Brak doświadczenia zawodowego zazwyczaj sprawia, że CV studenta lub absolwenta różni się od większości innych. Ale nadal możesz stworzyć silny profil zawodowy, który zrobi wrażenie na każdym rekruterze!
Ogólnie rzecz biorąc, CV studenta powinno być zawierać następujące sekcje:
Nigdy nie bagatelizuj znaczenia wyjątkowego nagłówka CV, dzięki któremu możesz wyróżnić się spośród innych kandydatów. Przyciągający wzrok projekt nagłówka sprawia, że CV zostanie zauważone z właściwego powodu. Nie tylko przyczynia się do ogólnej czytelności dokumentu, ale także jednoznacznie pokazuje, kim jesteś i jak można się z Tobą skontaktować w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej.
Rzadko kiedy student lub świeży absolwent ma do zaprezentowania obszerne doświadczenie zawodowe. Ale to, co masz, to CV studenta, które oddaje obraz zaangażowanej, pozytywnej i produktywnej osoby. Do tego właśnie służy podsumowanie umiejętności i celów zawodowych. To Twoja osobista historia. W rzeczywistości może to być Twoja najlepsza szansa na wyróżnienie się spośród setek innych kandydatów, w tym studentów z podobnym wykształceniem.
Testy śledzenia wzroku wykazały, że rekruterzy potrzebują około sześciu do siedmiu sekund, aby zdecydować, czy przejść do następnego CV. Dlatego ważne jest, aby Twoje podsumowanie w CV było kreatywne, pozytywne i pełne energii.
Jak powinno wyglądać podsumowanie? Najczęstszym rodzajem podsumowania jest to, które polecamy jako domyślne dla każdego kandydata z pewnym doświadczeniem zawodowym.
Oto przykład podsumowania w CV dla studenta uczelni z doświadczeniem jako asystent nauczyciela, który możesz dopasować do własnej sytuacji:
Sumienna, zaangażowana i wszechstronnie utalentowana studentka wyższej uczelni. Zaawansowana w korzystaniu z różnych platform mediów społecznościowych oraz oprogramowania biurowego. Chętnie wykorzysta swoją wiedzę fachową w dynamicznym środowisku biurowym lub medialnym.
Sekcja dotycząca wykształcenia to miejsce, w którym zazwyczaj najbardziej widoczne są różnice między CV studenta uczelni a osoby już pracującej. Zamiast sekcji historii zatrudnienia, która ma pierwszeństwo w tym drugim przypadku, doświadczenie studenta uczelni jest podzielone między dwie sekcje: doświadczenie (ogólnie) i edukację.
W sekcji dotyczącej wykształcenia zamieść osiągnięcia i akademickie kamienie milowe pod informacją o uczelni i uzyskanym tytule – tak jak doświadczony kandydat do pracy opisuje osiągnięcia zawodowe w sekcji historii zatrudnienia.
Użyj czasowników wyrażających ruch i energię w sekcji dotyczącej wykształcenia. Ponieważ wpisy te zastąpią „obowiązki i osiągnięcia zawodowe”, musisz zastosować takie samo podejście, jakie stosują bardziej doświadczeni profesjonaliści w swoich opisach doświadczenia zawodowego.
Poniżej znajduje się sekcja Wykształcenie z przykładu CV studenta uczelni.
Asystent sprzedaży, Kawka, Kraków
Wrz, 2015 - Cze, 2018
Wielu studentów i świeżo upieczonych absolwentów uczelni po prostu rezygnuje z tej sekcji w CV. Nie dysponując historią zatrudnienia, wielu poszukujących pracy nie widzi w niej sensu. Ty jednak widzisz.
Zastanówmy się teraz, w jaki sposób ta sekcja CV może dać Ci przewagę, demonstrując Twoje doświadczenia życiowe i produktywną osobowość.
Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Profesorów Uniwersyteckich „idealnym” czasem pracy dla studentów uczelni jest 10 do 15 godzin tygodniowo. Ankiety wykazały, że praca krótsza lub dłuższa niż ten przedział czasowy, faktycznie zmniejsza szanse na kontynuowanie studiów. Ten trend pokazuje, że konkurencja o pracę w niepełnym wymiarze godzin w środowisku studenckim wzrasta.
Poniżej znajduje się przykład CV studenta uczelni z doświadczeniem na stanowisku asystenta nauczyciela.
licencjat, Film i Media, Uniwersytet Jagelloński, , Kraków
Wrz, 2018 - Obecnie
Kontynuacja studiów magisterskich na tym samym kierunku
Średnia 4,7
II liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Kraków
Wrz, 2013 - Cze, 2018
Sekcja Umiejętności w CV studenta powinna być zdefiniowana przez pracę, którą chcesz zdobyć. Nawet na tym wczesnym etapie życia osoby poszukujące pracy często mają bardziej odpowiednie umiejętności i cechy zawodowe, niż sądzą. Sztuką jest ich wybór i poprawne opisanie ich w CV.
Lista taka to dowolny dokument – w formie elektronicznej lub choćby na kawałku papieru – w którym zapisujesz każdą umiejętność i cechę, jaka przyjdzie Ci do głowy. Miej swoją listę pod ręką, aby móc się do niej odwoływać, kiedy pojawi się nowa okazja pracy. Wykorzystaj ją w celu łatwego dostosowania każdej nowej wersji swojego CV do konkretnej aplikacji.
Zależy ona głównie od tego, jakiej pracy szukasz i w jakim celu. W przypadku studenta uczelni istnieją zazwyczaj dwie możliwości. Pierwsza to praca tymczasowa, żeby móc zapłacić rachunki i zdobyć doświadczenie. Druga jest bardziej przyszłościowa – to staż lub stanowisko na początku kariery zawodowej w dziedzinie związanej z Twoim kierunkiem studiów lub dziedziną.
Gdy już znajdziesz konkretną ofertę pracy, nadszedł czas, aby dostosować swoje CV i sekcję Umiejętności do treści ogłoszenia. Wspominaliśmy już o słowach kluczowych, a celem tego kroku jest spełnienie wymagań zarówno menedżera ds. rekrutacji, jak i ATS (systemu do przetwarzania aplikacji). Zwróć uwagę na terminologię dotyczącą umiejętności użytą w opisie stanowiska i nazwij swoje umiejętności, na ile to możliwe, w podobny sposób. Choć to wydaje się trywialne, to może stanowić różnicę między zaproszeniem Cię na rozmowę kwalifikacyjną a odrzuceniem Twojej aplikacji przez system automatycznego przetwarzania podań o pracę.
Zapoznaj się z poniższym przykładem sekcji Umiejętności z CV studenta uczelni.