Decyzja o zamieszczeniu w CV informacji o zainteresowaniach może dać Ci przewagę, bo sprawi, że Twoje CV stanie się bardziej „osobiste”, przez co pomoże Ci w zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Nie należy jednak przesadzać z ilością zainteresowań zamieszczanych na CV, bo to może stać się powodem odrzucenia CV.
Ten rozdział pokazuje:
Decyzja dotycząca tego, w jaki sposób i kiedy zamieszczać w CV informacje o zainteresowaniach, sprowadza się do próby myślenia tak, jak menedżer ds. zatrudnienia. Pracodawcy szukają kandydatów, którzy posiadają konkretne doświadczenie zawodowe i wykształcenie, jak również umiejętności miękkie, takie jak dbałość o szczegóły, gotowość do podejmowania nowych wyzwań oraz dobra komunikacja z zespołem. Jeśli Twoje zainteresowania są w jakiś sposób związane z tymi wymogami, możesz je wpisać do CV. Hobby może świadczyć o Twojej osobowości i sporych zasobach energii, a wówczas da Ci przewagę nad innymi kandydatami.
Twoje CV to bilet na rozmowę kwalifikacyjną. Powinno odzwierciedlać, kim jesteś i dlaczego to właśnie Ty przyszedłeś, by porozmawiać o wakacie. Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi zamieszczania informacji o zainteresowaniach w CV w taki sposób, żeby osoby rekrutujące chciały przyjąć do firmy właśnie taką osobę jak Ty.
CV powinno ukazywać Cię w jak najlepszym świetle i robić to szczerze oraz adekwatnie do funkcji, o którą się ubiegasz. Każde hobby powinno odzwierciedlać cechy, które przydadzą się w pracy, lub – w skrócie i nie przesadzając –przedstawić Twoją osobowość. Zacznij od wypisania umiejętności miękkich zawartych w ogłoszeniu o pracę. Ich przykłady to:
Następnie wypisz swoje hobby. Załóżmy, że do Twoich zainteresowań należą:
Jazda na nartach pokazuje, że potrafisz się skupić pod presją, podczas gdy sporty drużynowe i wolontariat podkreślają Twoje umiejętności pracy w grupie. Jeśli nie potrafisz połączyć hobby — na przykład kolekcjonowania przypinek — z tematem rozmowy kwalifikacyjnej, lepiej nie umieszczać go w CV.
Uwaga: Istnieje szansa, że lista zainteresowań stanie się tematem rozmowy. Jeśli rekruter również uwielbia jazdę na nartach, będziesz musiał wykazać się wiedzą. Wybieraj hobby, które są naprawdę Twoją pasją. Sekcja ta jest opcjonalna, zatem jeśli Twoje zainteresowania nie łączą się z pracą, o którą się ubiegasz, lepiej je pominąć niż wymyślać hobby na siłę lub przesadzić z ich liczbą.
Zainteresowania na CV mogą dać Ci przewagę nad innymi kandydatami. Jednocześnie Historia pracy i Wykształcenie liczą się bardziej od aktywności w wolnym czasie. W zależności od używanego szablonu CV, umieść swoje hobby na końcu życiorysu lub na pasku bocznym z dodatkowymi informacjami.
Zainteresowania warto wymienić w punktach i umieścić w osobnej sekcji jedynie wówczas, gdy nie masz obszernego doświadczenia zawodowego adekwatnego do stanowiska, na które aplikujesz. Wcześniejsze doświadczenie zawodowe, nawet jeśli nie wiąże się z obecną ścieżką kariery, oraz wykształcenie i praktyki czy też staż są bardziej istotne od hobby.
Opisz zainteresowania krótko i zwięźle, zawierając ciekawe informacje, które bezpośrednio odzwierciedlają Twój charakter i pokazują, jakim jesteś pracownikiem.
Jeśli w ramach hobby zajmujesz się wolontariatem lub pracą dorywczą, umieść te informacje w sekcji Wolontariat lub Doświadczenie zawodowe, ponieważ te sekcje przeglądane są z większą uwagą niż sekcja Zainteresowania.
Być może hobby w Twoim życiorysie odnosi się do umiejętności zawodowych w sposób, z którego wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy. Zapoznaj się z najczęściej wymienianymi zainteresowaniami i oraz z efektywnym sposobem ich prezentacji.
Wolontariat/członkostwo w zarządzie stowarzyszenia/fundacji lub organizacji pozarządowej. Konkret i zwięzłość są kluczowe w przypadku umieszczania informacji o doświadczeniu w życiorysie — ale ogólnie wolontariat może Cię wyróżnić spośród innych kandydatów. Ostatnie badania wykazały, że 82% menedżerów ds. zatrudnienia preferuje kandydatów, którzy są lub byli aktywni jako wolontariusze. Wolontariat świadczy o Twoim zaangażowaniu w zespół i społeczność lokalną oraz w osiąganie długoterminowych celów dla wspólnego dobra.
Fotografia. Fotografowie używają zarówno prawej, jak i lewej półkuli mózgu, tworząc kreatywne obrazy przy jednoczesnym zrozumieniu działania aparatu fotograficznego. Włącz fotografię do sekcji Zainteresowania jedynie wówczas, gdy należy do Twoich prywatnych hobby. Jeśli fotografia i kursy z nią związane są częścią doświadczenia zawodowego oraz wymagań nowego stanowiska, należy napisać o nich więcej w sekcji Doświadczenie zawodowe.
Sport drużynowy. Zaangażowanie w sporty zespołowe świadczy o rozwiniętych umiejętnościach komunikacyjnych, zdolności do działania pod presją, umiejętności pracy w zespole i zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Według Business Insider członkowie drużyn sportowych zwykle dobrze radzą sobie w korporacjach. Jeśli jesteś członkiem kilku drużyn sportowych, spróbuj znaleźć sposób na podsumowanie tej aktywności w kilku słowach i uważaj, aby nie przesadzić z ilością informacji.
Pisanie tekstów lub prowadzenie bloga. Hobbystyczne pisanie tekstów lub prowadzenie bloga branżowego jest doskonałym sposobem zademonstrowania w CV umiejętności pisania i redagowania treści oraz znajomości marketingu. Prowadzenie starannie opracowanego i opartego na rzetelnych informacjach bloga świadczy o umiejętności krytycznego myślenia, znajomości i zainteresowaniu branżą oraz podejmowaniu samodzielnych i działań nakierowanych na rozwój kariery.
W dzisiejszych czasach wyjątkowa osobowość i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym są uważane za atuty pracowników. Jeśli hobby w Twoim życiorysie prezentuje Cię jako osobę gotową do podjęcia wymarzonej pracy, koniecznie zamieść je w życiorysie. Lista zainteresowań powinna:
Nawet jeśli skydiving jest Twoją ucieczką od pracy, to może stać się kluczem do stworzenia fantastycznego CV. Porównaj listę zainteresowań w życiorysie z opisem stanowiska. Gdy stwierdzisz, że pewne elementy się nakładają, informacja o hobby w CV może otworzyć Ci drzwi do rozmowy kwalifikacyjnej.