Oto co opisujemy w tym blogu:
Umiejętności koncepcyjne to umiejętności, które umożliwiają postrzeganie organizacji jako całości. Na przykład, zamiast porywać się na jakiś projekt bez przygotowania, pomagają zrozumieć jego cel i to, jak odnosi się on do organizacji jako całości i jak wpływa na środowisko zewnętrzne. Mówiąc bardzo ogólnie: osoba z umiejętnościami koncepcyjnymi potrafi zrozumieć, dlaczego coś robi. Te umiejętności są najbardziej istotne na stanowiskach kierowniczych, ponieważ umożliwiają osiąganie bardziej ogólnych celów organizacji. Są jednak przydatne w każdej innej roli.
Może nie być oczywistym, że w procesie szukania pracy czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteś pytany o umiejętności koncepcyjne, jeśli usłyszysz poniższe pytanie:
Czy możesz opowiedzieć nam o skomplikowanej sytuacji, w której się kiedyś znalazłeś się, w której musiałeś zidentyfikować możliwe problemy, aby osiągnąć pozytywny rezultat?
Przykładem odpowiedzi na to pytanie, która zaprezentowałaby Twoje zdolności koncepcyjne, może być sytuacja, w której pracujesz jako kierownik w lokalnej kawiarni, a na tej samej ulicy zostaje otwarty Starbucks. Potencjalne problemy z tym związane, które mogłoby wpłynąć na rentowność Twojego biznesu, to konkurencja cenowa i jakościowa oraz popularność marki itp.
Osoba o zdolnościach koncepcyjnych zanalizowałaby tę sytuację i opracowała plan, który zapewniłby minimalny wpływ konkurencji na jej biznes. Rozwiązaniem mogłoby być przykładowo obniżenie cen, ulepszenie marki, zaoferowanie dodatków, których Starbucks nie może zaoferować ze względu na swoją markę, takich jak księgarnia w sklepie, a może nawet nawiązanie współpracy z konkurentem. Bez umiejętności koncepcyjnych tracimy umiejętność dostrzegania szerszego kontekstu.
Na czym polega zasadnicza różnica między osobą z umiejętnościami koncepcyjnymi, a osobą niedysponującą takimi umiejętnościami?
Osoba niedysponująca umiejętnościami koncepcyjnymi ma skłonność do natychmiastowego rozpoczynania pracy nad projektem, podczas gdy osoba z umiejętnościami koncepcyjnymi poświęci najpierw czas na analizę wszystkich aspektów, które mogą mieć wpływ na projekt lub zadanie. Potrafi umieścić projekt lub zadanie w szerszym kontekście i zdaje sobie sprawę, jakie ryzyko się z nimi wiąże.
Najlepsze CV pełne jest mocnych stron – nie są to tylko umiejętności, które posiadasz, ale jednocześnie cechy i wiedza, które Cię wyróżniają. Zamieszczenie w CV odpowiedniej informacji o mocnych stronach pozwala podkreślić Twoją wiedzę i biegłość w danej dziedzinie. Dzięki temu menedżerowie ds. zatrudnienia zobaczą, że jesteś poważnym kandydatem na to idealne dla Ciebie stanowisko.
Oto kilka przykładów umiejętności koncepcyjnych, które możesz zamieścić w swoim szablonu CV i liście motywacyjnym.
Umiejętności analityczne to istotne umiejętności koncepcyjne w zarządzaniu. Musisz być w stanie analizować różne aspekty działalności gospodarczej, aby sprawić, żeby każdy dział dążył do ogólnych celów organizacji. Analiza obejmuje zdolność do prognozowania, diagnozowania i identyfikacji problemów, z jakimi może spotkać się firma, a także zrozumienia, w jaki sposób można ją ulepszyć. Kompetencje związane z dokonywaniem analizy to między innymi umiejętności badawcze, analiza danych, kreatywność i krytyczne myślenie.
Umiejętności koncepcyjne obejmują zdolność do informowania inne osobom w organizacji o swoich rozwiązaniach. Na przykład, jeśli użyjemy wspomnianego wcześniej praktycznego przykładu dotyczącego konkurencji w formie drugiej kawiarni, menedżer nie tylko znajdzie potencjalne rozwiązania, ale także przekaże informacje zwrotne innym menedżerom/kolegom. Osoby obdarzone umiejętnościami koncepcyjnymi powinna również cechować dobra komunikatywność werbalna, a także zdolność słuchania innych. Muszą przecież poznać potrzeby pracowników przed opracowaniem odpowiedniego planu działania. Niektóre przykłady ważnych umiejętności komunikacyjnych obejmują aktywne słuchanie, komunikację werbalną i niewerbalną, komunikację pisemną, prezentację oraz umiejętność zadawania właściwych pytań.
Umiejętność identyfikowania i rozwiązywania problemów jest także przykładem umiejętności koncepcyjnych. Koncepcyjne umiejętności zarządzania wymagają zdolności podejmowania szybkich decyzji, gdy jest to niezbędne. Inne rodzaje umiejętności rozwiązywania problemów to krytyczne myślenie, logiczne myślenie oraz wielozadaniowość.
Jakie są umiejętności koncepcyjne menedżera?
Choć pracownicy na każdym szczeblu z pewnością skorzystają z udoskonalenia swoich umiejętności koncepcyjnych, to w szczególności menedżerowie stają na co dzień przed wyzwaniami koncepcyjnymi. Umiejętności koncepcyjne menedżerów obejmują:
Menedżerowi nie wystarcza samo identyfikowanie problemów i znajdowanie rozwiązań, musi on również być w stanie skłonić innych do podążenia za swoją wizją. W związku z tym najważniejsze są silne umiejętności przywódcze, w tym zdolność do budowania zespołu, motywowania oraz dar przekonywania. Typowe umiejętności związane z byciem liderem to: zarządzanie, delegowanie, budowanie zespołu, empatia, perswazja i elastyczność.
Ważna jest umiejętność „myślenia poza schematami” i wnoszenia własnych pomysłów, czyli bycie kreatywnym. Niektóre przykłady umiejętności kreatywnych to planowanie strategiczne, otwartość umysłu, umiejętność formułowania pomysłów i współpraca.
Jak doskonalić umiejętności koncepcyjne
Podczas gdy niektóre osoby mogą mieć naturalną skłonność do patrzenia na wszystko w szerszym kontekście i oceniania problemów przed rozpoczęciem zadania, każdy z nas może doskonalić swoje umiejętności koncepcyjne w praktyce. Oto kilka kroków, które w tym celu możesz podjąć:
Być może nie zawsze zdajesz sobie sprawę, że jesteś pytany o umiejętności koncepcyjne, ale jeśli ktoś zada Ci pytanie o Twoją zdolność identyfikacji problemu i znalezienia jego rozwiązania, odpowiedź będzie miała związek z umiejętnościami koncepcyjnymi. W liście motywacyjnym możesz wyliczyć umiejętności koncepcyjne, które posiadasz, a mogą nimi być:
Podobała Ci się nasza treść? Sprawdź naszą stronę z przykładami CV, aby znaleźć idealne CV dla swojego zawodu.