W większości przypadków słowa „CV” i „życiorys” oznaczają dokładnie to samo: kluczowy dokument aplikacyjny przygotowany w celu przekonania pracodawcy do tego, by Cię zatrudnił. Po angielsku słowo „resume” jest preferowane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a CV (curriculum vitae) jest częściej używane w pozostałych krajach anglojęzycznych.
Istnieje jednak jeden ważny wyjątek od tej reguły, kiedy to „CV” ma inne znaczenie i dlatego w powyższym opisie CV odnosi się do „zwykłych” lub „normalnych” CV. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!
„CV akademickie” to określenie używane bardziej powszechnie, także w USA i Kanadzie. Jest to dłuższy dokument, stosowany zazwyczaj w środowisku akademickim, medycynie i niektórych dziedzinach naukowych. Przedstawia on dość wyczerpującą listę osiągnięć akademickich, publikacji, nagród, wyróżnień, grantów, stypendiów i innych godnych uwagi osiągnięć.
Zwykłe CV, inaczej zwane życiorysem, powinno zawierać pięć podstawowych elementów:
CV akademickie zawiera znacznie więcej szczegółów dotyczących osiągnięć naukowych kandydata niż zwykłe wzór CV. Z tego rodzaju dłuższego CV powinna skorzystać osoba szukająca pracy w środowisku akademickim lub ubiegającą się o grant, stypendium albo stanowisko badawcze, czy też zajmująca się habilitacją.
Oprócz podstawowych informacji, o których napisaliśmy powyżej, CV akademickie powinno zawierać kilka dodatkowych elementów:
Jak już wspomnieliśmy, CV i życiorys to zazwyczaj jeden i ten sam rodzaj dokumentu służący temu samemu celowi. Nie ważne jest, jak go nazwiesz. Tak czy inaczej jednostronicowe (ewentualnie dwustronicowe) podsumowanie Twojego doświadczenia zawodowego, wykształcenia i umiejętności to wszystko, czego potrzebujesz w przypadku zdecydowanej większości stanowisk, niezależnie od zawodu.
CV czy życiorysy akademickie są zarezerwowane dla środowisk akademickich i niektórych dziedzin medycznych lub naukowych. Zazwyczaj w sytuacjach, gdy kandydaci starają się o grant, stypendium lub pracę badawczą.
Jeśli nie należysz do żadnej z tych kategorii, wystarczy krótkie i proste przykład CV.
Jeśli Twoja sytuacja nie jest do końca określona i odpowiednia byłaby zarówno krótka, jak i długa forma CV, zapytaj pracodawcę, jakiego CV wymaga albo jakie preferuje.
Napisanie dobrego CV lub życiorysu wymaga – po pierwsze – znajomości swojej dziedziny, a – po drugie – rozeznania, czego pracodawcy szukają u kandydatów do pracy.
Powinieneś zacząć od dokładnego przestudiowania ofert pracy, aby dowiedzieć się, czego szukają pracodawcy. Nie używaj standardowego CV w każdym podaniu o prace, ale odpowiednio dopasuj swoje CV do wymagań konkretnego stanowiska.