W tym poradniku dotyczącym informacji o osiągnięciach do zamieszczenia na CV:
Zacznijmy od zasadniczego pytania: Co można zapisać w CV jako osiągnięcia?
Istnieją różne scenariusze, które mogą być uznane za osiągnięcia odpowiednie do wpisania na szablonu CV.
Oto lista osiągnięć CV, które możesz wykorzystać jako inspirację lub bezpośrednią podstawę do stworzenia własnego CV:
We wszystkich tych sytuacjach, osiągnięcia podkreślają Twój pozytywny wkład w działalność firmy.
Jak więc w przekonujący sposób zaprezentować swoje wyjątkowe osiągnięcia?
Jak objaśnić osiągnięcia? Istnieją dwa kluczowe aspekty zapisywania imponujących osiągnięć:
Struktura zapisu osiągnięć w CV jest zazwyczaj trzyczęściowa i zawiera:
Jednym z wyróżników świetnego listu motywacyjnego jest okraszenie go oryginalnymi czasownikami akcji.
Rozpoczęcie opisywania osiągnięcia od czasownika (lub rzeczownika odczasownikowego), który nakreśla wykorzystaną przez Ciebie umiejętność, to świetny sposób na zyskanie uwagi odbiorcy CV. Jakie są Twoje najmocniejsze strony?
Część zadaniowa skupia się na tym, co zrobiłeś.
Staraj się jak najkonkretniej podawać szczegóły dotyczące tego, co doprowadziło do ostatecznego rezultatu. Jeśli osiągnięcie było wysiłkiem zespołowym, zaznacz, jaka była w nim Twoja rola, aby nie zinterpretowano jej błędnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Opisanie osiągnięcia nie ma uzasadnienia, jeśli nie doda się do niego konkretnego (imponującego) rezultatu.
Co wpisać do osiągnięć? I jak je zmierzyć?
Istnieją trzy kluczowe sposoby kwantyfikowania wyniku osiągnięcia: ramy czasowe, skala i zakres.
Czas realizacji pozwala menedżerowi ds. zatrudnienia zorientować się, w jakim okresie miała miejsce realizacja.
Skala osiągnięcia umieszcza je w odpowiedniej perspektywie.
Pokazanie szerokiego zakresu wyników pozwala na ilościową ocenę większej liczby działań.
Teraz wiesz, jak odpowiedzieć, co jest Twoim największym osiągnięciem, ale gdzie w CV zamieścić tę informację?
Są dwa miejsca, w których menedżer zatrudniający oczekuje od kandydata informacji o osiągnięciach: w sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego oraz w podsumowaniu CV.
Większość życiorysów zawiera sekcję dotyczącą doświadczenia zawodowego obejmującą pięć do siedmiu linijek tekstu odnośnie do każdego stanowiska, w zależności od stażu pracy. O swoich osiągnięciach możesz obszerniej napisać w tekście lub, jeśli miałeś ich wiele na jednym stanowisku, sensowne będzie wyliczenie ich w punktach.
Podsumowanie umiejętności i celów zawodowych na górze CV to miejsce, w którym Twoja charakterystyka powinna być szczególnie zwięzła. Dzięki takiej treściwej formie menedżer ds. zatrudnienia zwróci na Ciebie uwagę. Jeśli osiągnięcie jest imponujące, jego opisanie będzie doskonałym sposobem na rozpoczęcie CV.
Czy należy umieścić informacje o nagrodach w CV?
CV w określonych branżach mogą zawierać osobną sekcję poświęconą nagrodom. Ma to uzasadnienie, jeśli w Twojej branży nagrody są istotne. W przeciwnym razie najlepiej umieścić je jako wyróżnik w podsumowaniu (jeśli są wyjątkowo imponujące) lub jako część sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego obok odpowiedniego stanowiska.
Ale co może być przykładem osiągnięcia?
Oto kilka przykładów osiągnięć CV, które mogą Ci posłużyć za inspirację w różnych branżach i zawodach.
Przykład osiągnięć z CV analityka finansowego: Stworzenie pulpitu nawigacyjnego cen towarów zakupowych, dzięki któremu oszczędzono 22% kosztów.
Przykład osiągnięć z CV księgowego: Obsługa rozliczeń podatkowych ponad 50 klientów z zaoszczędzeniem ich pieniądzy poprzez zwroty i inne metody, a także usprawnienie całego procesu rozliczeń podatkowych.
Przykład osiągnięć z CV doradcy finansowego: Obsługa doradcza ponad 100 klientów w ciągu 3 lat w zakresie sposobów maksymalizacji oszczędności i wyboru najlepszych strategii inwestycyjnych przy zwiększeniu ich dochodu pasywnego do 80%.
Przykład osiągnięć z CV koordynatora procesów w klinice: Wdrożenie systemu śledzenia recept i aplikacji mobilnej, z której korzysta 80% pacjentów kliniki.
Przykład osiągnięć z CV psychologa dziecięcego: Prowadzenie ponad 20 złożonych przypadków pacjentów z zakresu psychologii dziecięcej na kwartał, udzielanie wszechstronnej pomocy psychiatrycznej dzieciom, a także doradzanie ich rodzinom w zakresie najlepszych metod rozwoju i ochrony zdrowia psychicznego
Przykład osiągnięć z CV pielęgniarki: Wykonywanie niezbędnych badań, oceny stanu zdrowia i podstawowych procedur medycznych w przypadku ponad 150 pacjentów miesięcznie w jednym z największych szpitali w powiecie; wsparcie personelu medycznego na oddziale intensywnej terapii.
Przykładowe osiągnięcia inżyniera badawczego: Zaprojektowanie systemu pompowania balonu wewnątrzżołądkowego – lider rynku w ciągu 18 miesięcy
Przykład osiągnięć z CV inżyniera BHP: Prowadzenie zespołu QA w zakresie inspekcji i rutynowych kontroli standardów bezpieczeństwa oraz higieny pracy w 12 zakładach przemysłowych. Opracowanie zaawansowanej procedury bezpieczeństwa dla fabryki biopaliw zatrudniającej ponad 300 pracowników.
Przykład osiągnięć z CV inżyniera elektryka: Jako członek zespołu inżynierów napraw w największej fabryce samochodów w województwie (200 pracowników i ponad 500 sztuk złożonego sprzętu elektrycznego) odpowiedzialny za okresową i awaryjną konserwację.
Jak podsumować swoje osiągnięcia?
Osiągnięcia powinny być widoczne w każdej sekcji CV, nie musisz się zatem ograniczać do Historii zatrudnienia. Zaznacz swoje osiągniecia w Podsumowaniu, wspomnij o nich w sekcji Umiejętności i upewnij się, że szkolenia, jakie przeszedłeś, i Twoje wykształcenie pokazują, jak je zrealizowałeś. Pamiętaj, by pisać o nich zwięźle, co może być trudne w przypadku, kiedy jesteś z nich bardzo dumny.