Czy powinienem umieścić swój adres w CV?

Czy w erze cyfrowej nadal potrzebujesz adresu korespondencyjnego na CV? Odpowiedź brzmi: tak, nie i może. Oto plusy i minusy, które warto rozważyć, zanim powiesz pracodawcom, gdzie mieszkasz.
Karl Kahler
Content Writer & Editor
Zaktualizowane 30 maja 2024

 

Oto co poniżej omówimy:

  • Cel umieszczania adresu w CV;
  • Powody, dla których menedżer zatrudniający może chcieć zobaczyć tę informację;
  • Sytuacje, w których podanie adresu może nie być najlepszą decyzją.

Argumenty za umieszczeniem adresu w CV

Istnieje kilka argumentów przemawiających za umieszczeniem adresu w CV:

1. To zwyczajowy i oczekiwany element CV, więc jeśli go brakuje, pracodawcy mogą się zastanawiać dlaczego.

Brak adresu prawdopodobnie zostanie zauważony i może wywołać pytania i wątpliwości. Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą w Warszawie i otrzymujesz dwa identyczne CV, ale na jednym widnieje adres warszawski, a na drugim brakuje adresu? Czy nie czułbyś się bardziej komfortowo, mając do czynienia z kandydatem ze stolicy, niż z kandydatem, którego miejsca zamieszkania nie znasz?

2. Jeśli mieszkasz blisko firmy, może Ci to dać kilka gwarancji.

Jeśli ubiegasz się o pracę w Poznaniu, a mieszkasz we Wrocławiu, nie możesz po prostu wpaść na rozmowę kwalifikacyjną. Aby spotkać się z Tobą osobiście, pracodawca może poprosić Cię o przyjazd do Poznania i go sfinansować, a jeśli zostaniesz zatrudniony, być może pokryje koszty relokacji.

Przeprowadzka z rodziną do Poznania, znalezienie domu we Wrocławiu i zaaklimatyzowanie się na miejscu może potrwać nawet kilka miesięcy.

Prościej jest, zarówno dla Ciebie, jak i dla pracodawcy, jeśli ubiegasz się o pracę w Poznaniu i mieszkasz w tym mieście. Więc dlaczego nie zaznaczyć tego w CV?

3. Pracodawca może potrzebować Twojego adresu do stworzenia profilu kandydata, sprawdzenia Twojej przeszłości lub z innych powodów

Ostatecznie większość pracodawców i tak będzie potrzebowała Twojego adresu korespondencyjnego, więc dlaczego nie podać go od razu? Może będą chcieli wysłać Ci formularze podatkowe, informacje o świadczeniach, pierwszą wypłatę albo nawet kartkę świąteczną.

Jeśli uda Ci się przejść przez proces rekrutacji, na pewno w którymś momencie zostaniesz zapytany o adres. Dlaczego nie oszczędzić pracodawcy kłopotów z dotarciem do Ciebie z tym bardzo podstawowym pytaniem? Być może spodziewał się, że po prostu umieścisz adres w swoim CV.

4. Aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.

A co, jeśli nadejdzie moment, w którym Twój potencjalny pracodawca w Lublinie zapyta o Twój adres, a okaże się, że mieszkasz w Gdańsku?

„Nowiny koło Kielc?” „Nie, Nowiny we włocławskim.” „Ale jak to?!”

A może łódzkiej firmie naprawdę spodobało się Twoje (pozbawione adresu) CV, przeprowadziła z Tobą rozmowę wideo i poważnie myśli o zatrudnieniu Cię i pokryciu kosztów relokacji, ale dopiero pod koniec okazuje się, że mieszkasz w Szczecinie.

Czy nie powinieneś powiedzieć tego wcześniej? Może celowo ukrywałeś ten fakt? Pamiętaj, że szczerość zawsze popłaca.

Argumenty przeciw umieszczaniu adresu na CV

Z drugiej strony można przytoczyć kilka powodów, dla których lepiej nie umieszczać swojego adresu w CV.

1. Obawy o prywatność lub bezpieczeństwo

Możesz mieć powody, żeby zachować swój adres prywatny dla siebie, możesz na przykład obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Możesz być osobą, którą ktoś prześladuje i nęka, możesz być milionerem, który nie chce, aby ludzie znali adres Twojej rezydencji, możesz obawiać się kradzieży tożsamości albo być nawet osobą objętą programem ochrony świadków.

Wiele osób zamieszcza swoje CV na LinkedIn lub innych ogólnodostępnych portalach z ofertami pracy. Jeśli uważasz, że to, gdzie mieszkasz, jest tylko Twoją sprawą, masz prawo zachować tę informację w tajemnicy.

W takim przypadku jedną z opcji jest stworzenie pozbawionego adresu CV do zamieszczenia na publicznych witrynach, natomiast do prywatnego kontaktu z firmą użyj innego CV z adresem.

Inną opcją, która pozwoli uniknąć wspomnianych powyżej „nieprzyjemnych niespodzianek", jest podanie tylko miasta lub miejscowości. Pracodawca z Torunia może być spokojny wiedząc, że mieszkasz w Toruniu lub okolicach, a jednocześnie podana przez Ciebie dość ogólna informacja uchroni Cię przed wizytą niepożądanego gościa.

Trzecią możliwością jest wynajęcie skrytki pocztowej. Nikt nie będzie wiedział, gdzie mieszkasz, ale pracodawca w razie potrzeby znajdzie adres korespondencyjny na Twoim CV.

2. Jeśli mieszkasz zbyt daleko, może być to przeszkodą.

Wszystkie powody wymienione w punkcie drugim powyżej w części „argumenty za” mogą działać w obie strony: Jeśli mieszkasz daleko od pracodawcy, może to przemawiać na Twoją niekorzyść. Potencjalny pracodawca może nie mieć ochoty pokrywać kosztów Twojej podróży na rozmowę kwalifikacyjną, ani tych związanych z relokacją (i nie ma zamiaru czekać, aż się przeprowadzisz), a woli osobę obeznaną w terenie.

Z tych właśnie powodów możesz zdecydować o niewpisywaniu swojego adresu do przykład CV. Chcesz być oceniany na podstawie swoich zasług, a nie miejsca zamieszkania, i jesteś przekonany, że kiedy menedżerowie zobaczą, jak doskonale nadajesz się na stanowisko, nie będzie ich martwiło to, gdzie obecnie mieszkasz.

3. Nie chcesz paść ofiarą uprzedzeń dotyczących miejsca zamieszkania.

Pracodawcy nie mogą dyskryminować ze względu na rasę lub pochodzenie, ale pewne miasta i obszary w tych miastach mogą nie cieszyć się zbyt dobrą sławą ze względu na swoją społeczno-ekonomiczną demografię.

Jeśli mieszkasz w „złej dzielnicy”, początkowe zachowanie adresu dla siebie może być uzasadnione. Podaj jednak swój adres wówczas, kiedy potencjalny pracodawca prosi o niego z uzasadnionych i właściwych powodów.

4. Jesteś pracownikiem zdalnym i Twoje miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.

Praca zdalna od lat staje się coraz bardziej popularna, a wraz z pandemią COVID-19 praca w domu stała się nową normą. Jeśli jesteś „cyfrowym nomadą”, który może pracować z dowolnego miejsca, Twój adres pocztowy nie ma obecnie znaczenia.

Artykuł, który czytasz, został napisany, zilustrowany, zredagowany i umieszczony w sieci przez zespół osób pracujący w czterech różnych krajach i wielu strefach czasowych – ich adresy nie mają znaczenia!

Jeśli podobnie jest w Twoim przypadku, nie ma potrzeby podawania adresu korespondencyjnego, który nigdy nie będzie używany do wysyłania poczty. Jednak nadal zalecamy podanie przynajmniej miasta i/lub kraju – choćby po to, aby wiedzieć, jakie są różnice czasowe podczas rozmów na Zoomie.

Poszukujesz nowej pracy? Obejrzyj nasze Wzory CV.

Stwórz swoje CV w 15 minut!
Skorzystaj z profesjonalnych, przetestowanych w praktyce szablonów CV, które są zgodne z wymaganiami pracodawców.
Stwórz moje CV