Kiedy uczysz się w szkole średniej lub na studiach, bardziej może interesować cię zadanie domowe niż planowanie kariery i przygotowywanie CV. Pierwsze doświadczenia zawodowe oznaczają jednak odrobinę wolności, wypłatę, wielki zastrzyk pewności siebie i nabycie wiedzy o świecie.
CV studenta to magiczne narzędzie pomagające zdobyć pierwszą pracę. Ale jak je napisać? CVeasy.pl przychodzi z pomocą – mamy dla ciebie napakowane wiedzą poradniki pisania CV, kilkadziesiąt przykładowych CV z różnych branż oraz bezpłatny kreator CV.
Zacznijmy od podstaw. Lekcja pierwsza: podstawowe elementy, jakie należy zawrzeć (lub nie) w CV studenta. Są to:
Jako student – być może bez doświadczenia – możesz nie wiedzieć jeszcze, co powinno się znaleźć w podstawowych rubrykach. Oto kilka wskazówek:
Jak pisać CV do systemów rekrutacyjnych (ATS)
Systemy ATS (Applicant Tracking Systems) to programy komputerowe, które przetwarzają i analizują nadsyłane CV. ATS-y działają w oparciu o słowa kluczowe i frazy wybrane wcześniej przez rekruterów czy menedżerów. Na tej podstawie ocenia się i filtruje CV, które następnie dopiero później trafiają do ludzkich rąk. Ostatnio wykorzystuje się do tego także AI.
Skąd wiadomo, czy twoje CV będzie oceniać maszyna? Małe firmy mogą ich nie używać, ale około 95% wielkich korporacji i 50% średniej wielkości firm używa oprogramowania ATS. Dlatego zadbaj, by użyć w tekście słów kluczowych z ogłoszenia o pracę.
Najczęściej polecamy osobom szukającym pracy, by sięgnęły po format chronologiczny. Możesz posłużyć się nim, ale zamiast doświadczenia zawodowego umieść na pierwszym miejscu swoje wykształcenie – pamiętaj tylko, by na samej górze opisać najnowszą szkołę i cofać się w czasie.
W przypadku CV studenta bez doświadczenia rozważ także format funkcjonalny (nastawiony na umiejętności) albo hybrydowy, w którym pojawiają się elementy chronologiczne i funkcjonalne.
Nagłówek CV studenta powinien zawierać dane kontaktowe, by rekruter mógł łatwo zaprosić cię na rozmowę. Możesz dodać odrobinę koloru, by zachęcić go do przeczytania reszty CV. Podaj zatem:
Pamiętaj, że pracodawca nie potrzebuje na tym etapie danych wrażliwych jak dokładny adres, numer PESEL czy twoja data urodzenia. Zachowaj zatem miejsce w nagłówku CV na to, co naprawdę mu się przyda.
Podsumowanie, czasami zwane też rubryką „O mnie”, ukazuje twoje mocne strony i kwalifikacje oraz motywację. Ma coś wspólnego z esejem czy szkolną rozprawką: trzeba unikać banałów i niejasności. Jest też dobra wiadomość: zamiast lać wodę, warto zadbać o zwięzłość.
Dopasuj swój opis do profilu pracy, o którą się starasz, ale nie kłam. Możesz podkreślić te cechy, które będą ci potrzebne w pracy, a pominąć fakty, które nie zainteresują pracodawcy. Postaraj się spojrzeć na swoją aplikację jego oczami i zadaj sobie pytanie, czy sam zatrudniłbyś osobę opisaną w CV.
Oto kilka praktycznych rad dotyczących podsumowania w CV studenta:
Zobacz nasze przykładowe CV z branż, w których możesz znaleźć pierwszą pracę: oto CV pracownika biurowego, kasjera i baristy.
Sumienna, zaangażowana i pozytywnie nastawiona studentka. Biegle porusza się po mediach społecznościowych, świetnie zna oprogramowanie biurowe. Chce wykorzystać swoją wiedzę do realizacji misji frmy
Wielu studentów podczas pisania CV skupia się wyłącznie na wykształceniu. A przecież mimo młodego wieku na pewno masz do zaoferowania dużo więcej. Jeśli jednak brakuje ci doświadczenia zawodowego, możesz tę sekcję nazwać „doświadczeniem”.
Co możesz zawrzeć w rubryce „Doświadczenie” w CV studenta? Oto kilka pomysłów:
Opisz dokładnie swoje obowiązki, wyniki, projekty, współpracę i dodaj wszelkie inne ważne informacje.
Asystent sprzedaży, Kawka, Kraków
Wrzesień 2015 - Czerwiec 2018
Wolontariuszka, Kino Perełka, Kraków
Styczeń 2022 - Obecnie
To sekcja CV studenta, która najbardziej zależy od stanowiska, na jakie aplikujesz. Różne firmy szukają różnych umiejętności, a ty z pewnością masz ciekawe kompetencje nabyte w szkole, podczas pracy nad projektami czy prac dorywczych. Wypisz je wszystkie w osobnym dokumencie. Następnie wybierz te, które najlepiej pasują do danej pracy, i dodaj je do CV.
Możesz pochwalić się nimi tam, gdzie opisujesz swoje sukcesy czy najważniejsze projekty:
Rzetelność: Opisz sytuację, która wymagała uważnej pracy w skupieniu, i efekty, jakie uzyskałeś.
Obsługa klienta: Gdzie i kiedy miałeś do czynienia z klientami? Wyjaśnij, jakie masz do nich podejście.
Jak sprawić, by wykształcenie wyróżniało się w twoim CV? Co zawrzeć w tej rubryce? Ogólnie przyjętą metodą jest wypunktowanie poszczególnych doświadczeń. Istnieje jednak kilka wyjątków, na przykład:
Aby ta sekcja wyglądała dobrze, myśl o swoim wykształceniu jako o pracy z konkretnymi wynikami. Wkładasz w nią właśnie tyle energii, co inni w swoją karierę, i warto uświadomić to pracodawcy.
Studia licencjackie i magisterskie na kierunku Film i Media, Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Wrzesień 2018 - Obecnie
II liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Kraków
Wrzesień 2014 - Czerwiec 2018
Ludzie to istoty wzrokowe. Nieprzychylnie patrzymy na wszystko, co niechlujne i niedbałe, także w świecie pracy. Solidna kompozycja CV jest istotna zarówno dla systemów ATS, jak i rekruterów. Oto kilka złotych zasad:
Możesz ułatwić sobie życie i skorzystać z gotowych szablonów.
Profil
Sumienna, zaangażowana i pozytywnie nastawiona studentka. Biegle porusza się po mediach społecznościowych, świetnie zna oprogramowanie biurowe. Chce wykorzystać swoją wiedzę do realizacji misji frmy
Wykształcenie
Studia licencjackie i magisterskie na kierunku Film i Media, Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Wrzesień 2018 - Obecnie
II liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego, Kraków
Wrzesień 2014 - Czerwiec 2018
Historia zatrudnienia
Asystent sprzedaży, Kawka, Kraków
Wrzesień 2015 - Czerwiec 2018
Wolontariuszka, Kino Perełka, Kraków
Styczeń 2022 - Obecnie
Umiejętności
Szablony pomogą ci stworzyć atrakcyjną kompozycję CV i zagwarantować, że część wizualna działa na twoją korzyść, nie przeciwko. W przypadku wątpliwości wybierz bardziej stonowany szablon z kategorii Prosty z bezpłatnego kreatora CVeasy.pl. Mamy nadzieję, że niebawem znajdziesz wymarzoną pracę.