Życiorys to w większości zbiór różnych list – obejmowanych stanowisk, ukończonych szkół i posiadanych umiejętności – jednak wyjątek stanowi podsumowanie zawodowe, zwane czasem rubryką „O mnie”. To parę linijek tekstu pod nagłówkiem, w których opisujesz własnymi słowami swoje „supermoce”.
Zastanów się dobrze, co umieścisz w tym miejscu. Używaj oryginalnego, działającego na wyobraźnię języka i nigdy nie pisz rozwlekle czy nudno. To Twoja najlepsza szansa, by zaprezentować się po swojemu, więc jej nie zmarnuj – albo licz się z konsekwencjami.
Doświadczony grafik komputerowy, biegły w tworzeniu wyjątkowych identyfikacji wizualnych przy pomocy ilustracji cyfrowych, obrazów i typografii. Przykłada ogromną wagę do wspierania klientów w tworzeniu identyfikacji marki poprzez zastosowanie atrakcyjnych materiałów graficznych. Stale współpracuje z innymi twórcami przy realizacji celów projektowych.
Wiele dużych firm stosuje systemy ATS ( Applicant Tracking Systems, systemy śledzenia aplikacji), czyli programy komputerowe, które automatycznie przeszukują CV pod kątem słów kluczowych związanych z ofertą pracy i filtrują dokumenty ze względu na dopasowanie.
Takie systemy działają następująco: pracodawcy wpisują do programu ATS istotne kwalifikacje na danym stanowisku – w przypadku grafika komputerowego najważniejsze byłoby zapewne wyrażenie „grafik komputerowy” – a następnie skanują za jego pomocą CV, żeby sprawdzić, czy zawiera główne słowa kluczowe.
Jeśli w Twoim CV nie pojawią się słowa „grafik komputerowy”, a pracodawca nie będzie szukał niczego innego, to prawdopodobnie boty odrzucą Twój dokument, zanim spojrzy na niego jakikolwiek człowiek.
Szacuje się, że systemy ATS odrzucają automatycznie 75% CV bez uczestnictwa człowieka. Dlatego tak istotne jest, aby dokładnie analizować ogłoszenia o pracę i zadbać, by życiorys jak najlepiej odpowiadał wymogom na danym stanowisku.
Wielu grafików komputerowych ignoruje albo bagatelizuje rolę doświadczenia zawodowego w swoim CV i skupia się zamiast tego na swoich osiągnięciach wizualnych. To błąd.
Historia zatrudnienia jest bardzo ważna w CV grafika komputerowego: gdy aplikujesz do jakiejś firmy, liczą się nie tylko Twoje umiejętności i osiągnięcia. Pracodawca potrzebuje także dowodu, że potrafisz pracować w zespole i strukturach korporacyjnych. Takim dowodem jest właśnie doświadczenie zawodowe.
Oto przykład dobrej sekcji „doświadczenie zawodowe” w CV grafika komputerowego:
Grafik komputerowy w Kompot Creative, Białystok
Wrzesień 2017 r. – luty 2021 r.
Grafik komputerowy w XYZ Media, Łomża
Maj 2015 r. – sierpień 2017 r.
W CV grafika komputerowego część dotycząca edukacji jest zwykle krótka, konkretna i przedstawiona w prostej formie. Poszukujący zatrudnienia graficy komputerowi potrzebują zazwyczaj ukończonych studiów w dziedzinie związanej z grafiką takiej jak projektowanie, studia artystyczne etc. Dyplom innych studiów może zadziałać, jeśli dodatkowo masz szkolenia lub certyfikacje graficzne. Aby spełnić wymogi na stanowisko grafika komputerowego, zazwyczaj wystarcza jeden dyplom czy certyfikat.
Licencjat na kierunku Projektowanie graficzne w Politechnika Białostocka
Październik 2011 - Czerwiec 2015
Liceum ogólnokształcące nr V w Bielsku Podlaskim
Wrzesień 2007 - Czerwiec 2011
Oczywiście bez umiejętności niczego nie osiągniesz. To one są głównym powodem, dla którego zatrudnia się grafików komputerowych. Dlatego dobrze jest mocno podkreślić tę część swojego CV. Umiejętności są równie ważne (albo prawie również ważne) co podsumowanie zawodowe i historia zatrudnienia. W niektórych przypadkach to właśnie rubryka „Umiejętności” będzie najistotniejszym punktem życiorysu grafika komputerowego. Przykładowo – jeśli pracodawca oczekuje od Ciebie projektowania stron internetowych, będzie oczekiwał, że na liście umiejętności znajdzie się nie tylko Photoshop, ale także Figma czy Sketch. Jeśli zapomnisz je wymienić, może to nawet zadecydować o porażce w rekrutacji.