Zacznijmy od struktury CV kierowcy ciężarówki, takiej, jaką stosuje się w przypadku większości zawodów. Oto jej podstawowe elementy:
Każde CV powinno zawierać Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych, w którym kandydaci opisują siebie własnymi słowami. Służy ono jako samoprezentacja przed przyszłym pracodawcą (wyobraź sobie, że musisz „sprzedać” obcej osobie swój profesjonalny wizerunek w ciągu około 30-45 sekund). Przy użyciu pewnego siebie i stanowczego tonu opisujesz swoje kwalifikacje i zdolności. Powinno to być zgrabnie napisane streszczenie wszystkich powodów, dla których warto Cię zatrudnić. Nie musi być sformułowane pełnymi zdaniami – możesz użyć równoważników zdań.
Poniżej znajduje się przykład Podsumowania umiejętności i celów zawodowych CV kierowcy ciężarówki, który możesz odpowiednio dopasować do własnej sytuacji.
Sumienny i niezawodny kierowca samochodu ciężarowego z 13-letnim doświadczeniem w przewożeniu i dostarczaniu ładunków na terenie Europy i Azji. Biegła nawigacja, umiejętność korzystania z mapy i aktywne dostosowywanie się do warunków ruchu drogowego w celu zapewnienia terminowej dostawy zamówień.
Świadomość wagi zachowywania bezpieczeństwa na drodze i szacunek dla innych kierowców są podstawą nieskazitelnej historii jazdy i przestrzegania przepisów drogowych.
Pozytywne relacje z klientami nagrodzone licznymi pochwałami. Kwalifikacje i skrupulatność w konserwacji ciężarówki i dbałości o pojazd.
Długa i stabilna historia w pracy jako kierowca ciężarówki daje Ci dużą przewagę. Ale nawet gdy Twoje doświadczenie zawodowe jest skromniejsze, istnieją metody, aby to zrekompensować. Jak już wcześniej wspominaliśmy, należy wymienić w tej sekcji odpowiednie stanowiska pracy w odwrotnej kolejności chronologicznej, podając nazwę firmy, jej adres oraz daty, w których w niej pracowałeś. Następnie, pod każdym pracodawcą, pochwal się swoją doskonale wykonywaną pracę. Staraj się opisywać swoje osiągnięcia tak konkretnie, jak to tylko możliwe.
Kierowcy ciężarówek zazwyczaj prowadzą szczegółową rejestrację swoich dostaw i liczby przejechanych kilometrów. Jeśli to możliwe, przejrzyj te informacje, zestaw je i podaj w CV. Jeśli możesz napisać, ile dostaw wykonałeś, ile kilometrów przejechałeś i/lub ile ton ładunku dostarczyłeś, tym lepiej. Fakty i liczby mają największą siłę przekonywania, zwłaszcza wówczas, gdy ilustrują Twoje osiągnięcia lub kamienie milowe w karierze. Obszar geograficzny, na którym pracowałeś (np. Europa i Azja), również może być Twoim atutem. Jeśli nigdy nie miałeś wypadku ani nie dostałeś mandatu, warto to zaznaczyć w CV.
Poniżej znajduje się przykład historii zatrudnienia kierowcy ciężarówki, który możesz dostosować w zależności od własnej sytuacji.
Kierowca ciężarówki, Transportex, Toruń
Sty, 2013 - Sie, 2019
Kierowca ciężarówki, Przewozy międzynarodowe, Toruń
Lis, 2010 - Gru, 2012
Jednym niezaprzeczalnym atutem kariery kierowcy ciężarówki jest możliwość podjęcia pracy z dyplomem szkoły średniej i zaledwie kilkoma miesiącami specjalistycznego szkolenia. Chociaż babcia mogła ci powiedzieć, że musisz iść na studia, to obecnie jest to dla wielu osób zbyt kosztowne, i – przyznajmy szczerze –niektóre osoby po prostu nie chcą studiować lub studiów nie potrzebują.
Sekcja Wykształcenie w CV kierowców ciężarówek jest zazwyczaj krótka i zwięzła – zwykle obejmuje szkołę średnią, szkolenie zawodowe dla kierowców oraz rok uzyskania prawa jazdy ciężarówką. Warto wymienić je w odwrotnej kolejności chronologicznej.
Poniżej znajduje się sekcja Wykształcenie z przykładu CV kierowcy ciężarówki.
Zespół Szkół Samochodowych im. gen. Józefa Bema, Toruń
Wrz, 2006 - Cze, 2010
Twoje CV powinno zawierać listę kluczowych umiejętności, które czynią cię doskonałym kierowcą ciężarówki. Zawodowiec musi być doskonałymi kierowcą, ekspertem w prowadzeniu dużego pojazdu we wszystkich warunkach i w różnym terenie. Powinien być w doskonałej kondycji zdrowotnej, respektować pisaną i niepisana etykietę na drodze oraz jeździć defensywnie, aby unikać wypadków. Musi być skrupulatny w aktualizowaniu dzienników przejazdów, odpowiednio planować trasy oraz zachowywać się profesjonalnie w kontakcie z nadawcami i odbiorcami przewożonych przez siebie towarów. Czasami sam załadowuje lub rozładowuje ładunek. Musi być wytrzymały i zachowywać czujność i skupienie przez wiele godzin podczas podróży.
Zawodowy kierowca musi również regularnie dokonywać inspekcji swojego pojazdu, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie, a także dbać o właściwe zabezpieczenie ładunku. I oczywiście nie zaszkodzi jeśli dysponuje umiejętnościami technicznymi, by radzić sobie z ewentualnymi awariami w trakcie podróży.
Sekcja Umiejętności w CV daje Ci możliwość podkreślenia wszelkich istotnych talentów lub zdolności, które nie znalazły się w Podsumowaniu umiejętności i celów zawodowych, w sekcji dotyczącej zatrudnienia ani w sekcji Wykształcenie. Przemyśl i dokładnie przeanalizuj umiejętności zawodowe, które są poszukiwane w Twojej branży, i odpowiednio do tego dostosuj informacje w tej sekcji.
Zapoznaj się z poniższym przykładem sekcji Umiejętności z przykładu CV kierowcy ciężarówki.
Korzystanie z sprawdzonego kreatora CV oraz szablonów na stronie CVeasy.pl pozwoli ominąć główne trudności i wprowadzi Cię na drogę do pracy, którą chcesz zdobyć.