Od kelnerek i kelnerów oczekuje się, że z wdziękiem i uśmiechem poradzą sobie nawet w największym natłoku pracy. Jak więc udowodnić zajętemu menadżerowi restauracji, że jesteś idealną kandydatką?
Pomoże ci w tym dobrze napisane CV kelnerki – a Cveasy.pl to doskonałe miejsce pełne pomysłów, inspiracji i porad ekspertów, które pomogą ci zacząć. Opracowaliśmy kilkadziesiąt poradników pisania CV pod konkretne zawody oraz wzory CV i bezpłatny kreator CV ze sprawdzonymi szablonami.
Pisanie CV kelnerki przypomina nieco przyjmowanie zamówień do stolika na osiem osób. Musisz być zorganizowana i rzeczowa, a jednocześnie nie może ci umknąć nic ważnego.
CV kelnerki powinno zajmować tylko jedną stronę i mieć taką oto formę:
Pamiętaj, by:
Niektóre większe sieciówki używają ATS-ów do skanowania nadesłanych CV pod kątem konkretnych fraz, które chcą tam znaleźć.
Czytaj uważnie oferty pracy i używaj języka danego pracodawcy. Jeśli restauracja szuka doświadczonej, sprawnej kelnerki, na której można polegać, dobrym pomysłem będzie wspomnieć w CV, że jesteś doświadczoną, sprawną kelnerką, na której można polegać.
Oto kilka przykładowych wymagań z prawdziwych ogłoszeń o pracę:
Jeśli w ostatnim czasie pracowałaś jako kelnerka, a twoja historia zatrudnienia w zawodzie jest w miarę ciągła, to najprawdopodobniej najlepiej będzie wybrać format chronologiczny. Opisz swoje doświadczenia, umieszczając ostatnią pracę na początku, a pierwszą na końcu (format chronologiczny).
Jeśli twoja kariera była raczej nietypowa albo też nie masz za dużo doświadczenia, możesz również wybrać dla CV format funkcjonalny bądź hybrydowy.
Co lubią ludzie? Wygodę i prostotę. Dlatego wpisz swoje dane kontaktowe w nagłówku CV, by były zawsze pod ręką menedżera restauracji. Niech od razu zobaczy:
To już wszystkie potrzebne informacje – nie podawaj danych osobowych takich jak numer PESEL, dokładny adres czy data urodzenia. Nie są one potrzebne do rekrutacji i będą jedynie rozpraszać.
Podsumowanie zawodowe w CV kelnerki powinno zwrócić uwagę pracodawcy i przekonać go, by czytał dalej. Najlepszy przepis wygląda tak: szczypta twoich najsilniejszych stron, kropla dotychczasowych doświadczeń oraz aromat najbardziej imponujących osiągnięć.
Innymi słowy: pokaż swoje zalety, najważniejsze kompetencje i kluczowe fakty. Jakie umiejętności opanowałaś do perfekcji? Może to praca na barze, może polecanie bardziej wyrafinowanych, droższych dań, a może jeszcze coś innego. Tak czy inaczej, wspomnij o tym w podsumowaniu zawodowym. Dodaj wykształcenie kierunkowe lub certyfikaty. Rekruterzy mogą przeczytać więcej w dalszej części CV.
Jasne, precyzyjne i pełne energii opisy dadzą menedżerowi restauracji lepszy obraz tego, jaka jesteś i co potrafisz. Zamiast „przyjazna” napisz „uważna” czy „gościnna”. Zamiast pisać, że jesteś zmotywowana, wyjaśnij, jak szybko i efektywnie poradziłaś sobie z obsługą sali na 115 osób.
Może spodoba ci się któreś rozwiązanie z innych CV z branży gastro? Zerknij na przykładowe CV baristy, CV barmana lub CV szefa kuchni.
Poniżej znajdziesz przykładową sekcję podsumowania CV kelnerki, którą możesz edytować według własnych potrzeb.
Energiczna i entuzjastyczna kelnerka, 3 lat pracy w popularnych restauracjach i na bankietach. Dba o najwyższe standardy w branży gastronomicznej. Mocne strony: wielozadaniowość i zdolność do pracy pod presją.
Wymień stanowiska, na jakich pracowałaś, w odwrotnie chronologicznej kolejności – ostatnie na górze. Pod każdą nazwą pracodawcy napisz krótko o swoich obowiązkach i osiągnięciach (możesz zrobić to w formie podpunktów). Wypisz konkretne przykłady wybitnych osiągnięć, poparte faktami i danymi tam, gdzie to tylko możliwe.
Pomysły na dodanie liczb do twojego CV kelnerki:
Porównaj pierwsze zdanie, które mógłby napisać każdy:
Z tymi, które pokazują, że doskonale wiesz, co robisz:
Poniżej znajdziesz przykładową historię zatrudnienia CV kelnerki, którą możesz wykorzystać przy pisaniu własnej.
Kelnerka, Cukrowa 13, Kielce
Luty 2017 - Obecnie
Kelnerka, Zielony słoń, Kielce
Marzec 2016 - Luty 2017
Baristka i kasjerka, Cappuccino i Lawenda, Kielce
Lipiec 2012 - Czerwiec 2014
Praca jako kelnerka to popularna metoda wśród studentów i młodzieży, by sobie dorobić. Właściciele lokalnych restauracji szukają kandydatów do nauki, których silnymi stronami są świetna etyka pracy i umiejętności interpersonalne. Zastanów się, gdzie mogłaś wykorzystać swoje najmocniejsze strony. Możliwie podobne zajęcia, jak opieka nad dziećmi, korepetycje czy praca w sklepie mogą przełożyć się na:
Sekcja umiejętności w CV to miejsce, gdzie muszą wybijać się twoje najmocniejsze strony. Jeśli nie umiesz ich rozróżnić, zadaj sobie pytanie, czy chodzi o konkretną czynność lub wiedzę na jakiś temat. Jeśli nie, wpisz tę kompetencję na listę umiejętności miękkich.
Umiejętności miękkie są trudne do wyuczenia, a wyjątkowo istotne w pracy kelnerki. Jeśli pracujesz już od jakiegoś czasu, menedżer założy też, że zdążyłaś już nieco dowiedzieć się nieco o branży. Pokaż tę wiedzę!
Nie musisz wszystkich wypisywać w osobnej rubryce. Możesz zamiast tego przemycić je w opisie obowiązków, na przykład tak:
Komunikatywność: opisz sytuację, w której twoje umiejętności pozwoliły ci sprawnie obsłużyć klienta mimo trudności. Może chodziło o grupę obcokrajowców? A może w kuchni zabrakło prądu i musiałaś to wytłumaczyć parze świętującej zaręczyny?
Poniżej znajdziesz przykładową sekcję umiejętności w CV kelnerki.
Ta rubryka pokazuje, że rozwój jest dla ciebie ważny. Kelnerki często nie potrzebują specjalistycznego wykształcenia, jako że wiele można nauczyć się w pracy. Jeśli jednak posiadasz wiedzę o turystyce, hotelarstwie czy gastronomii, może to zadziałać jako duży plus. Nawet jeśli nie posiadasz dyplomu z odpowiedniej branży, nie zaszkodzi wspomnieć, że studiowałaś.
Oto, co jeszcze może przekonać do ciebie pracodawcę:
Poniżej znajdziesz przykładową sekcję wykształcenia CV kelnerki.
Studia I stopnia na kierunku Turystyka i rekreacja, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego, Kielce
Październik 2022 - Obecnie
IV Liceum Ogólnokształcące, Kielce
Wrzesień 2017 - Czerwiec 2021
Niezależnie od twojego doświadczenia CV powinno mieć czytelną i atrakcyjną kompozycję. Nie potrzeba różnych kolorów, wielu zdjęć czy innych kreatywnych elementów, które odwrócą uwagę od twojego przesłania. Nie staraj się wypełnić tekstem całego dostępnego miejsca. Ryzykujesz wtedy, że rekruter nie doczyta do końca i sięgnie po CV innej osoby.
Jako że najprawdopodobniej będziesz wręczać CV bezpośrednio właścicielom restauracji (albo wysyłać menedżerowi przed rozmową o pracę), pobierz wcześniej swoje CV w formacie PDF. W ten sposób będzie wyglądało optymalnie po wydrukowaniu, a opracowane w pocie czoła formatowanie nie zmieni się po otwarciu pliku na innym komputerze.
Teraz wiesz, jak napisać CV, które będzie smakowitym kąskiem. Nasz kreator CV wraz z szeroką ofertą szablonów pozwala odnaleźć odpowiedni balans pomiędzy prostotą i atrakcyjnością. Wybierz któryś z kategorii Prosty: ta kompozycja przykuwa uwagę, jednocześnie stawiając na minimalizm.
Profil
Energiczna i entuzjastyczna kelnerka, 3 lat pracy w popularnych restauracjach i na bankietach. Dba o najwyższe standardy w branży gastronomicznej. Mocne strony: wielozadaniowość i zdolność do pracy pod presją.
Historia zatrudnienia
Kelnerka, Cukrowa 13, Kielce
Luty 2017 - Obecnie
Kelnerka, Zielony słoń, Kielce
Marzec 2016 - Luty 2017
Baristka i kasjerka, Cappuccino i Lawenda, Kielce
Lipiec 2012 - Czerwiec 2014
Umiejętności
Wykształcenie
Studia I stopnia na kierunku Turystyka i rekreacja, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego, Kielce
Październik 2022 - Obecnie
IV Liceum Ogólnokształcące, Kielce
Wrzesień 2017 - Czerwiec 2021