Podsumowanie celów i umiejętności w CV: co należy, a czego nie należy robić

Dzięki dodaniu podsumowanie celów i umiejętności do CV Twoje CV nabierze bardziej osobistego wydźwięku. Jest to ważne, jeśli chcesz, żeby Twoje CV wyróżniło się spośród dziesiątek, a nawet setek innych życiorysów.
Piotr Kwiatkowski (alias)
Zaktualizowane 30 maja 2024

Umieszczanie podsumowanie celów i umiejętności w CV to coraz częstsza praktyka. Z zasady służy ono za wstęp do życiorysu. Inaczej mówiąc jest to krótki tekst, w którym przedstawiasz siebie czytelnikowi. Dodając podsumowanie celów i umiejętności do CV możesz sprawić, że Twoje CV nabierze bardziej osobistego wydźwięku. Jest to ważne, jeśli chcesz, żeby Twoje CV wyróżniło się spośród dziesiątek, a nawet setek innych życiorysów.

Nie masz obowiązku umieszczania podsumowanie celów i umiejętności w szablonu CV. Rekruterzy wcale tego od Ciebie nie oczekują. Jest to jednak tylko krótka notka, która nie rozprasza, a w wielu przypadkach jest mile widzianym dodatkiem do dość suchego i bezosobowego tekstu. Z pewnością już zgadłeś, co sądzimy o podsumowaniu celów i umiejętności: dołącz je do życiorysu! W tym poście wyjaśniamy, jak powinno wyglądać i gdzie w CV należy je umieścić. Zachęcamy do lektury!

Być może dysponujesz już podsumowaniem celów i umiejętności

Zanim poprosimy Cię o napisanie podsumowania od początku, warto sprawdzić, czy już go nie posiadasz. Możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Jeśli kiedykolwiek zakładałeś konto w serwisie LinkedIn, istnieje szansa, że już kiedyś pisałeś podsumowanie umiejętności i celów zawodowych. Wejdź na swój profil i sprawdź: przeważnie można je znaleźć pod nagłówkiem Summary – to doskonała podstawa służąca do napisania pełnego tekstu podsumowanie umiejętności i celów zawodowych, które obejmie całość Twojego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenie.

Przykłady podsumowanie umiejętności i celów zawodowych

Jeśli nie korzystasz z serwisu LinkedIn i nigdy nie napisałeś podsumowanie umiejętności i celów zawodowych na użytek swojego profilu, możesz nie wiedzieć, jak owo podsumowanie powinno wyglądać. Zacznijmy do podstaw. Ponieważ każda osoba jest wyjątkowa, takie też powinno być każde podsumowanie umiejętności i celów zawodowych. Z tego względu powinieneś oprzeć się pokusie (wiernego) skopiowania istniejącego już podsumowanie umiejętności i celów zawodowych innej osoby.

Zmotywowany, lojalny i skupiony na celu to słowa, które trafnie mnie opisują. Jako gracz zespołowy nie tylko pamiętam o interesie klienta, ale także o tym, co jest istotne dla moich współpracowników i przełożonych. Znajomość IT pozwala mi na szybkie zaadaptowanie się do nowych systemów.

Uwielbiam pisać, a ponieważ rano jestem najbardziej kreatywny, wstaję wcześnie, by wykonać główne zadania zaplanowane na dany dzień jeszcze przed południem. Klienci doceniają moje proaktywne podejście i to, że dotrzymuję terminów. Moje teksty generują większy ruch online i zwiększają dochody sklepów internetowych.

Przykłady śledzenia sukcesów

Długość i ton podsumowania oraz jego treść 

Jak widzisz, podsumowanie umiejętności i celów zawodowych powinno obejmować około cztery linijki tekstu. Nic się nie stanie, jeśli będzie długie na trzy lub pięć linijek, ale staraj się trzymać w tych granicach. Krótko mówiąc: podsumowanie umiejętności i celów zawodowych powinno nadać Twojemu CV osobistą nutę, jednak jego usunięcie nie powinno robić dużej różnicy. W końcu praktycznie te same informacje zamieścisz w liście motywacyjnym, w którym wyjaśnisz, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Sformułuj podsumowanie umiejętności i celów zawodowych w pierwszej osobie. Możesz przy tym przyjąć trochę mniej formalny ton w ramach rekompensaty za sztywny charakter samego CV. Powyższe przykłady pokazały, jak podsumowanie umiejętności i celów zawodowych powinno brzmieć.

Często spotykane błędy w podsumowaniu umiejętności i celów zawodowych

W podsumowanie umiejętności i celów zawodowych unikaj frazesów. Są to wyrażenia stereotypowe, których używa się tak często, że się opatrzyły. Na przykład „uniwersalny pracownik biurowy”, „siła napędowa firmy”, czy „gotowy na przyjęcie nowego wyzwania”. Staraj się być oryginalny w wyborze słów i poproś znajomego albo członka rodziny, by krytycznie przyjrzał się gotowemu tekstowi.

Miejsce podsumowania umiejętności i celów zawodowych w CV

Rekruterzy nadal lubią, kiedy dane osobowe kandydata znajdują się u góry CV przechodzących przez ich biurko. Dzięki temu łatwo i szybko znajdują potrzebne im informacje w CV, które wybrali do dalszego rozpatrzenia. Nie należy lekceważyć tego obyczaju. Najlepiej zatem zamieścić podsumowanie umiejętności i celów zawodowych zaraz po danych osobowych a przed informacją o wykształceniu i historią zatrudnienia. 

Pamiętaj, że ważna jest objętość podsumowania umiejętności i celów zawodowych. Jeśli już i tak byłeś bardzo wybiórczy w zamieszczaniu informacji w CV i żadnej z nich nie możesz opuścić, a dodanie podsumowania umiejętności i celów zawodowych spowoduje, że Twój życiorys zajmie dodatkową stronę, lepiej zastanowić się nad nieumieszczaniem go w aplikacji na dane stanowisko. Pamiętaj o niepisanej zasadzie, że CV nie powinno przekraczać dwóch stron.

Podobała Ci się nasza treść? Sprawdź naszą stronę z przykładami CV, aby znaleźć idealne CV dla swojego zawodu.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV