Niezależnie od branży CV powinno obejmować tylko jedną stronę A4. Nie zapychaj jej większą ilością informacji niż jest to potrzebne. Na CV powinny się zawsze znaleźć:
Nagłówek to atrakcyjnie zaprojektowana sekcja na górze strony (a czasem z boku), która zawiera między innymi:
Nagłówek oczywiście pełni kluczową rolę w informowaniu pracodawców, jak w razie zainteresowania mogą się z Tobą skontaktować. Jest to również ważny element estetyczny strony, który sprawia, że już na pierwszy rzut oka CV wygląda lepiej.
W połączeniu z listem motywacyjnym o podobnym wyglądzie, Twój nagłówek i inne elementy wizualne wyrażą Twoją osobowość, a Twoje dokumenty zawarte w podaniu o pracę będą stanowić pasujący do siebie zestaw.
Jako kandydat do pracy tworzysz pakiet całościowy, a Twoje podsumowanie umiejętności i celów zawodowych powinno to odzwierciedlać. W fazie projektowania większość budynków posiada model 3D. Jest to kompaktowa wersja prawdziwej konstrukcji z wystarczającą ilością szczegółów, aby przekonać innych do projektu. Tak właśnie działa Podsumowanie na CV. Dzięki niemu menedżer do spraw zatrudnienia zapozna się po krótce z Twoimi umiejętnościami, doświadczeniem oraz wykształceniem i zdecyduje, czy czytać dalej. Ze względu na to, że pracownik HR ma zwykle zaledwie sześć sekund na zapoznanie się z CV, bardzo istotne jest, aby w tej części wypaść jak najlepiej. Przyjrzyjmy się, jak to zrobić.
Doświadczony i zmotywowany pracownik budowlany z ponad ośmioletnim stażem pracy w branży. Z udokumentowaną historią pracy zespołowej przy wielomilionowych projektach budowlanych. Posiada umiejętność podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz obsługi licznych typów maszyn używanych w procesie budowlanym. Ze znajomością przepisów budowlanych i zasad BHP. Oddany pracownik, chętnie wykorzystujący swoją wiedzę i umiejętności, by doprowadzić projekt do pomyślnego zakończenia
Zrekonstruuj swoje doświadczenie zawodowe w celu zademonstrowania swojego zaangażowania i wiedzy, które sprawiają, że jesteś kimś, kogo warto mieć w swojej firmie. Najlepiej wymienić swoje stanowiska w odwrotnej kolejności chronologicznej. Oznacza to, że zaczynasz od najbardziej aktualnego miejsca pracy i cofasz się, aż uznasz, że podałeś wystarczająco dużo przykładów, które mają znaczenie dla funkcji, o którą się ubiegasz. Pod każdym stanowiskiem należy określić najważniejsze obowiązki, które w jego ramach wykonywałeś. Dostosowanie szablonu CV do opisu stanowiska z ogłoszenia o pracę jest niezbędne, aby zwrócić na siebie uwagę menedżera do spraw zatrudnienia.
Pracownik budowlany w firmie Budomex, Łódź
Lipiec 2013 — Sierpień 2019
Pracownik budowlany w Sylwester Buduje, Łódź
Kwiecień 2008 — Czerwiec 2013
Pracownik działu sprzedaży w Tractorex Maszyny Budowlane, Łódź
Wrzesień 2006 — Marzec 2008
Niezależnie od tego, czy wiedzę zdobyłeś w szkole czy w pracy, dzięki informacji o wykształceniu możesz wyróżnić się spośród innych kandydatów. Pracownik budowlany to więcej niż tylko para rąk do pracy. Dzisiejsi wykwalifikowani robotnicy są odpowiednio wykształceni, obeznani z technologią i przepisami. Choć nadal istnieją oferty pracy w budownictwie dla osób bez wykształcenia, ukończenie szkoły handlowa lub praktyki zawodowej mogą sprawić, że zdobędziesz lepiej płatne stanowisko, a praca, którą będziesz wykonywać, bardziej Cię usatysfakcjonuje. Jeśli nie masz (zawodowego) wykształcenia, wymień daty uczęszczania do szkoły średniej, nazwę szkoły i jej lokalizację. Jeśli masz odpowiednie wykształcenie zawodowe (lub wyższe od niego), możesz pominąć szkołę średnią w swoim CV.
Technikum budowlane, Kierunek stolarka, Łódź
Wrzesień 2002 — Czerwiec 2007
W walce o pracę na budowie Twoją najlepszą bronią są Twoje umiejętności. Teraz nadszedł czas, aby je pokazać. Jako wykwalifikowany rzemieślnik jesteś wiele wart. Twoja wiedza w danej dziedzinie jest bardzo cenna dla pracodawców i CV powinno to odzwierciedlać. Jednak umiejętności fizyczne i techniczne nie są jedynymi, które mają znaczenie. Nikt nie chce pracować z kimś, kto jest nieprofesjonalny, drażliwy lub nie potrafi zachować zimnej krwi. Te cechy są nie tylko nieprofesjonalne, ale mogą być również niebezpieczne. Jeśli szukasz pracy na stanowisku kierowniczym, koniecznie zaznacz w tej sekcji swoje cechy przywódcze (i poprzyj je w części dotyczącej doświadczenia). Na budowie funkcjonuje się dzięki pracy zespołowej i hierarchii, więc warto zwrócić uwagę na zdolność do uczenia się, pokazywanie szacunku i umiejętność wykonywania poleceń.