prosty, profesjonalny, nowoczesny lub kreatywny.
Jedną z korzyści z użycia szablonu CV jest uniknięcie błędów formatowania, które sprawiają, że CV wygląda niechlujnie lub niekompletnie. Korzystanie z kreatora CV na Resume.io ułatwia tworzenia CV na każdym kroku.
Jeśli wklejasz CV do programu komputerowego, najpierw zapisz je jako plik tekstowy, aby pozbyć się tych dziwnych znaczników formatowania.
Jak już wcześniej podkreślaliśmy, podstawowa zasada układu, projektu i formatowania CV brzmi: trzymaj się prostego i uporządkowanego wyglądu! Użycie jednego z naszych szablonów i kreatora CV wyeliminuje wszelkie domysły. Mimo to nadal masz miejsce, by nadać swojemu CV stylowej wyjątkowości.
Wbrew powszechnej opinii Times New Roman nie jest jedyną profesjonalnie wyglądającą czcionką. Wypróbuj Garamond, Georgia, Helvetica, Cambria lub Calibri.
Jeśli wybrany szablon używa koloru, możesz go zmienić. Ale powstrzymaj chęć dodawania większej liczby kolorów. Jeden niewielki akcent wystarczy. Tekst natomiast powinien być czarny. Najważniejsza zasada układu CV brzmi: trzymaj się prostoty i porządku!
Ponieważ jest to być może twoje pierwsze CV, koniecznie dokładnie je sprawdź i popraw w razie potrzeby. Poproś także rodzica, nauczyciela lub znajomego o korektę. Druga para oczu zawsze się przydaje i prawie zawsze pomaga. Oto przykładowe błędy: