Być może sekcja „O mnie” (zwana także podsumowaniem zawodowym) nie znajduje się na pierwszym miejscu listy kierowników ds. rekrutacji, jednak może mieć ogromne znaczenie, gdy będą oni (albo Ty – jako rekruter) układać ostateczną listę najlepszych kandydatów.
W roli rekrutera musisz być połączeniem handlowca i cheerleaderki. Twoim zadaniem jest bowiem zareklamowanie stanowiska, które próbujesz obsadzić, i firmy z wakatem, jak również stworzenie puli świetnych kandydatów. 3–5 zdaniowe podsumowanie zawodowe stanowi miejsce do pochwalenia się tymi umiejętnościami.
Możesz tu również pokazać nieco ze swojej osobowości. Oczywiście zaprezentujesz ją także w liście motywacyjnym (tutaj znajdziesz nasze szablony i przykłady), ale bądźmy szczerzy: czytasz listy motywacyjne przed czy po zawężeniu puli kandydatów? Wiesz, że CV daje Ci największą szansę na zdobycie rozmowy rekrutacyjnej, zatem w pełni ją wykorzystaj!
Użyj poniższego przykładu jako wskazówki przy przygotowywaniu swojego podsumowania.
Doświadczony, skuteczny rekruter znający wszelkie rozwiązania i aspekty wsparcia rekrutacji. Oferuję wieloletnie doświadczenie w branży i praktyczną wiedzę w zakresie pozyskiwania talentów, selekcji, przeprowadzania rozmów i obsadzania stanowisk. Posiadam zestaw zróżnicowanych i cennych umiejętności, pozwalających optymalnie wspierać HR Business Partnerów, organizacje i kierowników ds. rekrutacji.
Obsadzanie stanowisk wykwalifikowanymi pracownikami to Twoja codzienność, zatem wiesz, jak ich rozpoznać. Pożądany rekruter potrafi świetnie rozwiązywać problemy, a ponadto biegle ocenia potrzeby oraz realizuje pożądane wyniki. To właśnie Ty. Świetnie! Ale musisz to udowodnić za pomocą rubryki „doświadczenie zawodowe”. Nie chcesz czytać listy wszystkich obowiązków, jakie dany kandydat wykonywał w każdej kolejnej pracy – nie i już. Wolisz wyszczególnione osiągnięcia, które udowadniają, że będzie potrafił wykonać zadanie. Tak samo wygląda Twój cel.
Wróć do ogłoszenia o pracę na stanowisku rekrutera i zastanów się, jak możesz udowodnić, że masz cechy pozwalające znajdować i utrzymywać świetnych pracowników. Każda praca jest inna! Jeśli szukasz pracy w wyspecjalizowanej agencji rekrutacyjnej albo w konkretnej branży i masz w niej doświadczenie zawodowe, pamiętaj, aby o tym napisać. Posiadanie takiego doświadczenia bardzo zwiększa prawdopodobieństwo, że rozumiesz, jakie umiejętności i cechy są niezbędne do świetnego wykonywania pracy.
Poniżej znajdziesz przykład informacji o doświadczeniu zawodowym w CV, nad którymi możesz się zastanowić.
Rekruter w Grupie Meghire, Warszawa
Maj 2013 r. – wrzesień 2019 r.
Rekruter w firmie Lady Makeup, Warszawa
Listopad 2009 r. – kwiecień 2013 r.
Większość pracodawców oczekuje, że rekruterzy HR będą mieć co najmniej ukończone studia licencjackie. W zależności od tego, jakiego typu rekrutacją chcesz się zajmować, możesz posiadać dyplom studiów biznesowych, studiów z zakresu HR albo branży, w której przepracowałeś wiele lat, zanim postanowiłeś zająć się rekrutacją dla tego sektora. Jeśli szukasz pracy związanej z konkretną branżą, Twoje wykształcenie będzie istotnym elementem aplikacji.
Sekcja „wykształcenie” to po prostu lista uzyskanych dyplomów. Pamiętaj, że oceny na studiach nie mają znaczenia, chyba że jesteś świeżym absolwentem i uzyskałeś bardzo wysoką średnią ocen. Jeżeli masz na swoim koncie jakieś branżowe wyróżnienia bądź nagrody, zastanów się nad zatytułowaniem tej sekcji „Wykształcenie i wyróżnienia” i uzupełnieniem jej o odpowiednie informacje.
Alternatywnie możesz dodać rubrykę „Wyróżnienia i członkostwo w organizacjach”, ponieważ w przypadku rekrutera prezentowanie działań networkingowych stanowi plus.
Poniżej znajdziesz przykładowe formatowanie tej sekcji.
Studia licencjackie na kierunku Zarządzanie zasobami ludzkimi, SWPS w Warszawie
Sierpień 2005 r. – maj 2009 r.
Liceum ogólnokształcące nr 5, Białystok
Wrzesień 2001 r. – czerwiec 2005 r.
Jako rekruter dobrze wiesz, które rubryki CV przeglądasz w pierwszej kolejności. Czy należy do nich sekcja „umiejętności”? Prawdopodobnie tak. Pozwala ona uzyskać dobry ogląd nie tylko umiejętności i cech posiadanych przez kandydata, ale także tego, jakie kompetencje są jego zdaniem kluczowe.
Już podkreślaliśmy, że ważne jest, aby wysyłać na każde stanowisko odpowiednio dopasowane CV. Proces rekrutacji ma kilka etapów, na których Twój dokument może wylądować na stercie odrzuconych – a to jest jeden z nich.
Aby tego uniknąć, zrób główną listę wszystkich swoich umiejętności i cech. Następnie podziel umiejętności na kategorie. Możesz wypisać osobno umiejętności miękkie i twarde albo ułożyć je kolejności od tych najbardziej pożądanych przy rekrutowaniu kandydatów, lub też kierując się stopniem wyspecjalizowania.
Sekcja „umiejętności” z CV rekrutera, którą można dostosować do potrzeb