W poniższym blogu omówimy wszystko to, co musisz wiedzieć o zamieszczaniu informacji o swoich atutach na CV, a w tym:
Oparcie się na swoich mocnych stronach to jeden z najważniejszych kroków w karierze, który może poprawić Twoje wyniki i zwiększyć uznanie dla Ciebie jako pracownika. Na początku warto poświęcić nieco czasu na ocenę swoich umiejętności i zastanowienie się nad tym, jak najlepiej wykorzystać je w pracy. Skorzystaj przy tym z metody opisanej przez Harvard Business Review.
Mocne strony to jednocześnie mocne punkty Twojego CV. Mogą dotyczyć wiedzy lub umiejętności, które opanowałeś, lub być cechami samego CV, które sprawią, że menedżer ds. rekrutacji zatrzyma się przy nim i zwróci na Ciebie uwagę. Na tym blogu omówimy, które z nich należy zawrzeć w CV.
Najpierw przyjrzyjmy się niektórym mocnym stronom, które mogą wyróżnić Twoje CV bez względu na dziedzinę lub branżę, w której pracujesz:
Przyjrzyjmy się teraz innemu typowi mocnych punktów CV: Twoim zasadniczym umiejętnościom, które sprawiają, że jesteś doskonałym kandydatem na stanowisko. Chociaż najodpowiedniejsze atuty na CV będą w pewnym stopniu zależeć od branży oraz Twojego doświadczenia zawodowego, podajemy kilka ogólnych przykładów, które można wykorzystać w dowolnym CV:
Planowanie strategiczne: Umiejętność krytycznego myślenia o celach firmy i swojej w nich roli pokaże menedżerowi ds. rekrutacji, że jesteś kandydatem, który zwróci zainwestowane w niego środki. Planowanie strategiczne jest mocną stroną ściśle związaną z krytycznym myśleniem, zdolnością do innowacji i umiejętnością analizy – a one wszystkie należą do najbardziej poszukiwanych cech przez firmy w 2021 roku.
Komunikacja: Świetne umiejętności komunikacyjne nigdy nie wychodzą z mody. Możesz zaprezentować swoją zdolność jasnego i skutecznego wyrażania się nie tylko poprzez przykłady związane z pracą, ale także poprzez odpowiedni ton i bezbłędne przykład CV.
Pomysłowość/zaradność: Istnieje powód, dla którego „umiejętność rozwiązywania problemów” i „nastawienie na szukanie rozwiązania” to popularne hasła opisujące stanowisko – menedżerowie ds. rekrutacji szukają kandydatów, którzy potrafią spojrzeć na problem z wielu perspektyw i podejść do niego pozytywnie, jak do fascynującego wyzwania. Pomysłowość w parze z zaradnością to podstawowy atut nadający się do każdego szablonu CV.
Praca zespołowa: Podobnie jak komunikacja, umiejętność pracy zespołowej jest atutem, który nigdy nie traci na aktualności. Umiejętność pracy w zespole, często określana jako „umiejętność współpracy”, oznacza, że jesteś wystarczająco elastyczny, aby – w zależności od sytuacji – przewodzić grupie albo poddać się przywództwu, i że potrafisz wydobyć ze swoich współpracowników to, co najlepsze, dla osiągnięcia jak najwyższych wyników.
Znalezienie mocnych stron, by wypunktować je na CV studenta lub świeżo upieczonego absolwenta może być trudnym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że niektóre z najważniejszych atutów to te, które już posiadasz. Skupiając się na cechach osobowości lub wrodzonych talentach, możesz pokazać menedżerowi ds. rekrutacji, że dysponujesz cechami lub zdolnościami, które trudno rozwinąć u kogoś, kto ich naturalnie nie posiada.
Oto kilka przykładów mocnych punktów na CV nowicjuszy na rynku pracy:
Po zidentyfikowaniu najważniejszych mocnych stron, które chcesz wymienić w aplikacji, musisz się zastanowić, gdzie je umieścić. Istnieją trzy odpowiednie do tego sekcje:
Opisz swoje mocne strony, odwołując się do określeń zawartych w opisie stanowiska, aby ułatwić oprogramowaniu skanującemu CV i menedżerom ds. rekrutacji znalezienie tego, czego szukają.
Zamieść w swoim CV kwalifikacje, których nie posiadasz, albo zapisz swoje atuty w nieodpowiednim do tego miejscu na CV.
Wiele słabych punktów Twojego CV wynika z tego, że czegoś nie zrobiłeś. Jeśli na przykład zapomnisz go dokładnie przeczytać i poprawić przed wysłaniem, duża liczba błędów ortograficznych lub gramatycznych może całkowicie zniechęcić menadżera ds. rekrutacji i sprawić, że odrzuci on Twoje CV. Podobnie, ogólne CV, w którym nie wspomnisz się o konkretnych obowiązkach lub umiejętnościach zawartych w opisie stanowiska, z pewnością szybko trafi na sam spód sterty życiorysów. Na szczęście, postępując zgodnie z zaleceniami dotyczącymi mocnych stron w CV, które zawarliśmy w pierwszym rozdziale tego bloga, z łatwością unikniesz błędów, które grożą zdyskwalifikowaniem Twojego CV.
Jedno z najtrudniejszych pytań, z jakimi zmagają się kandydaci podczas rozmów kwalifikacyjnych, dotyczy ich słabszych stron. Ważne jest, aby przed rozmową zastanowić się nad przykładami, które nie dyskwalifikują Cię na danym stanowisku. O swoich słabych stronach powinieneś rozmawiać szczerze i precyzyjnie, ale nie powinny one dotyczyć istotnych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy, o którą się ubiegasz.